Inspirující pohled na život a práci. Aneb jak říká autor: Jak přestat vydělávat na život a začít i v práci žít?
Pokud děláte to, co Vás baví a ještě Vám za to platí gratuluji. ... pokud zatím ne, doporučuji přečíst tuto knihu.
V knize Peníze nebo život se dozvíte jak se nezbláznit z práce. Jak využít to co vás baví (váš koníček), tak vás baví, dělá vám radost a začne i vydělávat. Jak nebýt v práci protože musíte (KZP ... Ku*va Zas*rané Pondělí, Konečně Zase Pátek), ale že chcete, tj. začít prací žít.
Více informaci, kde knihu koupit, je na stránkách autora Peníze nebo život, kde můžete do knihy nahlédnout, nebo si jí rovnou objednat.
Co mě v knize zaujalo? Tak trochu netradiční pohled/recenze na tuto knihu.
Země je placka.
Země je středem vesmírů.
Jak dlouho nepravdy byly mezi lidem zakořeněné? Jak dlouho trvalo, než se tento názor změnil? Kolik úsilí tohle stálo, než "hlavouni" přistoupily na změnu názoru? Proč to tak dlouho trvalo?
Podobně i naše společnost vstoupila do 21.století (technické a technologické novinky např. internet v mobilu). Změnil se náhled na život/práci, možnosti cestování, vzdělávání se, užívání života, protože nejen práci živ je člověk. O možnostech co máme dnes, se nám před 15 lety ani nezdálo.
Přitom v mnoha firmách to vypadá jak ve "středověku". To nemluvím jen o stavu technického vybavení (počítače z dob Marie Terezie, vše tiskne na papír/pauzáky, videokonference je pro firmu scifi, omezený internet / pokud vůbec funguje, ...), ale i o přístupu k zaměstnancům (píchačky, nutno "být" v práci, tvorba různých reportů, sledování PC, zablokovaný internet, atd.). Pokud se člověk usmívá a práce jej baví, je podezřelý... Nepřipomíná Vám to něco? (Země je středem vesmírů! Nehodláme to změnit!).
Naproti tomu existují moderní, svobodné firmy (bez píchaček, možnost práce z domů, zaměstnanci si sami volí/rozhodnou co budou dělat) a přitom jsou velice úspěšné (více než tradiční). Příklady svobodných firem (Semco, Gore, Google, TED, ...)). Proč se tyto firmy nových metod nebojí? Proč mají takový úspěch (ač nikdo nikoho nehlídá, nic se nemusí, zaměstnanci rozhodují, ...) ?
Od 6:00 do 14:00 (14:30)
V tradiční firmě má zaměstnanec přesně určené místo pracovního výkonu, přesně stanový čas od kdy do kdy (včetně kontroly docházky) proto si dost zaměstnanců chodí svou mzdu odsedět. "Pracuje" a také tvoří reporty (co, kdy, jak dlouho dělal, ať je přehled). Přitom "šéf" nemusí vědět o tom jak dlouho co trvá - má report (že činnost lze zvládnout za 50% uvedeného času mu nevadí).
Počítače čím starší tím lepší, internet značně omezen (ať nekoukají na facebook, wikipedie, ICQ, atd.) jen firemní stránky, případně pár povolených. To že se může na možnost řešení zeptat kolegy, který je na ICQ nelze. Přitom jeden dotaz krátká odpověď a řešení je na světě (přitom dlouze hledá, studuje než přijde na problém).
Byrokracie - čím více reportů a papíru, nařízení, dotazníků tím lépe :(. Je co kontrolovat, analyzovat, zlepšovat.
Poznámka: Na brigádách jsem zažil ledacos, například produktivně strávený čas tak 10% z pracovní doby (zbytek "neproduktivní činnosti"). Během půl dne jsem vyřešil dle jejich slov neřešitelný problém v Microsoft Excelu (stačilo ICQ, google, přemýšlet), přitom pracovníci neměly na ICQ a internet přístup (Chybou admina měl můj PC kompletní přístup na internet! Sice jen první den, ale stačilo, vyřešil jsem.). Naprogramovaný skript ušetřil firmě cca 2,5 hodiny denně. Další dny by se dalo vytvořit spousta dalších pomůcek, ale... Proč se tamní pracovníci nesnažily je snad jasné.
Tradiční firmy si potrpí na zkratky MBA, ISO, SAP, 5S, III, 3D, 4D, 5P, GTD, "BSE"...
Projektové řízení typu včera bylo pozdě. Dnes musí být hotovo, přes to nejede vlak. Microsoft Project, ganttův diagram, priority, plánování, těmto firmám moc neříká. Dokud to jde tak se stíhá, pokud to nejde tak přijdou sankce a ono se stíhat nějak bude.
Výsledkem tradičních opatření: Jste v práci, kterou nesnášíte (podle toho vypadají výsledky). Špatné výsledky (oproti svobodným firmám) mají za důsledek zpřísnění kontrolních mechanizmu (Zaberou část produktivního času). Udělá se zase o něco méně, atd. Jak kdosi řekl: Velká organizace dokáže časem zaměstnat sama sebe, nic hodnotného neprodukuje, ale všichni jsou pracovně zaneprázdněni. Proč tomu tak je?
Rozdělení osob v tradiční firmě (20% angažování - 60 % střed - 20% bořiči, anti angažovaní).
Špatné návky už od školy. Aneb vše co potřebujete vědět se naučíte v mateřské škole.
Tradiční pojetí školy (Země je placka, a běda kdo bude mít jiný názor!), člověk musí zlepšovat to, co mu nejde (všichni zůstanou průměrní). Například mě dělá obrovský problém český jazyk (holt dyslektik a dysgrafik), na druhou stranu mě baví matematika, fyzika, technika, počítače. Bohužel jsem musel věnovat stovky hodiny češtině (naučit se 1000 autorů a jejich díla, proč? nic mi to nepřineslo kromě známky 4 a zbytečného stresu), místo abych zdokonaloval, co mě baví, a byl v tom nejlepší. Proč se školství v studentech hlavně zdokonalovat to co jim nejde? Proč nepodporovat to v čem je člověk výjimečný, co ho baví? Proč se stávát ve všem průměrným?
Memorování. Člověk se musí naučí kupu věcí a pak je jen mechanicky zopakuje. Pro učitele je to jednoduché. Naučím se 1000 děl a ke každému autora a rok vzniku. Dostanu 30 děl a podle počtu chyb dostanu známku. Proč? Co to přinese? Proč se neučí jak informace najít? Jak takto získané informace spojovat a tvořit z nich závěry? Jak zjistit zda jsou relevantní? Jak diskutovat, týmově spolupracovat, vyhledávat informace (v knihovnách, internet)? Proč se toto neučí? Vím je složité žáka takto ohodnotit, ale jde to musí se chtít. Člověka musí učitelství bavit, pak to jde (pokud nemá problémy u nadřízených).
Pokládat otázku PROČ? Proč zapomínáme ptát se? Proč je tomu tak? Proč to dětí umí a mi ne? Proč to neděláme?
Dělejte to, v čem jste nejlepší. baví vás bylinky, vaření, psychologie, pejsci, kočičky? Námětu je spousta. Prostě dělejte to co Vás baví. Možností je spousta.
Být užitečný(á) - dělat poctivě - bude užitečné. Například můj web o Microsoft Office. Původně jsem si jen třídil poznámky o Excelu. Později to přerostlo do větších rozměrů a postupně se z toho stává komplexní návod na Microsoft Excel. Což čtenáři oceňují (soudím dle pochvalných komentářů).
Peníze přijdou. Kdyby někdo přišel s nápadem na Wikipedii, Linux, Khan academy (http://khanacademy.org/) před 20 lety neuspěje, ale dnes. Není to tak dávno, kdy vydání encyklopedií bylo výsadou několika špičkových profesorů. Přitom do Wikipedie může zapisovat kdokoli (je pravda sem tam dochází k excesům a problémům), ale podle nezávislé studie je chybovost této encyklopedie na stejné úrovní jako chybovost "profesionálních" encyklopedií.
Linux a jeho operační systém, který je zdarma? Khan academy, TED a jejich bezplatná vzdělávací videa (mnohé s titulky v češtině). Co špičkové univerzity MIT a jejich bezplatné kurzy? Proč to dělají? Proč nejsou chudí?
Budoucnost máte ve svých rukou.
Stačí se podívat co bylo k dispozici před 20 lety a co máte dnes a mnohé Zdarma:
Co víc potřebujete?
Infopodnikání? Pracujete z obýváku z pláže (prostě z vašeho oblíbeného místa). Elektronické knihy, e-learningové kurzy. Bez problému si je může kdokoli a kdykoli objednat (počítače vyřeší faktury, platby, zaslání). kurz si pustí na videu (přečtou), kdy chtějí, kde chtějí. Nemusí nikam docházet v přesnou hodinu. Výhoda pro oba - toho kdo kurz nabízí i toho kdo jej potřebuje.
Je to na Vás. Přestaňte vydělávat na život a začněte i v práci žít.
O informacích uvedených v knize přemýšlet. Podívat se na problematiku i z jiného pohledu.
Jelikož jde o "motivační" knihu, tak stejně jako podobně zaměřené knihy uvadí názory jen z jednoho pohledu. Tj. z té pozitivnější stránky (ale není problém si přečíst i jiné knihy a srovanat pohledy).
Jak už jsem řekl ne všechny uváděné ukázky budou vždy fungovat. Ne všechny firmy mohou být svobodné/demokratické/moderně řízené/inovativní (neplést s anarchií). Na všichni pracovnící mohou být "svobodní" holt někomu vyhovuje (musí vyhovovat) tvrdá ruka.
Infomarketing nesmí být chápan špatně (letadlo, MLV). Kdy se prodávají předražené e-booky bez vypovídací hodnoty. Ale i v zahraničí lze získat brak. Stejně tak u nás kvalitní e-book za přijatelný peníz (např. SEO od Michala Kubíčka).
Tak trochu jiná recenze na knihu, kterou jednoznačně doporučuji si přečíst. Protože pokud vás po přečtení tato kniha nezaujme/neinspiruje, stále jí můžete dát někomu jako dárek, takže o nic nepřijdete (a někomu uděláte radost). Protože pokud jí správně pochopíte, už si jí necháte.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |