Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » funkce » excel-financni-funkce-teorie

Finanční funkce v MS Excelu - teorie

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

neplaťte více, než musíte

Úvodem

Jak neplatit bankám více než musíte? Jak si ověřit, že nabízený splátkový kalendář je výhodný? Jak zjistíte, o kolik přeplatíte za hypoteční úvěr?

Pomocí finančních funkcí Excelu.

Když banky neumí (nebo nechtějí) odpovědět na jednoduché otázky, musíte si pomoci sami. Stačí s použitím Excelu provést požadovaný výpočet. A je hotovo.

Filozofie finančních funkcí

Než začneme používat finanční funkce v MS Excelu, popíšu filozofií (princip) finančních funkcí. Bez jejich znalostí to bohužel nepůjde. Důležitá je časová hodnota peněz. Tj. hodnota peněz se v čase mění. Když dnes obdržíte 500 Kč, mají úplně jinou hodnotu než 500 Kč před 10 lety.

Pětistovka je sice pořád pětistovka, ale jaksi si za ni koupíte méně.

Tok peněz

Peníze můžete přijímat nebo vydávat. V ekonomice se tomu říká tok peněz. Obdržiteli peníze je to kladný tok, v Excelu se znaménkem plus. Splácíte-li půjčku, vydáváte peníze je to záporný tok. V Excelu se znaménkem mínus.

Proto je důležité, z jakého hlediska se na peníze díváte.

Příklad

Hypotéka, kterou počítáte vy (pro sebe):

  • půjčka je kladná (dostanete peníze)
  • splátky záporná (vydáváte peníze)

Hypotéka z pohledu banky:

  • půjčka záporná - vydá své peníze
  • splátky kladná - peníze inkasuje zpět

Čas ve financích

Znaménka jsou jasná, teď ještě poberu časové intervaly. Půjčku můžeme splácet měsíčně, čtvrtletně, ročně. Úroková sazba může být udána jako roční, měsíční týdenní, denní.

Příklad

Jestliže provádíte měsíční splátky na pětiletou půjčku s 24% roční úrokovou sazbou, musíte úrok přepočíst 24%/12 na měsíc a uvést celkové počet splátek 5*12 (v Excelu hodnota pper). Jestliže budete provádět pouze jednoroční splátky na stejnou půjčku, použijte 24% pro úrokovou sazbu a 5 pro počet splátek.

Načasovaní splátky

Poslední důležitý údaj je „načasovaní“ splátky. Tj. zda částku posíláte na začátku období nebo na konci. V Excelu se tato hodnota označuje jako Typ. Určuje provádění splátek (0 = Na konci období, 1 = Na počátku období).

Závěrem

V článku je popsán základní princip finančních funkcí. V dalším článku proberu konkrétní finanční funkce.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:57

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


cs

Přidáno: 14.11.15 11:44

sračkaaaa

Zdeněk Honska

Přidáno: 15.01.16 08:43

To CS: Vsadím se, že ty jsi nikdy nic podobného neudělal. Umíš jenom kritizovat. Takže se běž příště projevovat někam jinam, kde tvou inteligenci ocení. Děkuji autorovi tohoto webu za jeho práci. Informace pro mne byly užitečné.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |