Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » ostatni » metoda-5s

Metoda 5S

Je to způsob vytvoření podmínek pro zvýšení produktivity, samostatnosti zaměstnanců. Pořádek je jen malá součást!

Poznámka: Metoda 5S je pro firmu její zaměstnance i zákazníky přínosná pokud se zavede správně. Pozor! V článku jde o velice subjektivní názor!

Cíl metody 5S

Zlepšit ve firmě organizaci, pracovní prostředí, vytvořením správných podmínek (samostatnost, týmová práce, pravomoci, odpovědnosti). Tím pádem dojde ke spokojenosti obou aktéru (zaměstnavatele i zaměstnanců) a hlavně ke zlepšení produktivity. Z čehož plyne důvod, proč se zavádí a to je větší ZISK.

Nasazení metodiky je kompletní stále trvající proces (stále se musí zlepšovat), kdy musí s touto filozofií být seznámená celá firma (tj. od vedení po posledního dělníka).

Tento článek slouží k možnému zamyšlení nad metodou 5S. Podobně jako finanční poradci, SEO, ISO, atd. jde o velice kontroverzní téma.

Co znamená metoda 5S?

Pět "S" znamená začáteční písmena těchto japonských slov:

 • Seiri pořádek (Organisation)
 • Seiton uspořádání (Neatness)
 • Seiso čistota (Cleaning)
 • Seikutsu standardizace (Standardisation)
 • Shitsuke disciplína (školení) (Discipline)

Bude metoda 5S správně implementována?

Pokud metodu 5S připravujete na nasazení, stačí položit jednu otázku:

 • PROČ? Co je cílem nasazení metody 5S? - Dokážou na tuto otázku velice podobně zodpovědět i všichni zaměstnanci?

Nebo o této metodě zatím jen uvažujete? Takže ještě pár dalších otázek, kdyby náhodou byly pochyby:

 • Proč chcete implementovat zrovna metodu 5S?
 • Proč ne principy/metody firem (37 Signals, Semco, Google, ...)?
 • Máte vybranou firmu, které bude metodu 5S nasazovat? Proč tuto?

Je 5S správně nasazená?

Metodu 5S už používáte. Je u Vás metoda 5S správně nasazená? Poznáte jednoduše - odpovědi (náhodně vybraných zaměstnanců) na otázky:

 • Je pro Vás metoda 5S prospěšná? V čem?
 • Proč je pro Vás prospěšna?
 • Proč ji používáte? Co Vám přináší?

Pokud jsou nadšení a chválí ji - je nasazena správně. Pokud jsou ale odpovědi nepublikovatelné, její nasazení proběhlo špatně. Bohužel podle údajů na internetu za špatné nasazení může konzultační firma spolu s vedením (50% / 50%).

Tato krutá pravda se bohužel málo sděluje. Je to nepřímo uvedeno v knihách o metodice 5S. Většina webů o tomhle mlčí (asi se nesmí říkat). Zisky za konzultace jsou velice lákavé. Podobně vidím zamlčování například v SEO, finančním poradenství.

Konzultační firmy

Jelikož konzultačních firem je jak hub po dešti, musí se nějak uplatnit. Co je bude pro vás lepší, když vám konzultační firma řekne:

 • Zařídíme to za Vás - povinnosti a odpovědnost budou mít zaměstnanci. Rychlá implementace se provede sama s pomocí sankcí. Výsledky uvidíte okamžitě.
 • Začít se musí od manažerů (vedení) - pak přes podřízené až k "řadovým" zaměstancům, kteří obdrží větší pravomoci. Všichni se budou muset zúčastnit školení. Bude Vás to stát hodně práce, úsilí, peněz. Jelikož jde o změnu, tato přinese i problémy, komplikace. Někdy se něco nepovede a bude se muset upravit. Navíc pozitivní výsledky nebudou ze dne na den, ale nějaký ten měsíc potrvá, než provedené změny ponesou kýžené ovoce.

Která prezentace je lákavější? Která je pravdivější? Která více zaujme?

Vy nakupujete - konzultační firma prodává!

Je konzultační firma opravdu kvalitní?

Pokud má reference firem, kde zavedla. Jen zeptáte pár zaměstnanců danných firem, jak jsou spokojení se zavedením metody 5S.

Srovnání konzultační firmy s autobazarem

Když Vám v autobazaru prodávají auto, co řeknou:

 • první majitel
 • najeto jen 60.000
 • dobře udržováno
 • nehavarováno
 • servisní knížka

Ve skutečnosti myslí:

 • auto měla autopůjčovna
 • na 60.000 jsme to stočili z 160.000
 • dobře udržováno - první týden
 • to nebyla havárie, jen se ťukly
 • servisní knížka je z jiného auta

Vy nakupujete - autobazar prodává!

Otázka: Proč ve většině diskuzí o metodě 5S jsou jen negativní názory?

Proč je na metodu 5S tolik negativních názoru?

Ač jak jsem psal v úvodu je tato metoda 5S velice dobrým prostředkem ke zlepšení firmy. Jsou diskuze plné nagativních názoru.

 • Nezvládnutí nasazení. Proč se skončí se u kroku 3 (průběžný úklid)! - přitom tato metoda má bodů 5!
 • Nepochopení - není jen o pořádku! - jde o celou metodiku, kromě pořádku jde o další souvislosti, pravomoci, odpovědnosti, nástroje, vybavení, ...
 • Není správně navržena - Chybou konzultační firmy? Proč se cituje: "Firma se zahubí sama, začnou-li zaměstnanci do posledního puntíku dodržovat její vlastní pravidla!"
 • Začíná se ze špatného konce?

Pohled zvenku

Příklad: Co je lepší

 • zrychlení operace o 2% - přesunutím materiálu na správné místo
 • zrychlení operace o 90% - nákup nového stroje
 • zrychlení operace o 92% - nákup nového stroje a přesunutím materiálu na správné místo

Kancelář

Pracovník má krásně uklizený stůl, ihned najde údaj, který potřebuje zadat do počítače, ale 30 minut čeká, než se mu načte program do počítače, za minutu provede změnu a 30minut čeká, než se mu daná změna uloží? ...

Je to správně?

Sklad

Nádherně uklizený sklad (Z podlahy jde jíst). Součástka přehledně uložena v třetí polici vpravo.

Skladník: Nemohu Vám jí vydat, dokud nevyplním skladovou kartu, předávací kartu, vše nepotvrdí můj vedoucí a pak jeho vedoucí. Nakonec musím počkat, až tiskárna vytiskne odběrovou kartu. Pak teprve vám mohu součástku vydat. Zatím si prosím tak 3 hodiny počkejte.

Je to správně?

Závěrem

Cílem mělo být sdělení, že metoda 5S je prospěšná, pokud se zavede správně.

Používá Vaše firma metodiku 5S, jste s jejím nasazením spokojení? Můžete se zmínit v komentářích. Prosím Vás o slušné vyjadřování.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře


Asi tak

Přidáno: 25.01.13 22:53

V byvale firme take zazedli metodu 5S, Nabrali 20ti lete arogantni frajirky jezdici v audinach, za nehorazne prachy, kteri jen foti kdejakou chybu a bonzuji. Celou organizaci rozlozili z naseho odeleni 15 osob nas jiz 10 odeslo, dalsi dva odejdou koncem mesice. Zavedenim nastala ohromna buzerace, zadne osobni veci na stole, tuzky a kalendar na presne urcenem miste, sankce za neplneni. Nestihalo se, udelalo se o polovinu mene, nekvalitne, sama reklamace. Prava ruka nevi co dela leva. Jen hlidaji poradek!

Pavel Lasák

Přidáno: 26.01.13 08:27

To Asi tak: Díky za nazor. Jak jsem psal, chyba není v metodologií 5S (ta je svým způsobem geniální a funkční), chyba je v tom jak se zavedlo. Zavést jakoukoli změnu není jen tak. Člověk je ve své podstatě liný, a jakakoli změna je mu proti srsti, dokud si neuvědomí přínos pro sebe. Zajímavé články souvísející s tématem jsou: Kolik je ve skupině 100 pracovníku angažovaných osob, neangažovaných, atd. psychologie pracovníku, týmová spolupráce, atd. tohle je na obsáhlou knihu. Jeden krátký článek to nemůže obsáhnout.

Snad na mne nepříjdou.

Přidáno: 27.03.13 21:33

Ano, okusil jsem zavádění metody na vlastní kůži. A ano skončilo se na 3. bodu. Ze země se sá jíst, to že jsem uklidil zaznamenám do dvou tabulek zeleným puntíkem (vedoucí nekontroluje úklid, ale vyplnění tabulky, a jeho vedoucí kontroluje podpis na kontrole...). Základní systémy výroby byly potlačeny a NAHRAZENY (ne zefektivněny) tabulkami, směrnicemi, odpovědnostmi a postupy (=chybí člověk na zasazení stromku=do formuláře se napíše N/A a jedeme dál=PRŮSER). Vedení firmy asi netuší (nevnímá) co se děje a odnáší to řadoví zaměstnanci (...jak je možné, že nemáte pet láhev ve schváleném držáku na nápojě?!?) To že se uklidí (=vymete se z provozu tuna prachu a roky nečištěné stroje se jakože umyjí), nebo že se nepoužívané věci vytřídí a očistí, najdeme pro ně stálé místo, dobrý. Ale tím to většinou končí. Vlastně ne, nasoupí mašinerie která to konroluje a ZDOKONALUJE (=víc papírování, i když práce=zisk stojí). A přichází situace: Výrobní ředitel (vymýšlí tabulky a kontrojuje plnění 5S) kontra řadový zaměstnanec (dnes jsem přišel do práce nic nevyrobil, ráno zametl, vyplnil tabulky, opravil značení všude možně, odpověděl na otázky při kontrole korektně=tak jak se má / realita je nepřípustná a bere se jako pochybení zaměstnance ne systému) neřeší fungování firmy a problémy při uspokojení zákazníka, ale jak co nejlépe ,,ochcat'' systém a mít co nejmenší pakárnu. Je úplně jedno, že jdu 10x denně 500m pro nějakou blbost, je důležité, že je označená a kolem je pořádek.

Pavel Lasák

Přidáno: 28.03.13 20:07

To Snad na mne nepříjdou: Pěkné jméno ;) Zajímavé, že jsem doposud dostal jen negativní reakce na zavádění metody 5S (případně i 3i, atd.). Některé velmi peprné. Naděje umírá poslední třeba se někdo ozve s pozitivní reakci.

Škoda že se zatím neozvala žadná firma, která tuto metodiku zavadí s odkazem na firmu, kde 5S úspěšně zavedli. Rád bych totiž dokázal, že metodika 5S funguje, pokud se zavede dobře.

zoraďovač

Přidáno: 31.03.13 13:27

práve pracujem na podaní návrhu na zlepšenie(formulárKAIZEN1).Metóda 5S je dobrá,ale zavedenie bolo podľa mojich predstáv nedostatočné.Moje návrhy budú sice niečo stáť,ale určite sa to oplatí,problém môže byť v tom že to navrhnem ja a nie človek ktorý za to berie plat ale uvidíme.Podľa mňa by sa to malo zavádzať po konzultácii s výrobou pretože sa dajú posúdiť problémy z rôznych uhlov pohľadu a zároveň by sa metóda ľahšie prijímala všetkými zamestnancami.Ale metóda je to určite dobrá.

Pavel Lasák

Přidáno: 31.03.13 16:16

To zoraďovač: Přesně tak metoda 5S je ve své podstatě jedinečná. To co z ní dělá nepoužitelnou metodu je špatná implementace (podobně to špatně dopadne pokud se nevhodně aplikuji metody 3i, metoda svobodné firmy, metoda 20% času na vlastní projekty, atd.).
Přesně jak píšeš do implementace MUSÍ být zainteresovaní i zaměstnanci, kterých se týká (konzultovat s nimi). Pak má její zavedení přínos pro obě strany.
Aby to nedopadlo jak mi psal jeden člověk, prý dostal pokutu, že neodevzdal anonymní dotazník, jeho kolega zas za pravdivé vyplnění anonymního dotazníku dostal vyhazov...

Anonym

Přidáno: 30.05.13 20:53

pracuji ve firme, kde tuto metodu začli také aplikovat.Od té doby jde vse do kytiček.Nabrali nesmyslneho člověka z německa za nehorazne prachy,ktery je tady jen na foceni blbosti!pak vyhodili 10 slusne pracujicich lidi,kteri dohromady brali penez co ten jeden,ktery neni firme vydelecny!ted tady jsme na dilne v takovem stresovem prostredi ze dorazime domu tak unaveni jak nikdy!a to prace udelame stejne jako driv!vycerpani je psychycke!nejsem placen prece za rovnani kazdeho sroubecku na palete,ci vykresu na plente,dyt mam odvadet kvalitni praci na kterou mame normo cas,a na ty vase blbosti fakt cas neni!dekuji timto novemu vedeni firmy,ktere nam ze zivota udelalo peklo!

Jezevec

Přidáno: 21.09.13 21:14

Myslím, že nejhorší chyba je myslet si, že jakákoliv metoda je funkční na všechny typy osobností (tedy čtěte zaměstnanců). Jsou lidé, kterým nikdy 5S nebude fungovat a budou z ní nešťastní, protože jde proti jejich přirozenému způsobu interakce z okolím, stejně jako budou lidé, kteří ji budou milovat (pedantsky dodržovat a pro změnu se vztekat "na bordeláře"). Ideální způsob řízení je prostě mýtus, bez ohledu na metodu. Cesa je IMHO přes úplně jiné cesty v řízení lidí. Začíná od toho, že lidé nebudou lidské zdroje a lze jim důvěřovat, protože sami cítí, že stojí za ideálem firmy. Ovšem velké korporační molochy jsou samy o sobě proti přirozenosti lidské smečky.

Rebel

Přidáno: 14.11.13 19:08

Ahoj lidi. Taky jsem byl kdysi v jedné firmě, která tuto metodu prosazovala. Bohužel nebyli ani schopni těchto 5 bodů správně napsat, natož tak vysvětlit, co vůbec znamenají. Záznamy (prostoje, důvody proč stroj nevyrábí, a jiné zbytečnosti, které sis musel vyhledat podle správné definice do počítače, kdy některé pojmy neuměly přeložit, tak je nechaly raději v angličtině a ty študuj a louskej, na co máš kliknout. Chudáci, co neuměli na PC. Mezitím ti tam skočí další prostoj, který musíš opět definovat. Do toho druhý počítač, kde si musíš připravit formuláře k tisku na společnou tiskárnu pro 2-3 stroje. Na to musíš psát barevnými fixy na jejich velkou tabuli minimálně každé 2 hodiny – prý kontrola, vypisovat měření, za každou cenu dodržovat normu, že něco nefunguje- neberou. Když se ti podařilo udělat normu i s tím, co si měl administrativy, tak si dobrý, ale jen pro sebe. Vrchnost to bere za samozřejmost, a kolegové, co to nestíhají < a nemá jim, kdo pomoc, protože to každý nedá>, jsou na tebe nasraní, že kazíš normy. Jde to zvládnout, ale to by se museli pánové nahoře chytnout za ocas a přiznat, že nápady dělníků //které fungují a fungují dobře// jsou lepší, než ty jejich. Ale jejich SOBECKÉ EGO by to neuneslo, tak raději nechají člověka padat na hubu a zbytek firmy to nějak vyrovná. Jsem rád, že v takové firmě, kde vám rozkazují mudlové a MPL, kteří vás místo povzbuzení chodí hlídat do sprch , aby si vykompenzovali své prémie na zaměstnancích, už nedělám. Dlouho jsem čekal na správnou chvíli, kdy jim sdělit chyby a nápravu, ale „Je to marné, je to marné, je to marné!“. Ve firmě, kde vládne blbost a zastrašování se lidem nedá věřit, ani dobrý den. Vzpomínám si, že kdysi dávno tam vládl klid a harmonie a norma se plnila stejně, ale nějaký Voldemort si usmyslel, že zavede Japonskou metodu 5S, kterou viděl na svých cestách za poznáním ve světě. Bohužel, mu ale nesdělily, že je k tomu motivace lidí a umět je to naučit. A tak to dal rozkazem svým „Smrtijedům“, aby vydali nesmyslné nařízení, které nechápou ani oni. On jen nahlíží do velkého zrcadla, které se zapne jen při červené barvě. :-)

Nikdo

Přidáno: 14.11.13 21:05

Co si furt stěžujete, také makám v jedné firmě, kde banda MBA (mladí blbý ambiciozní) prosadila 5S. Dělám přesně co mám, červeným fixem zapíšů nedostatek, bouchnu to do kompu, a jdu si dělat fušku, po obědě provedu stejnou činnost, zapařím na kompu. Sem tam přijde matroš, tak najde proč to nejde a dále se čeká. Stačí vymyslel proč to nejde... Před konečnou mordou fixou udělám křížek - tím je uklizeno (kontroluje se křížek ne úklid!) parádní systém. Stačilo si zavést desetinové normy a je to pohoda :) jen škoda, bolševikovi dávam rok maximálně dva

Franta

Přidáno: 15.11.13 06:23

Metoda 5S je dobře vymyšlená, je to základ každého konkurenceschopného podniku. Kdo ji odmítá, ztěžuje si, asi ji zřejmě nepochopil a měl by si práci raději hledat jinde, třeba v nějakém bolševickém závodě. Do takového jsem nastoupil i já, jako absolvent průmyslového inženýrství, když jsem poprvé prošel provozem, chtělo se mi brečet. Metoda 5S tu byla sice za extrémní sumy zavedená, ale vůbec se neudržuje a postupně skomírá. Dalo by se říci, že metodu zavádím znova od začátku, mám to o těžší, protože už to tu bylo a na tom bazírují, jak se to nepovedlo, že to je k ničemu... Prozatím s tvrdohlavými dělníky od soustruhu diskutuji a srovnávám práci s domovem. V práci, kde tvrdnu 8h denně, nerespektuji pravidla, pracuji v chaosu, pořád něco hledám, o něco zakopávám a netřídím odpad, házím nedopalky do zákoutí a neustále nedávám na vedení společnost, ale pak přijdu domů, kde mám uklizeno, v lednici mám police na, v příborníku lžičky, vidličky a nože zvlášť, uklízecí prostředky v komoře a popelník na balkóně, abych si nekouřil doma. Proč tedy nerespektovat jisté lidské pravidla i v zaměstnaní, kde trávím poměrně delší část dne?

Pavel Lasák

Přidáno: 17.11.13 13:31

To Franta: S tím, že metoda 5S je dobře vymyšlená, jej její aplikace se musí správně provést. Na internetu jsem našel zajímavý obrázek, který možná naznačí, jak by mělo být zavedeno.

Který způsob zavádění metody 5S bude efektivnější a bude lépe fungovat?

Boss Leader

(Obrázek nalezen na internetu.)

neřeknu

Přidáno: 05.02.14 08:32

Medoda 5S je na <>. Kontroluji a buzeruji za poradek. To ze není materiál nikoho nezajímá. Vsichni na to dlabou, nikdo nic nedělá. Hrajou se hry na mobilech. Máme radost pokud se neco nepovede. Ja dal vypoved, takze se vsemu uz jen smeju.

Luboš

Přidáno: 04.04.14 02:01

Metoda 5S je velice prospěšná. Problém je v tom, že ve většině případů není zavedena dobře. Již 9 let pracuji jako vedoucí v jednom japonském podniku a dalo mi to hodně. Vše se řídí dle TPS a samozřejmostí je kompletní zapojení všech zaměstnanců. Osobně si myslím, že mi to bude trvat ještě mnoho let než se budu moci srovnávat s japonci kteří podle těchto metod fungují. Myslím si také , že nikdo není schopen nastavit provoz bez praktických zkušeností a znalostí systému 5S. 5S není jenom systém, ale druh myšlení stéjně jako Kaizen.

Pavel Lasák

Přidáno: 06.04.14 16:23

To Luboš: Díky za potvrzení, že chyba není v metodě (způsobu myšlení), ale v tom jak je tato metoda zavedena. Pokud se její zavedení vezme za správný konec (lidmi kteří ji opravdu rozumí a ví ajk na to) tak zavedení 5S přinese firmě užitek.

Pavel

Přidáno: 13.04.14 06:46

Zdravim, taktez u nas zavedli 5s.Dostala to od sefa za ukol kolegyne ktera o tom do te doby nemela paru. Ze zacatku aby vse udelala dobre makala i doma, udelala tabulek, prezentaci a spoustu super veci. Vysledek je vetsi poradek ve firme, vsichni nasrani kdyz se jde bodovat, delaji se nesmyslne presuny, protoze 5s se musi neustale zlepsovat. Jedine co si z metody 5s vzali je uklid. Vsichni ve forme jsou totalne nasrani, kolegyne ma stavy deprese a breku, protoze po jejim aktivnim zavadeni, si kolegove obcas nevybirave rypnou do ni. Ja mam nachystanou vypoved protoze buzeraci snasim jen do urcite miry. Dostavame minus body za spinavou podlahu, ale uklizeci firma nedostava 5s tabulku vysledku :). Volne lozena tuzka, byla oznacena a zapsana do vyhodnoceni. No a konecne zaver. Jsme firma o 25 lidech, z toho 8 lidi administrative a manag. pozicich. Jsme ve ztrate a profitabilita je kazdodeni sen. Ale mame poradek, pac kdyz uz nic nedelam, tak mam cas uklizet nebo vyplnovat tabulky. :)

Petr

Přidáno: 01.10.14 10:46

K článku. Mně osobně připadá (a neurazte se),že asi ani vy nechápete tu metodu. Základem všeho je filozofie KAIZEN - ta je pro západního egoistického konzumního brojlera většinou zcela nepochopitelná. Pokud tuto filozofii nepřijme postupně aspoň většina zaměstnanců ve firmě (vč. managementu), není a nebude správně nic. KAIZEN je o tom, že zlepšuje kdokoliv, kdekoliv a každý den a je to vlastně jeho postoj k životu a změně. Pokud si zlepším pracoviště, např. stůl, tak jistě že není správně, že čekám na transakci v PC. Ale já jsem se zlepšil a po malých krocích jsem něco někam posunul. Pokud budu brečet, že mi někdo z IT oddělení háže klacky pod nohy, pak je to sice špatně, ale pokud mám svůj pevný postoj ke zlepšování a změně, tak mě toto správně nemá rozhodit. Potom ano můžu vyvolat projekt na řešení pomalých počítačů, ale to nesouvisí s organizovaným pracovištěm, i když vím kam míříte - ztrácím víc času i peněz.

Martin K.

Přidáno: 12.05.16 18:01

Dobrý den, znáte nějakou společnost, na kterou bych se mohl obrátit s pomocí při zavádění 5S na dílně údržby? Děkuji za odpověď. MK


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |