Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
... co chtějí personalisté, jak vybrat školení, co je vhodné znát, co umí Excel ...
V tomto článku je souhrn příspěvku týkajících se školení, znalostí, požadavků ohledně Microsoft Excelu. Postupně shromažďuji informace, na co se personalisté zaměřují (co zkoušejí při ze znalosti Excelu při nabírání nových zaměstnanců), co může být předmětem školení, zda se vyplatí, která školení jsou oblíbená a přínosná, atd. Co se v tomto článku dočtete:
a proč Excel neumět? Znalosti se hodí vždy a nikdo vám je neukradne.
Pokud pominu, jak může pomoci v pracovním procesu, tak mnohé funkce a schopnosti využijete i pro soukromé účely:
Ukázková šablona ke stažení: Plánovací kalendář 2013
... pár ukázek co je možno v Excelu vytvořit.
Odkaz na prezentaci, která je na: www.slideshare.net
Podrobněji se této problematice věnuji v článku: Šablony pro Excel.
Hodně záleží na profesi. Někdy mám dojem, že personalisté testují zbytečně dopodrobna a uchazeč dané funkce nikdy nebude potřebovat. Sem tam mám pocit, že uchazeč si pod pojmem profesionální znalost Excelu - představuje umím jej zapnout zadat pár údajů do buněk a dokáže sečíst pár buněk (vytvořit graf, použít funkci SUMA, mu již nic neříká a to nemluvím o podmíněném formátování, ověřování dat, kontingenčních tabulkách).
Z dotazů a e-mailu je nejčastější testovanou funkcí SVYHLEDAT (podrobně jsem se o ní zmiňoval v článku SVYHLEDAT). Poté otázky na funkce: KDYŽ, MAX, SUMA, SUBTOTAL.
Sem tam (cca 3 dotazy), pokud se jedná o účetní, finanční chtějí použít některou z finančních funkcí (tam se navíc předpokládá, že člověk rozumí účetním pojmům).
V tomto mám dojem, že testování přichází ve vlnách, nebo jedná firma, hledá mnoho osob, u kterých primárně zkouší, zda uchazeči zvládájí kontingenční tabulky v Excelu.
Prosba o pomoc: Máte za sebou pracovní pohovor, kde byl testován Excel? Prosím o sdělení pokládaných otázek, spolu o profesí které se pohovor týkal (můžete doplnit zda jste mohli použít nápovědu Excelu, případně odpověď "googlit" - jak říkám člověk nemůže znát vše ale musí umět najít odpověď). Své postřehy můžete uvést do komentářů nebo zaslat na můj e-mail lasak@centrum.cz - veškerá diskrétnost zaručena. Jméno, firmu ani e-mail nezveřejním (jen o téma a profesi). Pokud bude firma uvedena v komentářích, tak co nejdříve změním na hvězdičky (pokud vyloženě nepovolí e-mailem).
Děkuji, že pomáháte zlepšit tento web, který se vám snaží pomáhat.
Podrobněji se této problematice věnuji v článku: Požadované znalostí u pracovního pohovoru
Jít na školení Excelu pro dobrý pocit není nejvhodnější - tento čas se dá strávit o hodně lépe. Pokud se ale navštíví vhodné školení, bude návratnost vložených prostředků velice rychlá.
Zodpovězení těchto otázek vám pomůže ke správnému rozhodnutí:
Podrobněji se této problematice věnuji v článku: Proč školení Excelu? (vyplatí se)
Toto téma mám v přípravě. Máte-li nějaké zkušenosti můžete se zmínit v komentářích nebo poslat e-mail lasak@centrum.cz.
V dnešní době internetu není problém většinu informaci o Excelu získávat bezplatně (a navíc legálně), někdy je potřeba menší poplatek (knihy, časopisy), nebo za vstup do on-line školení. Informace lze hledat na těchto místech:
Co jsem porovnával, nejkvalitnější weby jsou v angličtině. Je k dispozici velký výběr a kvalita je velice dobrá. Souvisí to s velikosti trhu. Přeci jen ten anglicky mluvicí rybník je větší než česká louže.
Při četbě anglických návodu j menší problém (pokud pominu angličtinu), že veškeré uvedené funkce jsou anglické, bohužel pro použití v českém Excelu se musí překládat a navíc anglické Excel používá jako oddělovat čárku, kdežto český střední. Když si zvyknete na tyto odlišnosti, již vám nic nebrání využívat anglické návody.
Bude-li zájem mohu sepsat mé oblíbené zahraniční weby.
Určitě se vám bude hodit překlad EN názvů funkcí na české.
V ČR nevím o semináři/konferenci zaměřeném na pokročilou práci v Microsoft Excel. V zahraničí k nalezení jsou, sem tak jsou k dohledání i výstupy a je vidět, že znalosti tamních expertů jsou na vysoké úrovni.
Na druhou stranu se není čemu divit anglicky mluvících osob je mnoho, navíc výstupy lze poslouží (dají se prodat) daleko většímu počtu osob než v naší malé české kotlině, navíc když se setkávám s kopiemi mých vlastních šablon a článku (určitě jsou oblíbené...). Kdy se mnozí nestydí uvádět práci pod svým jménem (přitom nechají v sešitě odkaz na můj web ;) ).
Většina firem, co se zabývá školením, vám za poplatek ráda pomůže (nabídne konzultaci). Osobně jsem nikdy nevyužil, ale pokud máte vlastní zkušenost, můžete se zmínit v komentářích.
Máte dobrou/špatnou zkušenost s nějakým školením? Navštěvujete školení pravidelně? Můžete se zmínit v komentářích. Jak, kde získáváte informace o Excelu vy?
Provádíte školení Excel a chcete referenci na tomto webu? Můžete se ozvat e-mailem lasak@centrum.cz
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |