Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » zaklady » tipy-triky-excel

Tipy triky s Excelem

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Usnadněte si práci v Microsoft Excel. Zopakujte si některé postupy.

Úvodem

Tipy triky

Tipy na usnadnění si práce s Microsoft Excelem. To že umíte tvořit grafy, kontingenční tabulky, filtrovat, ale třeba vám uniká pár maličkostí, které vám ještě více usnadní a zpříjemní práci. Možná všechny představené triky budete znát (tak si je jen zopakujete). Možná některé znát nebudete (tak se něco nového naučíte). Z konzultací vidím, že tyto věci lidé neznají (proto i tento článek).

 • Buňka
  • Přejít na...
  • Oprava - text, vzorec
  • Opravit hypertextový odkaz myši
  • Opuštění buňky
  • Další (nový) řádek v buňce
  • Matice
 • Označování řádků/sloupců
 • Šířka sloupce - výška řádku - přizpůsobení
 • Zadávání vzorců
  • Číselné řady
  • Rozkopírování čísel

Buňka

Jak přejít na, opravit, upravit buňku.

Přejít na:

Přejít na

Klasicky lidé přecházejí na další buňku pomocí myší. Rychlejší a elegantnější je klávesová zkratka F5.

Pohyb po tabulce Ctrl+ šipky najde poslední/první vyplněnou buňku v souvislé oblasti daného řádku/sloupci.

Opravit text, vzorec

Pokud kliknete na buňku a začnete hned psát původní obsah se vymaže, potřebujete-li nalezenou buňku pouze opravit, nemusíte používat myš, stačí klávesová zkratka F2. Kurzor dostanete na konec vzorce, hodnoty a můžete opravovat.

Opravit hypertextový odkaz myši

Klikem myši na hypertextový odkaz a držení levého tlačítka myši než se změní kurzor "ručičky" na "tlustý kříž" můžete změnit odkaz, nebudete přesměrovaní.

Opuštění buňky

Po zadání údaje do buňky ji můžeme opustit pomocí klávesnice způsoby (nemusíte používat myš, zbytečná ztráta času na přesunutí ruky):

 • Enter - přesunete se o buňku dolů
 • Tab - přesunete se o buňku vpravo
 • Shift + Enter - přesunete se o buňku nahoru
 • Shift + Tab - přesunete se o buňku vlevo

Poznámka: Enter většina lidí zná, malá část zná Tab, ale téměř všechny překvapím, když ukáží, že se mohu pohybovat z buňky nahoru a vlevo pomocí Shift + Enter, Shift + Tab. :)

Další (nový) řádek v buňce

Použít klávesovou zkratku Alt+Enter. Toto funguje i ve funkcích (vzorcích). Jakmile začnete využívat parádně s zpřehlednite pokročié funkce (vzorce). Následně se v nich krásně hledají chyby, nebo doplňují a rozšířují.

Nový řádek v buňce.

Matice

Pro správné vložení maticového vzorce (funkce) v Microsoft Excelu je k dispozici klávesová zkratka Ctrl+Shift+Enter.

Jak na maticové funkce popisují v samostatném článku zde.


Označování řádků/sloupců

Klikem myší na číslo řádku, písmeno sloupce. Při držení klávesy Shift vyberete oblast řádků, sloupců, při držení klávesy Ctrl vybíráte nesouvisející řádky sloupce.

Šířka sloupce/sloupců - výška řádku(ů)

Přizpůsobení velikosti (výšky, šířky) sloupce, řádku na velikost textu (vzorců). Šířka sloupce se přizpůsobí nejdelšímu textu v buňce. Pro elegantní změnu stačí označit sloupce (řádky) a dvojklik na rozhraní sloupců (řádků), dojde k automatické změně velikosti (u řádku se změní jejich výška.

MS Excel 2010 - sirka řádku

Poznámka: Pokud jsou některé buňky sloučené je v nich délka textu ignorováná. pokud je nastaveno zalamování textu, bude automatická změna šířky/výšky buňky dělat problémy.

Zadávání vzorců

Tyto činnosti doporučuji prakticky vyzkoušet, bude vám jasnější. Teorie na papíře se zdá komplikovaná, ale to se jen zdá, dokud nespustíte Excel. Doporučuji vyzkoušet, tento trik si zamilujete.

Číselné řady

MS Excel 2010 - ciselné rady

Rozkopírovat řadu, klik na čtvereček (pravý dolní roh) označené buňky a za držení klávesy Ctrl + pravé tlačítko myši protáhnout dolů nebo doprava (přičítá se) - nahoru, vlevo (odečítá se).

Poznámka: Pokud pomocí Ctrl + pravé tlačítko myši se budete pohybovat nahoru (vlevo) po datech, která existuji dojde k jejich smazání.

Rozkopírování vzorců

MS Excel 2010 - rozkopirovat vzorec

Dvojitý klik na čtvereček v pravém dolním rohu a vzorec se rozkopíruje na celý sloupec. Tj. musí být vyplněné hodnoty v pravém (vedlejším) sloupci. Rozkopírovaní funguje jen pro sloupce (nelze použít na řádky).


Poznámka: Elegantně to jde i využitím stylů tabulek, kdy se vzorec rozkopíruje automaticky. Tohle téma je na samostatný článek, který je v přípravě.

Závěrem

Znali jste všechny? Máte nějaký zajímavý trik v zásobě? Můžete uvést v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře

" ; // echo "kompletni_cesta :" ; // echo $adresar_pro_vkladani ; // echo "
" ; // echo " Tady bude možnost přidání komentáře" ; // echo "
" ; // echo "
" ; $kompletni_cesta = "komentare"; $adresar_pro_vkladani = $kompletni_cesta; ?> \n"; reset($polozky); while (list($key, $val) = each($polozky)) { if ($val != "." && $val != "..") { if (!is_dir($val)) { // echo "$val
\n"; $fp = FOpen ($adresar_pro_vkladani."/".$val, "r"); //otevře soubor book.dat pro čtení $data = FRead ($fp, FileSize($adresar_pro_vkladani."/".$val)); //přečte data ze souboru a uloží do proměnné "data" - kvůli tomu aby se zobrazoval poslední příspěvek nahoře FClose($fp); echo "$data"; } } } ?>
Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2020 |