|
Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
... aneb co je potřeba vědět než se pustíte do práce v Microsoft Excelu ...
Článek vznikl na základě dotazů, které se často opakují. Sice vidím, že dotyční v Excelu pracují, ale jelikož se v Excelu naučili pracovat sami, nebo jim zkušenější klega řekl pár základní pravidel, která používají. Bohužel jim chybí část základního teoretického přehledu a tak si zbytečně komplikují práci. Potom chápu proč jim Excel připadá divný a složitý, přitom opak je pravdou. Microsoft Excel je geniální nástroj, který dokáže ušetřit spoustu práce.
V tomto článku se podíváme na základní teoretické principy práce v Excelu spolu s odkazy na podrobnější články. Takže jdeme na to, aneb o čem si budeme povídat:
Poznámka: Filozofie je velice podobná i u konkurenčních produktů jako je Google spreadsheet, sešit OppenOffice, Calc z Libra Office, atd. Proto stačí pochopit jeden a ostatní jsou velice podobné.
Je záhodno se seznámit jak vypadá okno Excelu, co se kde nachází, k čemu jsou jednotlivé části (pás karet, rychlý pás karet, lišty, atd.
Aniž vložíte jakýkoli vzorec, pouhým označením buněk můžete ve stavové liště vidět důležité informace.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Jak vypadá Excel 2010
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Co může obsahovat buňka
Po spuštění Excelu máte k dispozici tři předpřipravené listy (pokud jste nezměnili "tovární" nastavení). Pár krát jsem narazil na to, že si uživatelé neuvědomí, že je k dispozici více listu a myslí si, že mají jen ten jeden ten, co je aktuálně zobrazen (o tom, že listy mohou být skryté, nebo dokonce super skryté vůbec nevědí ). Dokoncesamostatným listem může být i graf.
Proto je vhodné si zopakovat základní věci, které se s listy dají provádět.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Jak na práci s listy v Excelu
Stejně jako s listy lze provádět operace nad buňkami konkrétního listu.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Co a jak provádět v listu s buňkami.
Odkazy - toto je další stěžejní věc pro pochopení práce. Bez této znalosti se neobejdete při práci s funkcemi, jejich kopírování. Nejde o nic složitého. Stačí pochopit princip a zjistíte, že další práce v Excelu se stává zábavou.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Relativní a absolutní odkazy - styl A1 - R1C1 - rozdíly, využití
Při práci v Microsoft Excelu, se stane, že místo požadovaného výsledku se v buňce objeví chybová hodnota (na první pohled nesmyslný údaj jako například #DIV/0!, #N/A, atd.). Na druhý pohled tento údaj vůbec nesmyslný není, označuje, co jste udělali za chybu (typ/druh chyby).
Využitím znalosti co konkrétní chybová hodnota představuje, naleznete příčinu a opravíte chybu o mnoho rychleji.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Chybové hodnoty - co znamenají a jak je opravit (najít možnou příčinu).
Klávesové zkratky jsou další možností jak si v Excelu zrychlit a zpříjemnit práci. Mnozí znáte známou zkratku ze školy CTRL + C, CTRL + V, CTRL + P (hojně používána a známa sekvence klávesových zkratek dokonce i někteří bývalí ministři jí používali pro tvorbu svých diplomových a rigorózních prací ;).
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Klávesové zkratky pro Microsoft Excel
Pár triku jak si ještě více ulehčit práci v Excelu například:
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Tipy triky pro Microsoft Excel
Kdy vznikl a jak vypadal, úvodní obrazovky předchozích verzí (můžete porovnat) ať vydíte jak šel vývoj.
Další informace: Podrobněji se touto problematikou zabývám v článku: Historie Microsoft Excelu
Chybí vám něco v tomto teoretickém přehledu? Můžete doplnit v komentářích a pomoci tak dalším lidem, kteří se zajímají o teoretické základy potřebné pro práci v Microsoft Excelu.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |