Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » zaklady » klavesnice-rozlozeni-znaku
Microsoft Excel logo

Klávesnice rozložení znaků

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak se zjednodušit a zrychlit psaní speciálních znaků na české klávesnici Budete umět efektivně zadávat }{[] |#&@ atd.

Znaky na klávesnici

Předpoklad, že používate českou QWERTZ. Kdo používá anglickou programátorskou tak je rozložení jiné, stejně tak může být jiné rozložení i pro Apple.

Znáte to něco píšete a nevíte jak zadat + (plus) nebo * (krát/hvězdičku) a to nemluvím o znaménkách, operátory a dalších.

Na školeních tento problém vidím často. Po vyřknutí "vynásobíme", vidím to zděšení v očích, kdeže to znaménko krát je na klávesnici je. Zděšené přepínaní hledání a zkoušení, atd.

Přitom řešení je velice snadné. Stačí jen používat klávesu AltGr a stisknout příslušnou klávesu. Ať to máte co nejjednodušší, klávesníci máte na následujícím obrázku, včetně zeleně označených kláves které mačkat. Obrázek je ve větším rozlišení takže jej stačí stáhnout (pravý klik nad obrázkem a uložit obrázek jako).

Rozložení znaku na klávesnici

Mírně složitější je stisk funkčních kláves F4, F2, F9. Mnohé dnešní notebooky mají upozaděno a při nutnosti použít tyto klávesy se musí stisknout tlačítko Fn. Na obrázku světlé červený podkres.

Tip Lze přehodit např. Stiskem Fn a ESC, nastavením v BIOS, nebo využitím speciálního programu ve Windows (který dostanete přímo s PC.) Nejlépe využít Google a zadat název vašeho PC a F1 Fn a naleznete postup jak změnit konkrétně u vašeho PC.

Poznámka

Chápu, že další možností je používat anglickou klávesnici, nebo psát znaky přes klávesu Alt a zadat příslušný ASSCI znak daného znaku. Ale kdo si je všechny pamatuje? Já přiznám barvu znám jen zavináč @ (neboli Alt + 064).

Tip závěrem

Například poslední řada DELL notebooku nemá klávesu Break (aneb možnost násilně přerušit provádění VBA skriptu). Jak to obejít Třeba přes Ctrl + Win + D někdy Ctrl + Win + F5. Pokud máte svůj tip jak na efektivnější používání klávesnice můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |