Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » project » ostatni » prace-na-dalku

Práce na dálku - Jason Fried, David Hansson

Ještě nepracujete na dálku? Změňte to a vydělejte na tom. Přínos má nejen zaměstnanec, ale hlavně zaměstnavatel. aneb kancelář je zbytečná ...

O knize

Práce na dálku

Něco málo o obecně knize:

 • Práce na dálku - název knihy
 • Jason Fried A David Heinemeier Hansson - autoři
 • 248 - stran
 • 2014 - rok vydání CZ verze knihy
 • Melvil odkaz na jiný server - vydavatel

Seznam kapitol

 • Nadešel čas pro práci na dálku
 • Jak na výmluvy?
 • Jak spolupracovat na dálku
 • Pozor na příšery
 • Získat a udržet ty nejlepší
 • Řízení vzdálených pracovníků
 • Život vzdáleného pracovníka

Nadešel čas pro práci na dálku

aneb proč se v práci nepracuje?

Opravdu se vám v kanceláři pracuje dobře? Neustále otravování, hovor ostatních kolegů. Můžete si pracovní stůl vybavit, jak potřebujete (ne jak radí zaměstnavatel), nebo máte standartní stoly? Jak dlouho dojíždíte? Nedal by se čas strávit efektivněji? Opravdu potřebujete být fyzicky v kanceláři? Nedá se práce vyřídit na dálku? Znáte moderní SW nástroje (google disk, google kalendář) a dokážete je využívat (plánování schůzek, společná práce na dokumentech)? Kolik vás stojí dojíždění (pokud neberu čas, který se stráví dojížděním)?

Cena kanceláří a jejich údržba, topení osvětlení. Co se stane pokud vypadne internet, máte náhradní spojení, nebo se chod celé firmy zasekne?

Jak na výmluvy?

Kdo chce hledat způsob, kdo nechce, hledá důvod.

Průlomové myšlenky mají řadu odpůrců. V minulosti (Ford a pásová výroba, elektrická energie, zavedení internetu, ...). Podobně tomu je i s práci na dálku. Mnoho firem hledá různé důvody, proč to nejde, proč to nemůže fungovat. Naštěstí je mnoho perspektivních a vydělečných firem, které praci na dálku využívají a nemohou si ji vynachválit. Nejde jen o malé firmy (37 signals, ...) ale i velké (IBM, Accenture, eBay, google, ...), dokonce i v české republice existují firmy co pracují na dálku (melvil.cz, naucmese.cz, ...).

Bojíte se, že zaměstance nebudete mít pod kontrolou? Pokud se lidé budou chtít flákat, tak to nebudou dělat (dělají) i na pracovišti! Musíte si stačí najít lidí, kterým můžete důvěřovat. Nebude spíše chyba na jiné straně (na vás jako zaměstnavatelích?), než na pracovnících, kterým nemůžete důvěřovat? Kdo si je vybral?

Bojíte se o bezpečnost dat? Umíte správně šifrovat? Dodržujete pár základních bezpečnostních pravidel? Využíváte doufazové ověřování při přístupu do emailové schrányk na google? Podle různých výzkumů nejvíce dat neztratí nabouraní zvenčí, ale unikem z řad vlastních zaměstanců!

Co využít kombinace, jeden (dva) dny z domova, zbytek stále budou v kanceláři? Stále tak mohou být pracovníci kdykoli otravování v kanceláři (tj. během zbývajících dnů co jsou v kanceláři).

Jak spolupracovat na dálku

využít moderní technologie a software

Pro práci na dálku, lze využít již software, který je odzkoušen a připraven na totu práci. Obsluha tohoto software je velice jednoduchá. Software je intuitivní, nepotřebuje zaškolení a zvládnete to během pár minut. Pokud se necítíte a bojíte, stačí se zeptat zkušenějšího kolegy, který vás do daného software zasvětí (stačit bude hodinka, maximálně dvě).

Přístup všech ke všemu - opět nastává v mnoha firmách zbytečný problém, že se skrývají data. Tento pracovník nesmí vědět, kde se nakupuje, tento nesmí vědět za kolik se nakupuje (přitože ceny jsou k dispozici na internetu) ač jste jedna firma a taháte za jeden provaz. Zapomíná se, že některý z pracovníku může dohodit levnějšího a kvalitnějšího dodavatele (pokud zná ceny). Určitě mnoho z vás nakupovalo na Amazon, DealeXtreme, atd., zboží je během chvíle u vás a poštovné zdarma...

Vyhledatelnost souborů - stále využíváte složky (adresáře) na svých počítačích? Nebo již máte databázové sdílené uložiště? Umožňuje váš software efektivně vyhledávat, štítkovat, ...?

Sociální soudržnost - aneb sociální sítě - na první pohled to vypadá jako mrhání časem (pokecání na chatu), ale jednak tento "odpočinokový" čas každý člověk potřebuje a za druhé mnohdy to ušetří čas jinde.

Zkusit - za zkoušku nic nedáte. Zkuste to na tři měsíce a pak se rozhodněte, zda u vaší firmy opravdu nefunguje (zda nešlo jen o lenost a výmluvy).

Pozor na příšery

Samota je super, ale musí být u toho lidi.

Samota i spolupráce může být peklo, proto pozor a vše s rozumem. Možnosti kde se stýkat s lidmi je mnoho. Různé konference (nejen že se člověk vzdělá, získá nové kontakty a taktéž kontakt sociální). Pokud člověk nežije v úplném zapadákově je možností mnoho.

Ergonomie - mnohdy se říká, že práce z domova je problematičtější než z kanceláří. Osobně když vidím mnohé kanceláře mám dojem, že ten nábytek je starší než hnědé uhlí. O ergonomií neslyšel a jeho uspořádaní v místnosti je tristní.

Sport a trávení volného času - nezáleží, zda pracujete doma, nebo v kanceláří, ale pokud je člověk doma, mnohdy mu ten pohyb a zdravá strava chybí o mnoho více.

Daně a zákony - toto je kapitola sama pro sebe, doporučuji se obrátit na zkušeného advokáta a daňového (učetního) poradce.

Získat a udržet ty nejlepší

Nejen získaní zkušeného pracovníka, ale hlavně jeho udržení je obrovsky složité (nákladné).

Jak pracovníky sehnat? Jak je před přijetím otestovat? Jak je kontrolovat? Jak je správně ohodnotit, podporovat, atd.?

Řízení vzdálených pracovníků

kdy začít? Včera bylo pozdě.

řídíte lidi nebo židle? Jde vám o to aby byla hotová práce, nebo aby lidé byly na místě 8:00 - 16:00? Jak oceníte, když se někdo samostatně vzdělává a práci je schopen udělat efektivněji? Dostane ocenění nebo se mu přidá práce?

Srazy a setkání - proč se osobně setkávat, když už pracujete na dálku? Co vám to přinese?

Mýtus, nelze řídit velké projekty na dálku - opravdu to nejde? Co Linux? PHP? Nejde zrovna o malé projekty a přitom se jejich řízení daří a co víc, lidé na nich ochotně a zdarma pracují...

Přepracování - je pěkné že člověka práce baví a pracuje pro vaši firmu více než 8 hodin denně, ale pozor ať nevyhoří. Tj. nejen kontrolovat zda odvádějí práci, ale také zda jí neodvádějí až příliš mnoho!

Život vzdáleného pracovníka

Jak na to aby to doma fungovalo.

Rutina co a jak dělat a dělat to pravidelně.

Doma, kavárna, coworking, kancelář? Záleží na vás, kde a jak se vám dobře pracuje. Sice je pěkné pracovat na pláži, ale pokud neuvidíte na monitor moc příjemná ta práce nebude...

Cestování - rádi cestujete? Můžete zkloubit s práci na dálku - ideální volba. Na internetu je spousta inspirativních článku o tom, jak lidé cestují a pracují...

Závěrem

Umožňuje vaše firma práci na dálku? Zkoušeli jste pracovat na dálku? Využíváte některý ze zajímavých softwarů (google docs, google kalendář, basecamp, toggl, ...), které? Můžete se pochlubit v komentářích, jaké máte zkušenosti s prací na dálku.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář." ; echo "google_adtest=\"on\"; " ; echo "" ; echo "TEST REKLAMNIHO SYSTEMU" ; } else { echo "" ; } ?>Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |