Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Nevěřím grafům (statistikám), které jsem si sám nezfalšoval, aneb grafy nemusí být jen hezké ;)
Všeobecně známé zkreslovaní dat vlivem průměrů (průměrné platy znáte), ale kouzlit se dá i s grafy. Kdy záměrně nebo nezáměrně zobrazovaná data vhodně zkreslíte. Tuhle vyberete nevhodný graf, nezačnete osy od nuly, tamhle použijete bublinový graf, zvolíte jinou osu (logaritmickou), nebo vhodně upravíte barvy, které opticky graf vylepší k vašemu prospěchu nebo skryjete řádky (aniž správně nastavíte zobrazení v grafu), atd.
Pojďme se tedy podívat na to, co můžete najít v (ne)vhodně vytvořených grafech:
Máme data za prodeje v jednotlivých čtvrtletích. Stačí změnit v y-ové ose počátek, tj. posunout začátek z nuly na 3.400 a najednou už predikce prodeje vypadá zajímavěji (pokud si šéf nevšimne začátku osy určitě budete pochválení jak vám stoupají prodeje) než, když osa začíná od nuly (to už tak zajímavě nevypadá...).
Pokud skryjete řádky s daty (a nemáte správně nastavený graf) opět dojde ke zkreslení dat a výsledek vypadá zkreslený. V našem ukázkovém příkladě lépe než ve skutečností je.
Poznámka: Pokud navíc posunete začátek osy y, opět bude vypadat výsledek podstatně lépe. Jak vyřešit skrývání dat v samostatném článku: zde.
Logaritmická osa, exponenciální růst. Podrobněji o exponenciálních datech a logaritmických osách bude popsáno v samostatném článku.
V ukázkovém příkladě zaznámenávame počet chyb. Tento se každý měsíc zdvojnásoví. Ukázka vytvoření spojnicového grafu s k lineární osou a porovnání v případě, že osu y změníme na logaritmickou.
Podrobněji v samostatném článku.
Máme dvě datové řady a nevhodně zkombinujeme (proslulá je v tomto Česká televize a její volební průzkumy). Asi by jejich redaktoři potřebovali školení na grafy ;) (pokud není jejich cílem záměrné zkreslení dat).
Největší zlo v grafech. Pokus se používají špatně.
Mnohdy se výsečové (koláčové) grafy využívájí v situacích, kdy nemají smysl. Bohužel Excel vytvoří graf bez popisu os (Excel 2016 již popisky vkládá automaticky) a pokud uživatel popisky do kolačového grafu nevloží, je vypovídací schopnost grafu malá (vidím jen poměr hodnot, nevidím jak velké byly prodeje pokud se nepodívám do tabulky).
Dalším zkreslujícím faktorem je 3D zobrazení, kdy nevhodné natčení udělá z nejmenší hodnoty tu opticky největší. K větší optické velikosti může napomoci i (ne)vhodná volba barvy (psychologové tvrdí, že teplé barvy plochu zvětšují a studené barvy zkreslují).
Bublinové grafy pro interpretací tří hodnoty pro jeden datový bod, kdy třetí hodnota je plocha kolečka (bubliny).
Poznámka: Jak na bublinové grafy jsem sepsal v samostatném článku zde.
Pokud je graf přeplněn mnoha údají, dojde k jeho znepřehlednění.
Nevhodným výběrem grafů, dojde ke zkreslení zobrazovaných dat.
Špatnou volbou barev je opět graf nepoužitelný pro prezentaci (například příliš tmavé/světlé barvy). Pokud se mají výstupy tisknout berte v úvahu, že toner není zdarma (i když platí zaměstnavatel).
Změnou poměru výšky a šířky grafu, může dojít opět ke zkreslení zobrazovaých hodnot.
Podobně jako u koláčových grafů, může u 3D grafů dojít nespravným natočením grafů, ke zkreslení velikosti datových bodu a ten menší může vypadat opticky větší.
Pokud je potřeba zobrazit velká čísla u kterých je malý rozdíl mezi jednotlivými hodnotami. Pokud budeme mít X-ovou osu od nuly graf nezobrazí rozdílné hodnoty. Proto je vhodné osu nezačínat od nuly a hdotně nato upozornit. Ať nedojde ke zkreslení, kdy na první pohled vypadá, že hodnoty na y-ové ose jsou od nuly.
Často se setkánám, že jsou k dispozici grafy, kdy chybí popis os. Možná pro zůčastněné není potřeba, ale pokud jde graf do světa, je vhodné jej doplnit o popis os.
U grafu nabídky a poptávky je popis os jasný (Cena a množství), ale pokud budou osy popsané, je interpretace grafu daleko jednodužší.
Data v přípravě.
Využíváte nějaké finty pro tvorbu grafů? Víte o nějakém vyloženě "zprzněném" grafu? Pochlubte se v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:00
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |