Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » zaklady » pozadovane-znalosti-excelu-u-pracovniho-pohovoru
Microsoft Excel logo

Excelu u pracovního pohovoru - požadované znalosti

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Co skutečně testují personalisté? Pomozte zdokonalit tento článek o základech práce v MS Excelu. V komentářích napište, co po Vás na pohovoru chtěli, co jste řešily, zda Vám stačily základy nebo jste museli umět víc.

Doplněno: 2.11.2014

Úvodem

Microsoft Excel logo

Často se mi v emailu během jednoho dne objeví několik podobných dotazů. Z položených dotazů je jasné, že nejde o praktický příklad, ale spíše o dotaz personalisty (učitele). Proto jsem se rozhodl sepsat (a průběžně doplňovat) tento článek a s odkazy na řešení na nejčastějších dotazů:


Základy Microsoft Excel

Microsoft Excel logo

Základní návod jak v 10-ti krocích zvládnout základní práci v Microsoft Excel. Pro přehlednost a jednoduchost jsou rozděleny podle verzi EXCEL.

Poznámka: Pokud se potřebujete rychle seznámit s Excel, články jsou přímo pro vás. Nejefektivnější cesta jak zvládnout úplný základ práce v Excel.


Filtry a řazení

Filtry Excel logo

Jak zobrazit v rozsáhlé tabulce data splňující požadované podmínky? Aneb praktická aplikace filtrů. Případně jak tyto data seřadit abecedně. Podrobněji v samostatném článku:


Funkce - SVYHLEDAT, KDYŽ, ..

Funkce Excel logo

Mezi další časté dotazy patří použití funkci, mezi nejčastější dotazované funkce patří vyhledávací funkce SVYHLEDAT a logická funkce KDYŽ. Obě jsou již popsány v samostatných člancích včetně praktických příkladů:

Případně o další funkce:


Kontingenční tabulky

Kontingenční tabulky Excel logo

Kontingenční tabulka je zobrazení vzájemného statistického vztahu mezi zdrojovými daty. Při analýze rozsáhlejších tabulek se bez kontingenční tabulky neobejdete. Pro její první vytvoření jsem sepsal článek:

Pokud vám již nepostačuje základ v kontingenčních tabulkách je k dispozici kompletní seriál jak na kontingenční tabulky od A do Z, včetně tvorby kontingenčních grafů:


Grafy

Grafy Excel logo

Data máte zpracovány, ale potřebujete je prezentovat a to se (většinou) bez grafu neobejde. Jak vytvořit požadovaný graf? V článku o grafech si vyberte ten, který chcete vytvořit:


Další dotazy do komentářů

Primárně na emailové dotazy neodpovídám (nedostatek času), ale lze objednat placenou konzultaci, nebo školení. ;)

Pokud do komentářů uvedete, co a jak personalisté testují, mohu dopsat odkazy na články, které pomohou dalším lidem. Pokud se nechcete podepsat, můžete komentovat pod přezdívkou. Pomůžete tak zdokumentovat stav a aktuální požadavky na znalosti Excelu.

Prosím o uvedení:

  • pracovní pozice
  • označení rozsahu znalostí - začátečník, pokročilý, expert
  • požadované znalosti - na co se personalista ptal

Správné označení znalosti

Pokročilý se nerovná pokročilý.

Každá firma (uchazeč) má pod pojmem pokročilý jiné nároky.

Například uchazeč si pod pojmem pokročilá znalost Excelu myslel (napíši několik čísel do buněk, spočtu na kalkulačce, výsledek dopíšu do tabulky a vytisknu).

Zaměstnavatel pod pojmem základní znalosti, si představoval pokročilejší práci s filtry, znalost kontingenčních tabulek, funkcí (SVYHLEDAT, POSUN, INDEX,...).

Profíci na Excel

Tento článek odkazuje pouze na základy práce v Excel.

Pokud hledáte práci jako programátor, je jasné, že člověk musí mít o Excelu a programování pokročilé znalosti, které nezíská přečtením několika článků. Je potřebné pravidelné studium a práce s Excel. Zde předpokládám, že čtete zahraniční blogy, které se zabývají pokročilou práci s Excel.

Závěrem

V komentářích můžete zmínit, které znalosti Excel byly u pracovního pohovoru požadovány. Případně se zmínit, zda rozsah článku je pro pochopení problematiky dostatečný.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře

" ; // echo "kompletni_cesta :" ; // echo $adresar_pro_vkladani ; // echo "
" ; // echo " Tady bude možnost přidání komentáře" ; // echo "
" ; // echo "
" ; $kompletni_cesta = "komentare"; $adresar_pro_vkladani = $kompletni_cesta; ?> \n"; reset($polozky); while (list($key, $val) = each($polozky)) { if ($val != "." && $val != "..") { if (!is_dir($val)) { // echo "$val
\n"; $fp = FOpen ($adresar_pro_vkladani."/".$val, "r"); //otevře soubor book.dat pro čtení $data = FRead ($fp, FileSize($adresar_pro_vkladani."/".$val)); //přečte data ze souboru a uloží do proměnné "data" - kvůli tomu aby se zobrazoval poslední příspěvek nahoře FClose($fp); echo "$data"; } } } ?>
Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2020 |