Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » zaklady » pozadovane-znalosti-excelu-u-pracovniho-pohovoru
Microsoft Excel logo

Excelu u pracovního pohovoru - požadované znalosti

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Co skutečně testují personalisté? Pomozte zdokonalit tento článek o základech práce v MS Excelu. V komentářích napište, co po Vás na pohovoru chtěli, co jste řešily, zda Vám stačily základy nebo jste museli umět víc.

Doplněno: 2.11.2014

Úvodem

Microsoft Excel logo

Často se mi v emailu během jednoho dne objeví několik podobných dotazů. Z položených dotazů je jasné, že nejde o praktický příklad, ale spíše o dotaz personalisty (učitele). Proto jsem se rozhodl sepsat (a průběžně doplňovat) tento článek a s odkazy na řešení na nejčastějších dotazů:


Základy Microsoft Excel

Microsoft Excel logo

Základní návod jak v 10-ti krocích zvládnout základní práci v Microsoft Excel. Pro přehlednost a jednoduchost jsou rozděleny podle verzi EXCEL.

Poznámka: Pokud se potřebujete rychle seznámit s Excel, články jsou přímo pro vás. Nejefektivnější cesta jak zvládnout úplný základ práce v Excel.


Filtry a řazení

Filtry Excel logo

Jak zobrazit v rozsáhlé tabulce data splňující požadované podmínky? Aneb praktická aplikace filtrů. Případně jak tyto data seřadit abecedně. Podrobněji v samostatném článku:


Funkce - SVYHLEDAT, KDYŽ, ..

Funkce Excel logo

Mezi další časté dotazy patří použití funkci, mezi nejčastější dotazované funkce patří vyhledávací funkce SVYHLEDAT a logická funkce KDYŽ. Obě jsou již popsány v samostatných člancích včetně praktických příkladů:

Případně o další funkce:


Kontingenční tabulky

Kontingenční tabulky Excel logo

Kontingenční tabulka je zobrazení vzájemného statistického vztahu mezi zdrojovými daty. Při analýze rozsáhlejších tabulek se bez kontingenční tabulky neobejdete. Pro její první vytvoření jsem sepsal článek:

Pokud vám již nepostačuje základ v kontingenčních tabulkách je k dispozici kompletní seriál jak na kontingenční tabulky od A do Z, včetně tvorby kontingenčních grafů:


Grafy

Grafy Excel logo

Data máte zpracovány, ale potřebujete je prezentovat a to se (většinou) bez grafu neobejde. Jak vytvořit požadovaný graf? V článku o grafech si vyberte ten, který chcete vytvořit:


Další dotazy do komentářů

Primárně na emailové dotazy neodpovídám (nedostatek času), ale lze objednat placenou konzultaci, nebo školení. ;)

Pokud do komentářů uvedete, co a jak personalisté testují, mohu dopsat odkazy na články, které pomohou dalším lidem. Pokud se nechcete podepsat, můžete komentovat pod přezdívkou. Pomůžete tak zdokumentovat stav a aktuální požadavky na znalosti Excelu.

Prosím o uvedení:

  • pracovní pozice
  • označení rozsahu znalostí - začátečník, pokročilý, expert
  • požadované znalosti - na co se personalista ptal

Správné označení znalosti

Pokročilý se nerovná pokročilý.

Každá firma (uchazeč) má pod pojmem pokročilý jiné nároky.

Například uchazeč si pod pojmem pokročilá znalost Excelu myslel (napíši několik čísel do buněk, spočtu na kalkulačce, výsledek dopíšu do tabulky a vytisknu).

Zaměstnavatel pod pojmem základní znalosti, si představoval pokročilejší práci s filtry, znalost kontingenčních tabulek, funkcí (SVYHLEDAT, POSUN, INDEX,...).

Profíci na Excel

Tento článek odkazuje pouze na základy práce v Excel.

Pokud hledáte práci jako programátor, je jasné, že člověk musí mít o Excelu a programování pokročilé znalosti, které nezíská přečtením několika článků. Je potřebné pravidelné studium a práce s Excel. Zde předpokládám, že čtete zahraniční blogy, které se zabývají pokročilou práci s Excel.

Závěrem

V komentářích můžete zmínit, které znalosti Excel byly u pracovního pohovoru požadovány. Případně se zmínit, zda rozsah článku je pro pochopení problematiky dostatečný.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


matajda

Přidáno: 02.11.12 17:45

Má zkušenost s požadavkem na znalost Excelu: zaměstnavatel chtěl pokročilou znalost, ale v praxi se používali jen základní filtry na již existujících tabulkách, řazení dat, podbarvení textu u vybraných řádků. Takže jsem to nakonec nějak sesmolila díky znalosti wordu a práci dostala. Matajda

Pavel Lasák

Přidáno: 02.11.12 18:02

To matajda: Děkuji za komentář. U mě jim stačila odpověď, že s Excelem (Office) umím pracovat (nijak prakticky neověřovali mé znalosti a dovednosti). Navíc jsem byl pověřen a prováděl u nás školením Excel a Word. Opět bez nějakého testování, zda Excel, Word opravdu umím ;)

Laduše

Přidáno: 10.02.13 16:38

No, mně bylo od personalistky řečeno, že potřebují pokročilou znalost Excelu, a v úterý jdu na test, prý budu dělat kalkulace. Jak? :) Průser

Pavel Lasák

Přidáno: 10.02.13 20:51

To Laduše: Pojem kalkulace je nejasný pojem. Někdo si pod kalulacemi představuje použítí SUMA, někdo použítí kontingenčních tabulek. Jinak budu držet palce. Pokud bude na testovacím počítači přístup k netu, tak lze využít google, nebo tyto stránky.
Osobně nabývám dojmu, že se z kategorie mírně pokročilé znalosti Microsoft Excelu dostávám k začátečnické - umím toho čím dál méně.

Laduše

Přidáno: 12.02.13 17:53

V testu tedy bylo např. seřadit položky dle různých kritérií, následně vytvořit graf a kontingenční tabulku, ale také třeba vypočítat diskontované CF a následně kumulované CF (byl zadán diskont a CF)... nevíte, jaké vzorce pro to použít?

Jan

Přidáno: 15.08.13 14:05

V prvom rade pozdravujem zo Slovenska a dakujem strycku Googlovi ze mi odporucil vasu stranku. Personalisti a poziadavky: Odomna sa pozadoval zaklad az mierne pokrocili v exceli. Na pohovore ma skusali zo zadania vzorca zaokruhlenia na specificke 3 desatine miesta (tisicina)z vypocitaneho priemeru. Nastastie 3 dni predtym som si tento vzorec skusal v ramci samovzdelavania. Dalej vkladanie objektu do bunky a vyhladavanie daneho udaju v spleti dtabazy udajov (VLOOKUP). Podla mna sa to kus vymyka "zakladnej znalosti excelu"

Pavel Lasák

Přidáno: 15.08.13 16:56

To Jan: Děkuji za doplnění. Použití funkce VLOOKUP (SVYHLEDAT) beru jako mírně pokročilou znalost Excelu. Pokud vyučuji Excel tak posluchače s touto funkci seznamuji (i v základech). Jelikož je to velice užitečná funkce a jak je mi potvrzováno její použítí je presonalisty často zkoušeno.

Rony

Přidáno: 17.09.13 18:14

Po mně bylo v rámci "pohovoru" požadováno vytvoření tabulky o asi 3 sloupcích a 4 řádcich, s doplňujícimi úkoly jako změna textu a jeho barvy, podbarvení sloupců, součet čisle v rámci sloupce. V podstatě základní znalosti.

Lucka

Přidáno: 08.10.13 16:20

Po mě na pozici Účetní asistentka chtěli filtry, sumy a vlookup.

Sionka

Přidáno: 03.02.14 20:36

Tak po mně chtějí konfigurační tabulky a ještě k tomu excel v AJ. Tak nevím, zda zvládnu :-(

Kuk

Přidáno: 23.04.14 21:41

Pro analytickou pozici - tedy min. pokročilá uživatelská znalost, ne programování Po mně chtěli v rozsáhlé tabulce se statistickými údaji doplnit vzorce, a o způsobu výpočtu (měli vlastní definice) mě nenápadně informovali v průběhu rozhovoru. Místo nakonec bylo moje. Časem bylo nutné získat další oběť na podobnou pozici. Mojí prací bylo vytvořit test cca na 30 minut. 1) Vytvořit graf pro absenci delší než 14 dní , rozdělené na muže a ženy (celkem 40 lidí, v datech zadáno pouze období absence od do; příjmení a spousta balastu okolo). 2) Získat z větší datové tabulky (cca 1000x15 záznamů) určitá data (bez nápovědy, že to lze zvládnout kontingenčkou) 3) Okomentovat někým jiným vyhotovený graf.

LM

Přidáno: 12.05.14 18:25

Dobrý den, vím, že tento dotaz nepatří sem, ale chtěla bych reagovat právě na předchozí test, který vytvářel pan Kuk. Jak vytvořím graf pro absenci delší než 14 dní? A jaký bych použila? Spojnicový? Znamená to, že by se v grafu znázornila tedy jen ta data, která měla absenci delší než 14 dní? Zítra jdu na pohovor a chci být, co nejlépe připravená. Děkuji za odpověď.

LM

Přidáno: 15.05.14 12:16

Dobrý den, tak mám po pohovoru, bylo to celkem jednoduché. Vytvořit si dle sebe pár grafů dle zadání, vložit to do prezentace a napsat komentář. Problém byl ale v tom, že excel měli starý, ačkoli ve firmě používají nový a ještě ho měli v angličtině. Pozice: analytik dat

BB

Přidáno: 18.06.14 10:18

Snad to taky někomu pomůže - kontingenční tabulka, ukotvit příčky, formáty buněk (písmo, zarovnání, oddělení tisíců, ...), formát stránky pro tisk, seřazení dat v tabulce od nejvyššího údaje po nejnižší, v novém sloupci přepočítejte zadané údaje v korunách aktuálním kursem dolaru a zařiďte, aby si kurs mohl manager změnit podle potřeby, filtry, schované sloupce a řádky se musely rozkrýt - ale musíte si toho všimnout sami, některé buňky nebral excel jako číslo (byl tam třeba textový řetězec, viz vlastně formáty buněk), suma, průměr, počet položek

Vláďa

Přidáno: 07.11.14 19:49

Každá rozumná firma si vyžádá ECDL certifikát. Podle zkušeností vím, že každý to nezvládne. Myslím tím pokročilou variantu. V naší firmě je Excel hlavni nástroj všeho. Jsou oblasti ve kterých jsem expert a zase oblasti kde se mám stále co zdokonalovat. Ale baví mě to a vaše stránky mě mnohokrát pomohli.

Kuk

Přidáno: 13.03.15 13:59

Tak zase něco přidám: Kombinace, kterou měly 4 firmy, které hledaly zaměstnance pro analytickou pozici, kde stačí pokročilá znalost Excelu, není potřeba SQL ... kontingenční tabulky ze změnou typu výpočtu kontingenční graf svyhledat rozdělit text/číslo z 1 sloupce do 2 sloupců vypsat části textu/čísel – funkce zleva, zprava, část spočítat počet, když platí nějaká vlastnost – filtry, subtotal, sumif(s), countif(s) spočítat počet v nějakém časové období (třeba v dubnu, v roce 2014) – rozdělit datum na části – funkce měsíc, rok ... spočítat, jak dlouhé je období datum od / datum do – funkce datedif, dny, vlastní výpočet Občas záludnosti typu: anglický Excel, klávesnice bez numerické části, bez myši, je nastavené ruční přepočítávání (tudíž napíšete vzorec, chcete stáhnout do dalších řádků, a nic se nemění), občas jsou čísla uložená jako text, občas chtějí do výpočtu nějaký přesah (znalosti), které nejsou přesně zmíněné v zadání. Obvykle je na to krátký čas, nesmíte tam funkce hledat, už musíte vědět. Test z Excelu je kombinován s dalšími testy: analytickými / pozornosti / osobnostními / rychlostními.

Kuk

Přidáno: 13.03.15 14:02

Prosím, jestli to lze, smažte předchozí příspěvek, neodřádkovaly se řádky. Kombinace, kterou měly 4 firmy, které hledaly zaměstnance pro analytickou pozici, kde stačí pokročilá znalost Excelu, není potřeba SQL. kontingenční tabulky ze změnou typu výpočtu; kontingenční graf; svyhledat; rozdělit text/číslo z 1 sloupce do 2 sloupců; vypsat části textu/čísel – funkce zleva, zprava, část; spočítat počet, když platí nějaká vlastnost – filtry, subtotal, sumif(s), countif(s); spočítat počet, v nějakém časové období (třeba v dubnu, v roce 2014) – rozdělit datum na části – funkce měsíc, rok; spočítat, jak dlouhé je období datum od / datum do – funkce datedif, dny, vlastní výpočet; Občas záludnosti typu: anglický Excel, klávesnice bez numerické části, bez myši, je nastavené ruční přepočítávání (tudíž napíšete vzorec, chcete stáhnout do dalších řádků, a nic se nemění), občas jsou čísla uložená jako text, občas chtějí do výpočtu nějaký přesah (znalosti), které nejsou přesně zmíněné v zadání Obvykle je na to krátký čas, nesmíte tam funkce hledat, už musíte vědět. Test z Excelu je kombinován s dalšími testy: analytickými / pozornosti / osobnostními / rychlostními


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |