Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak pracovat v listu MS Excelu, co vše na listech můžete dělat s řádky a sloupci (vkládaní, přidávání, mazání, skrývání, atd.) aneb vše co jste chtěli o listu vědět, ale báli se zeptat.
Jak pracovat s celými listy je popsáno v samostatném článku: Práce s listy v Microsoft Excel.
23.2.2014 Článek doplněn.
Jak určitě víte excelovský soubor (sešit) se skládá z listu(ů). Protože v listech se dá s buňkami, řádky, sloupci, provádět mnoho různých činností (vkládat, kopírovat, skrývat, atd.) je cílem tohoto článku probrat jednotlivé možností práce v listu v MS Excelu (co, proč, jak).
Když už jste na správném listu, naučte se po tomto listu pohybovat. Pokud máte větší tabulky, většinou se na Vaši obrazovku nevejdou. K pohybu můžete kromě šipek použít i klávesové zkratky, které proberu v tomto článku.
Případně kombinace výše uvedeného.
Klikem na pravítka se posunete do požadované oblasti a klikem vyberete požadovanou buňku.
Označit oblast: Stisk levého tlačítka myši a pohybem můžete vybrat oblast buněk.
Pomocí kurzorových kláves se můžete přesunout na požadovanou buňku. Využití kurzorových kláves (vpravo, vlevo, nahoru, dolů), je velice jednoduché.
Poznámka: Stisk klávesy Shift a pomocí kurzorových kláves vyberete požadovanou oblast.
Pokud se potřebujete rychleji přesunout dolů/nahoru je možnost použít klávesy (Pgup, Pgdn), takto se posunete o stánku dolů (stránku nahoru).
Asi nejrychlejší možnost přesunu na rozlehlé tabulce.
Ctrl + šipka vpravo a Ctrl + šipka dolů - Takto zjistíte poslední sloupec (řádek) v prázdném listu. - Oblíbené to dotazy přednášejících :)
Nejčastěji používaná je kombinace myší a klávesových zkratek. Budete-li Excel používat častěji, zvládnete tento způsob v závislosti, co potřebujete provést.
Při stisknuté klávese Ctrl, můžete označit nepravidelnou oblast.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Pokud zvládáte pohyb po listech je vhodné umět onačit část buněk (například pro kopírování, přesun). Co tedy můžete označit:
Většinou je aktivní jen jedna buňka. Má kolem sebe silnější ohraničení. Takže klikem na požadovanou buňku jste ji zároveň vybrali.
klikem do levého horního rohu označíte celý list.
Řádek označíte klikem na číslo řádku. V případě požadavku na více řádku označujete, při stisknuté klávese Shift při stisknuté klávese Ctrl můžete označit nesouvislé řádky. Případně můžete souvislou oblast řádku označovat za současného držení levého tlačítka myši.
Klávesová zkratka Shift + Mezerník
Sloupec označíte klikem na písmenu sloupce. V případě požadavku na více sloupců označujete při stisknuté klávese Shift při stisknuté klávese Ctrl můžete označit nesouvislé sloupce. Případně můžete souvislou oblast sloupců označovat za současného držení levého tlačítka myši.
Klávesová zkratka Ctrl + Mezerník
Klikem na buňku, od které chceme začít a při držení levého tlačítka myši nebo držení klávesy Shift se přesunete na konec oblasti.
Klik myší na požadované buňky za držení tlačítka Ctrl.
Potřebujete-li označit celou tabulku stačí mít aktivní buňku v této tabulce a využít klávesovou zkratku Ctrl + *. Poznámka tabulka musí být souvislou oblasti. Lze využít i klávesovou zkratku Ctrl + A - pokud ale není aktivní buňka v souvislé oblasti (tabulce), vybere se celý list.
Doplněno na zákaldě dotazů v emailu.
Pro BFU (Běžný Franta Uživatel) stačí skrýt sloupce/řádky s výpočty a tento uživatel se ji již nezobrazí. Takto si můžete skrývat řádky (sloupce) i sami, pokud si nechcete nechtěně přepsat nějaké výpočty.
Označíte požadovaný sloupec(e) a pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Skrýt.
Označíte požadovaný řádek/řádky a pravým tlačítkem a z nabídky vyberte Skrýt.
V předchozí kapitole jsem probral jak skrývat řádky/sloupce. Co když ale potřebujete z listu zobrazit jen tabulku. Tj. musíte skrýt řádky a sloupce od konce tabulky doprava a dolů. Musíte vybrat všechny sloupce/řádky za/pod tabulkou a poté je skrýt. Takže postup:
Zpět na seznam kapitol o listech.
Skrýt řádky (sloupce) umíte. Zobrazit řádky/sloupce provedete karta Domů sekce Buňky ikona Formát z menu Skrýt a zobrazit - zobrazit skryté řádky nebo zobrazit skryté sloupce
Poznámka: Podobně nemusíte při skrývaní používat pravé tlačítky myši, ale využít podobnou cestu jako při zobrazování skrytých řádků/sloupců.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Jak zkopírovat řádek, sloupce, buňku. Na výběr máte ze tří možnosti provedení dané operace:
Klávesové zkratky: Označte buňku kterou chcete zkopírovat, stisk klávesové zkratky Ctrl+C. Máte hotovo (ve schránce máte požadované údaje). Vkládaní viz další kapitola.
Poznámka: Klávesová zkratka pro vložit a stiskněte Ctrl+V, klávesová zkratka Ctrl+X je pro vyjmout (tj. kopírovaná buňka zmizí, je pouze ve schránce).
Ikona Na kartě Domů skupina Schránka ikona Kopírovat, a data máte ve schránce.
Vkládaní je popsáno v další kapitole, zde ve zkratce přesunete se na místo, kam chcete zkopírovanou buňku vložit a opět na kartě Domů skupina Schránka, ale ikona Vložit a máte hotovo.
Myš označenou buňku klik pravým tlačítkem a v zobrazeném menu vybrat Kopírovat a opět mate data ve schránce.
Obdobně jako kopírovaní buňky (buněk), označíte požadovaný řádek, sloupec posléze pomocí klávesových zkratek, nebo pomocí pasu karet provedete zkopírování.
Pokud kopírujete buňku ve které je výpočet nemusí fungovat tak jak potřebujete. Na vině je vlastní zadání výpčtu (funkce, vzorce). Zda je zadán relativně nebo absolutně. Doporučuji článek absolutní a relativní odkazy kde jsem popsal nejen relativní a absolutní odkazy, ale také smíšené odkazy.
Kopírovat lze i trochu jinak, například jen hodnoty, jen formát, tabulku při kopírování transponovat. Tyto informce přesahují možnosti tohoto článku, ale více jsou rozepsány:
Zpět na seznam kapitol o listech.
Jak vložit řádek, sloupce, buňku. Vkládat můžete:
Pro vkládání hodnot předpokládám, že buňku, řádek(y), sloupec máte zkopírované ve schránce (jak na to jsem popsal v předchozím odstavci). Případně ve schránce máte vkládané hodnoty z jiné aplikace. Opět jako u kopírování máte pro vložení na výběr:
Klávesové zkratky: Označte buňku, kde chcete vložit a stiskněte Ctrl +V. Máte hotovo.
Ikona Přesunete kurzor na místo, kam chcete zkopírovanou buňku vložit a opět na kartě Domů skupina Schránka, ale ikona Vložit a máte hotovo.
Myš označenou buňku klik pravým tlačítkem a v zobrazeném menu vybrat Vložit a opět data ze schránky budou vložena.
Poznámka: Speciální možnosti vkládání zkopírovaných dat proberu v samostatném článku (například vkládat jako hodnoty, kopírování formátu, atd.)
Podobně jako u vložení buňky u vkládaní řádků/sloupců nejprve označíte místo kam chcete vložit a pak vložíte, jak Vám vyhovuje (myš, klávesová zkratka, pás karet).
Popis v přípravě.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Jak přesouvat řádek, sloupce, buňku. Pokud potřebujete přemístit buňky, řádky, sloupce. Pokud se vám nehodí kopírování a vkládání. můžete dané části přesouvat. Na výběr máte stejně jako u kopírování a vkládaní několik možnosti:
Elegantně lze využít i pře přehození sloupců. Pokud při přesouvání držíte klávesu Shift můžete přehodit elegantně dva sloupce aniž s je přepíšete!
Jak přesouvat listy je sepsáno v samostatném článku Přesun litu MS Excel
Zpět na seznam kapitol o listech.
Jak odstranit řádek, sloupce, buňku ve vaší excelovské tabulce.
Nejjednodušší je použít klávesovou zkratku, označit buňku a stisk Delete.
Ikona na pásu karet Na kartě Domů skupina Schránka ikona Vyjmout. Případně na kartě Domů sekce Buňky
Myš označenou buňku klik pravým tlačítkem a v zobrazeném menu vybrat Odstranit... ikona Odstranit z nabízeného menu vyberte co chcete odstranit zda řádek/sloupc/buňku.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Ukotvení příček se používá pro rozsáhlejší tabulky, kdy chcete mít k dispozici záhlaví tabulek (neplést si se záhlavím listů).
Pro ukotvení označte buňku nad kterou chcete řádky ukotvit. Na kartě Zobrazení sekce Okno ikona Ukotvit příčky z nabídnutého menu vyberte, jak chcete příčky ukotvit:
Zpět na seznam kapitol o listech.
Pás karet Vložení sekce Text ikona Záhlaví. Zobrazí se Vám možnost vkládat záhlaví a zápatí. Jak na záhlaví a zápatí probere v samostatném článku.
Podrobněji v záhlaví (vkládání úpravách) v samostatném článku:
Zpět na seznam kapitol o listech.
Nastavování se provádí na kartě Zobrazení v sekci Zobrazit. Vybrat (zatrhnout můžete):
Jak na posuvníky, mřížky bude předmětem samostatného článku, kde bude toto téma probráno podrobněji.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Pro změnu šířky řádku sloupce. Požadované řádky (sloupce) označíte. Změnu lze provést:
Karta Domů - sekce Buňky Formát - Podle požadavku vybrat Výška řádku nebo šířka sloupce v zobrazeném dialogovém okně natavit se požadované hodnoty (pro výšku šířku).
Jakmile máte označeny sloupce (řádky) přesunete se kurzorem myši mezi sloupce. Ikona kurzoru se změní. Klik a roztažení (stažení) velikosti. Všechny označené sloupce (řádky) budou mít stejnou šířku (výšku).
Poznámka: Dvojklik automaticky přizpůsobí šířku sloupce, výšku řádku na maximální délku textu.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Další velice užitečné je využít zamykání buněk. Jako autor budete moci určit jen ty buňky, které půjdou přepisovat (měnit). Pokud si vytvoříte nějaký populární sešit (fakturu, docházkový list, ...) bude se vám hodit uzamčení buněk. To znamená, že buňky nepůjdou přepsat (až na těch pár, které necháte odemčeny). Nestane se vám, že nechtěně přepíšete nějaký vzorec, soubor uložíte a příště v domění, že v dané buňce stále vzorec budete s touto špatnou hodnotou dále počítat.
Na kartě Domů - sekce Buňky - Formát vyberete Zamknout list.
V následně zobrazeném dialogovém okně Uzamknout list můžete nastavit Heslo (pokud chcete uživateli zamezit odemknutí). Případně dále upravit co uživatel může nemůže s uzamčenými buňkami dělat.
Pozor: Heslo není nepřekonatelné, na internetu jsou k dispozici prográmky, které ho dokáži zjistit (odstranit). Přitom většina uživatelů si nedokáže odemknout sešit, který je bez hesla.
Pokud je buňka zamčená a vy jí budete chtít změnit obdržíte dialogové okno, které vás bude informovat o tom, že daná buňka je zamčená.
Pro buňky kterým chcete nechat možnost zápisu tak v dialogovém okně Formát buněk - karta Zámek (dialogové okno zobrazíte například klávesovou zkratnou Ctrl + Shift + F) musíte odškrtnout Uzamknout
Poznámka: Chápu, že pokud máte sešit uložený jako šablonu nemusí vás trápit pokud něco přepíšete. Jen co mám zkušenost, tak správně šablony témeř nikdo nepoužíva.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Co se jinam nevešlo a co Vás ještě může zajímat. Maximální počet listů v sešitě je omezen jen dostupnou pamětí. Max počet řádků a sloupců.
Zpět na seznam kapitol o listech.
Napadá Vás, co ještě nebylo řečeno o práci v listu? Máte nějaký postup pro práci v listu, který jsem zatím nepopsal? Můžete se zmínit v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07
Pomohl vám článek? Vyřešili jste problém? Můžete mě podpořit zakoupení tabulky (samozdřejmě čokoládové), když kafe nepiji ;) Odkaz na zakoupení čokolády. Za veškerou podporu vám děkuji a samozdřejmě jí využiji do zdokonalování a rozšířování webu.
Případně přidejte odkaz na vaši oblíbenou sociální síť, případně využijste hashtag #JakNaExcel .
Děkuji za váš čas a doufám, že jste nalezli odpověď na svůj problém.
Narazili jste v článku na nejasnost, chybu? Máte tip na vylepšení nebo doplnění článku? Budu rád pokud se zmínite v komentářích.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od dubna roku 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím 8x za sebou). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 20 let (o Excel píší přes 25). Zdarma je zde přes 1.500 návodu, tipů a triků, včetně přes 350 různých šablon, sešitů a přes 70 taháků v pdf.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2025 |