Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » zaklady » nejcastejsi-dotazy-excel

Nejčastější dotazy o Microsoft Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Nejčastější dotazy ohledně Excelu - s odkazy na možné řešení.

Úvodem

Logo

Z docházejících dotazů, školení, nabývám dojmu, že sice daná osoba s Excelem umí pracovat, ale když nastane nějaký problém, má něco vyřešit co ještě nikdy nebylo řešeno, neví co a jak použít.

Rozhodl jsem se proto vytvořit tento článek kde jsou předneseny různé problémy, a k nim odkazy na články, které je pomohou vyřešit. Většinou se jeden problém dá řešit několika způsoby, na vás je vybrat si ten, který vám nejvíce vyhovuje.


Datum a čas

Práce s datumem a časem.

Zjistit počet dnů, odpracované hodiny, den týdne, atd.

Jak na výpočty odpracované doby

Grafické úpravy tabulek (buněk)

jak ne design tabulek

Nastavení písma (velikost, tvar, zarovnání), barva buněk, písma

Obarvení buňky, až když je splněno pravidlo (pokud je větší než, pokud je rovno). Označit řádek pokud nějaká je splaceno. V kalendáři označit soboty neděle.

Automatické nastavení grafické podoby celé tabulky. Jak označit celou tabulku a změnit ji design.

Praktické šablony, ve kterých je použito podmíněné formátování (automaticky se zabarvují příslušné buňky)

Práce s tabulkou

Co se dá dělat s tabulkou...

Písma, znaky, texty

Vkládaní speciálních znaků, m2, vkládaní rovnic, symbolů.

Vyhledávat požadované hodnoty v tabulce, záměna znaků. Jak kontrolovat co se do tabulky (buňky) zadává, jak nepovolit zadání jiných hodnot. Záleží zda chcete hledat automaticky pomocí funkcí, nebo ručně pomocí karty (menu).

Listy

Jak pracovat s listy, v listech, jek vložit list, jak skrýt/zobrazit list, jak kopírovat list, jek přesunout list, jak v listu označit oblast buněk (tabulku), jak přesunout zkopírovat.

Zpracování rozsáhlých tabulek

jak zpracovávat rozsáhlá data.

Jak zpřehlednit rozsáhle tabulky, co je to pivot table. Co je kontingenční tabulka, jak ji využít při pro zpracování velkého množství dat. Jak filtrovat (zobrazit jen to co potřebujete) data. Co jsou souhrny, jak je využít? Jak hledat stejné hodnoty v tabulce.

Jak využít k zpracování rozsáhlých tabulek další funkce. Které se dají využít co umí.

Grafy

jak na grafy v Excelu

Grafické znázornění, graficky znázornit data z tabulky, vytvořit graf, upravit graf

Netradiční grafy, které upoutají

Programování VBA

Jak na vlastní makra a programování pomocí VBA.

Programování v Excelu je kapitola sama o sobě. Pokud chcete začít doporučuji postupným pročítáním on-line návodu, který postupně tvořím.

  • Návod VBA - seznam odkazů na články ohledně VBA

VBA je natolik rozsáhlá problematika, že mě nenapadá jak vytvořit nejčastěji se opakující otázky (zatím většina dotazů je různorodá a žádný dotazů se neopakuje).

Závěrem

Nenašli jste nějaký problém? Můžete se zmínit v komentářích, ať mohu článek postupně doplňovat a rozšiřovat.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Lenka

Přidáno: 06.03.14 07:55

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jeden problém, se kterým se od včera v Excelu 2007 potýkám. Když použiji zkratku Ctrl+S, tak se mi z nějakého důvodu místo uložení nabídne Odstranit (Posunout buňky vlevo, nahoru atd.). Jak mohu, prosím, tuto zkratku uvést do původního stavu? Předem děkuji za Vaši odpověď, Lenka

Pavel Lasák

Přidáno: 06.03.14 18:12

To Lenka: S tímto jsme se nikdy nesetkal. Nemáte spuštěný nějaký jiný program? Resetování PC nepomůže?

Honza

Přidáno: 31.03.14 13:42

Dobrý den, mám dotaz ohledně možnosti spustit dva různé dokumenty excelu vedle sebe na jednen monitor. Operační systém win7(64bit) a office balík 2010. dík za informace Honza

Pavel Lasák

Přidáno: 01.04.14 16:42

To Honza: Spustit 2x Excel a tam patřičné dokumenty otevřít nebo otevřít v jedné instanci Excelu a rozdělit si okna.

Pavel

Přidáno: 04.11.14 12:55

často potřebuji měnit velikost zobrazení. Většinou je to 120%, 125% nebo 150%. Excel nabízí lupu a standardní hodnoty jasou 100% a pak až 200%. Vím, že mohu použít volbu jiné a dát tam libovolnou hodnotu. Lze však nějak přizpůsobit dialogové okno a dát tam hodnoty, které se mi hodí?

Tadeáš Jakubec

Přidáno: 13.11.14 08:18

Dobrý den, při zobrazení "rozložení stránky" mi excel při kliknutí na jednu buňku vždy označí buněk skupinu pod. Jediné jak se toho zbavit je změnit velikost, ale pro moje využití, kdy musím tisknout přes print screen je pak tisk dost nepřehledný. Předem díky za radu.

Jirka

Přidáno: 26.01.15 13:29

Dobrý den, lze v excelu docílit změnu barvy aktivní buňky při kliknutí na buňku? Myslím tím to, že kamkoliv kliknu v tabulce (dejme tomu, že tabulka má bílé pozadí), tak aktivní buňka změní barvu dle toho, jak si předem zvolím. Je to z důvodu čitelnosti buňky v tabulkách. Někdy docela trvá, než člověk zjistí, která buňka je zrovna aktivní. Děkuji.

Maria

Přidáno: 27.01.15 11:36

Dobrý deň, používam v Exceli funkciu nad poľom na vyhodnotenie údajov v hárku "Zoznam".Vzorce mám umiestnené v stlpci - fungujú.Akonáhle chcem prekopírovať vzorce do vedľajších stĺpcov s tým, že mením bunku AL3 na AL4 pomocou F2, Ctrl+Shift+Enter - funkcia nefunguje. Vyskúšala som AL4,$AL4,AL$4,... {=SUM(IF(Zoznam!$AE$2:$AE$1125=Zoznam!$AT3;IF(Zoznam!$H$2:$H$1125=Zoznam!$AL$3;IF(Zoznam!$AF$2:$AF$1125=VODA!$B$8;IF(FREQUENCY(Zoznam!$A$2:$A$1125;Zoznam!$A$2:$A$1125)>0;1)))))} Prosím poraďte ako preniesť vzorce, aby fungovali. Ďakujem.

Mates

Přidáno: 22.02.15 18:13

Dobrý den, potřeboval bych zjistit, která buňka se v poslední úpravě excel souboru změnila. Je taková možnost? Předem děkuji.

Madla

Přidáno: 21.06.15 09:01

Dobrý den, dnes jsem objevila Vaši stránku a jsem nadšená. S excelem jsem téměř nepracovala, ale teď ho potřebuji "musím" :-). Konečně jsem pochopila používání vzroců na výpočty. Zatím jsem použila jenom sčítání... Potřebovala bych i odečítat, ale to si neumím najít. Mám rozpočet, sečtu si kolik jsem utratila, ale neumím nastavit sloupeček zbývá mi utratit... Děkuji za pomoc a přeji pěkné dny Madla.

Jarda

Přidáno: 19.07.15 12:53

to Madla Musíte vzít celkovou částku vašeho rozpočtu a od ní odečíst to co jste utratila a výsledek je co zbývá utratit.

Jana

Přidáno: 21.10.15 15:07

Dobry den, mam dva dotazy: 1, jak upravit vzhled vsem komentaru najednou, abcyh nemusela ve velke tabulce jit jedne po dtuhem? Nasla jsem, ze vsechny komentare oznacim CTRL+SHIFT+O, ale nevim, jak pak standardizovat velikost ramecku (po praci s tabulkou kazdy komentar vypada jinak) 2, pri pouziti fce V-Look up: je mozne zvyraznit zmenene hodnoty, kdyz nahrazuji jednu hodnotu druhou (2 tabulky).

Pavel

Přidáno: 09.01.16 23:30

Dobrý den, potřeboval bych poradit. Asi to není dotaz sem, ale netuším koho se zeptat. Mam v Excelu uložená data a ty bych potřeboval automaticky přenášet do webových formulářů jako je například tady http://www.prahadnes.info/pridat-kulturni-akci Chci se zeptat, zda-li existuje nějaký šikovný prográmek, který toto dokáže? Děkuji moc za odpověď, Pavel

Marta

Přidáno: 23.09.16 13:22

Dobrý den, mám otázku. Je možné, kdýž mám dva soubory excel a každý z nich obsahuje velkou spoustu dat, tedy kontaktů, abych oba dva soubory porovnala aby nedošlo k tomu že se mi budou některá data schodovat?

Marta

Přidáno: 23.09.16 13:26

Dobrý den, mám otázku. Je možné, kdýž mám dva soubory excel a každý z nich obsahuje velkou spoustu dat, tedy kontaktů, abych oba dva soubory porovnala aby nedošlo k tomu že se mi budou některá data schodovat? Kdybych to měla procházet řádek po řádku asi bych to nikdy nedodělala. děkuji předem za odpověď Marta


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |