Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » ostatni » vzdelavejte-se-po-svem

Vzdělávejte se po svém - Dale J. Stephens

Jak hackovat vzdělávání. Proč nejít na vysokou?

O knize

Vzdělávejte se po svém

Něco málo o obecně knize:


Co kniha obsahuje

Aneb obsah:

 • Pochopení systému
 • Hackademikův způsob uvažování
 • Objevte své nadání
 • Jak hledat mentory a učitele
 • Vytváření komunity a sítě
 • Jak najít vzdělávací zdroje
 • Učte se ve světě
 • Sebevzdělávání trvá celý život

Nehoníte se za zbytečně tituly?

Pochopení systému

Úvodní kapitoly knihy, kde se dozvíte jak to na vysoké škole chodí (pokud jste ji nestudovali). Jinak ji tuto kapitolu můžete prolítnout, stejně odpověď na to co vám vysoká škola přinesla (přináší) znáte ;)

Hackademikův způsob uvažování

V úvodu odkazuje na film "Bezva vejška" podle ČSFD má film 59%. Tož se asi na něj v rychlosti kouknou.

Jak se nenechat odmítnout aneb jak si trénovat odmítnutí. Třeba tím, že oslovíte osobu opačného pohlaví (případně stejného) a zeptáte se: "Nepůjdeš na rande". Prostě trénovat odmítnutí, neboli vystoupení z komfortní zóny (opět existují zajímavé články na toto téma).

Studijní seznam - GTS, Things (v dnešní době mobilů, pohoda) aneb sepište si, co se chcete naučit a kdy, můžete využít google kalendář.

Osobní web stránky - opět funguje, (tento web je toho příkladem, právě čtete můj článek). Webem si budujete brand (značku), tvoříte síť z které se stává komunita (pak vás netrápí nějaké životopisy jejich rozesílání, když hledáte práci)

Skupiny - komunity - podrobněji v knize: "Nikdy nejez sám."

Objevte své nadání

Jak zjistit na co máte nadání? Když zjistíte, že na něco nejste nadání, také to má přínos.

Dobrovolnictví - sice práce zdarma, ale něco se naučíte, získáte síť známých, budujete brand, ...

Psát, publikovat - pište publikujte, "moje" češtinářka sice tvrdila, že jsem na psaní neshopný, přesto píšu a dle reakcí se návody lidem líbí a hlavně jim pomáhájí. Takže nedejte na názor jednoho člověka. Psaním si opět vytváříte komunitu, posilujete brand...

Učím se, co už umím - možná to také znáte, když ve škole víte více než učitel, co vám potom může naučit a jak vás ten předmět baví...

Jak hledat mentory a učitele

Nebát se a ptát, oslovovat. Můžete navštěvovat přednášky, TEDx, Salony, konference. Osobně navštěvuji velice rád, člověk si opět rozšiřuje obzory, získává nové kontakty, buduje si svou komunitu ...

google - jdete na přednášku, zjistěte si info o člověku, většina je na Linkedin, G+, Twitter, facebook. Je to zajímavý člověk, tak jej slušně oslovte. Většinou vám odpoví (v knize je pár triku, jak zvýšit pravděpodobnost odpovědi). Kontakt vám pomůže nalézt google (nebo zkuste odhadnout emailovou adresu). Také mohu potvrdit, že funguje z obou stran. Ať už se ptáte (osobně pokud se mě někdo slušně zeptá něco ohledně Excelu, tak jej neodmítnu a pokusím se odpovědět, nasměrovat - jasné, že na email typu - vyřeš můj problém - neodpovím, ale mažu jej).

Pozvánka na kávu opět funguje, vyzkoušeno na vlastní triko, ať už že jsem zval, nebo byl pozván.

Vzájemné vzdělávání - mrkněte na projekt naucmese.cz odkaz na jiný server opět můžete někoho vzdělávat a za levný peníz se vzdělávat sami (sice v knize nezmíněno, ale hodilo se to k tématu ;)

Vytváření komunity a sítě

Sice se trochu budu opakovat, ale opakování je matka moudrostí, jak praví klasik.

Konference - můžete jet jako účastník, jako přednášející, vecpat se do týmu pořadatelů - máte známe, někoho oslovíte a dostanete se mnohdy zdarma na skvělé akce. Prostě nebát se a oslovit - funguje! Případně po skončení akce afterparty a možnost dalšího seznamování (networkingu jak se moderně říká).

2 minutová prezentace aneb zase moderně elevator pitch, kdy v krátkosti řeknete, kdo jste, co děláte, s čím jste spojen.

komunita - síť - síť - lidi znáte, pár krát jste je viděli, komunita - lidé sdílejí podobné hodnoty. Využít k získávání zakázek, práce, atd.

seznamovat přátelé - znáte ve své síti někoho, kdo vzájemně nezná, ale mohou si být prospěšní, seznamte je mezi sebou (funguje, doporučuji)

Jak najít vzdělávací zdroje

Mnoho informací je k dispozici zdarma, nebo levně například

 • knihovny - průkazka a máte přistup ke knihám (internetu)
 • kurzy on-line - mnohdy zdarma
 • semináře, konference -
 • weby - stačí hledat na google, tředa na těchto stránkách, je hromada informací o Microsoft Office, hlavně Excel a podle reakcí čtenářů jsou stránky (inforamce na nich publikované) přínosné
 • přednášky - lze na univerzity chodit zdarma aniž studujete, většinou to profesorům nevadí, alespoň jim tam někdo bude chodit, i když ty opravdu dobré jsou narvány ;)

Rozpočet - není potřeba mnoho peněz, mnoho kurzů a informací je zdarma. Případně za malý poplatek, protislužbu. Pokud si budujete svou komunitu, síť tak se o mnoha zajímavých přednáškách dozvíte v předstihu, než se "vyprodají" (BarCamp, TEDx, Salón, ...).

Peníze - úspora 1 pivo (káva) denně á 30,- Kč za 100 dnů je to 3.000 Kč. Možnosti jak cestovat a bydlet levně (zdarma) je mnoho (autostop, ...).

Učte se ve světě

Vycestujte do ciziny a učte se, poznávejte. Mám osobní zkušenost s 3 měsíční stáže v Německu a nemůžu si to vynachválit, přínosy a zkušenosti jsou nezaplatitelné.

Sebevzdělávání trvá celý život

Což je pravda, člověk se učí a poznává celý život. Osobně jsem na základní a střední škole četl málo (byl nám doporučována braková literatura). Jakmile se dostávám k zajímavým knihám, tak čtu víc a víc (pomáhá i Kindle a elektronické knihy - lze číst při cestě šalinou/tramvají).

Závěrem

Knihu Vzdělávejte se po svém mohu doručit, mnoho rad, které jsou v ní uvedené opravdu funguje - potvrzují z vlastní zkušeností. Pokud jste knihu četli, můžete se podělit o svůj názor. Případně své postřehy.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |