Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » grafy » 10-tipu-pro-excelentni-sexy-grafy-excel
Microsoft Excel logo

10 tipů pro excelentní (sexy) grafy v Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak vytvořit graf, který bude mít správnou vypovídací schopnost a navíc bude po designově pěkný. Prostě sexy grafy.

Úvodem

Microsoft Excel logo - grafy

Pokud tvoříte grafy a chcete, aby byli dokonalé nejen po technické, ale i vizualizační stránce. Na co si dát pozor, jsem se pokusil sepsat v tomto článku (a že jsem šeredných grafu v počátcích udělal hodně, a stále jich při konzultacích mohu vidět pěknou řádku, alespoň se mám od čeho odpíchnout). Takže deset zásad jak na excelentní grafy:


(1) Vybrat správný graf

Opravdu potřebujete graf?

Než začít hledat vhodný graf, je otázka, zda opravdu potřebujete graf. Nelze požadovanou vizualizaci dat vyřešit pomocí:

Vybrat nejvhodnější graf není jednoduché. V Excel je k dispozici 11 typů grafů do Excel 2013 v Excel 2016 (4 nové a 2 upravené původní) a využitím znalostí formátování, můžete vytvořit velké množství grafů netradičních.

Víte-li, že vybraný graf je vaší jedinou správnou volbou. Můžete v automaticky vloženém grafu upravovat a vylepšovat spousta prvků (popisy, osy, název, legenda, pozadí ...), které lze upravit na nastavit, tak graf bode nejen graficky pěkný, ale i se správnou (relevantní) vypovídací schopnost. Více o prvcích grafů v samostatném článku Prvky grafu v Excel.

MS Excel 2010 vybat vhodný graf

Pokud máte více zkušeností z grafy určitě si je upravíte ke svému obrazu a vytvoříte si své netradiční grafy. Pokud hledáte inspiraci dávám k dispozici 40. netradičních grafů (včetně ukázek ke stažení dispozici zde).


(2) Správně setřiďte data před tvorbou grafu

Třídit nebo netřídit? ... na pořadí záleží...

Data před tvorbou grafu je nutné správně setřídit (nutno brát v úvahu co se třídí), opět graf bude vypadat designově lépe a porovnání (trendy) budou znatelnější. Pozor na správné třídění. Mnoho článku doporučuje data setřídit podle velikosti, ale máte-li časové údaje určitě je důležitější mít je seřazeny časově. Pro porovnávaní prodejů (pracovníků, atd.) ve více samostatných grafech, je zase potřeba mít údaje (dané prodeje, pracovníky) na stejném místě ať můžete porovnat stejné prodeje (pracovníky).

Což předpokládám, že má člověk ujasněno v prvním kroku. Ví proč tvoří graf a co od něj očekává.

Jak seřadit (řadit) je popsáno v samostatném článku zde.

Microsoft Excel  - seřadit data pro graf

(3) Přesunout/smazat legendu

Legenda nemusí být vždy vpravo.

Pokud jde o jednu datovou řadu, legendu nekompromisně smažte (informaci většinou máte v názvu grafu, pokud ne legendu přesuňte dolů). Pokud jde o více než jednu datovou řadu, legendu doporučuji přemístit (přesunout) pod graf, kde nezabere zbytečné místo. A neomezí prostor, jako její umístění vpravo od grafu.

Excel Legenda v grafech

Poznámka: Při delších popisech a pro koláčové grafy se její umístění hodí ponechat napravo.

(4) Název grafu upravit o další popis

Ne vždy na délce záleží...

Dlouhé názvy grafu jsou zlo. Název zabíraá 2/3 grafů (často evropské projekty, kdy musí být uvedena celá litanie). Co takhle v názvu ponechat jedno dvě slova. Případně další podrobnosti (pokud údaje musí být v grafu uvedeny, zadat je menším písmem). Přes kartu Poznámka: Úpravy z karty Domů a sekce Písmo. Graf se netvoří pro reklamní text v názvu (nadpisu).

Excel název grafu a jk jej upravit

Poznámka: I název grafů může být dynamický. Do textového pole název grafu zadáte = a odkaz na buňku z které bude přejímat informaci.

(5) Upravit, zpřehlednit popisky os

Zpřehledněte popis os.

Kvalitně popsané a přehledné osy jsou základ dobrého a přehledného grafu. Mnohdy návrh co provede Excel, není úplně optimální. Proto doporučuji zauvažovat, zda nejde popis zkrátit (vylepšit). U čísel doplnit oddělení po (tisících) 1.000. Možná se vám bude zdát, že jde o zbytečnou práci, ale uživatelé tohle ocení a grafy budou přehlednější.

Dalším námětem je doplnit osy o jejich název. Jedná se u hodnotu v Kč, nebo EUR, nebo jde o prodeje v ks? Pokud v datech žijete, jsou vám údaje jasné, ale jakmile je obdrží někdo nezúčastněný, bude mít problém se zorientovat (nebude si jistý).

MS Excel 2010 - Úvodní obrazovka

(6) Odstranit pozadí z grafu

Bílá je dobrá. Někdy i černý pokud graf připravujete pro prezentace na dataprojektor.

Ve většině grafů je pozadí v tmavé barvě nebo obrázkové zbytečné a kontraproduktivní. Moc grafu nepomůže, spíše mu uškodí a znepřehlední ho. Další nevýhoda je u tisku toner (inkoust) není zdarma.

Excel pozadí grafu

(7) Nepoužívat 3D grafy / efekty

Pokud nechcete Oskara za vizuální efekty ;)

Na první pohled sice 3D grafy a efekty mohou vypadat cool (tím že dané efekty umíte vložit, nikoho neohromíte), navíc v dnešní době jsou 3D efekty, ozdobné písmo pryč, píše se rok 2016! Mnohdy 3D graf zabírá zbytečné místo a do vymezeného prostoru se umístí neoptimálně.

Excel 3D efekty v grafech

(8) Využívat firemní barvy

Můžete mít datové řady ve firemních barvách.

Pro design grafů můžete využít buď barevných schémat nebo si navolit vlastní barvy, které odpovídají firemním barvám (když už nedoporučuji 3D efekty).

Barvy lze nastavit:

Excel 2010.

Dočasný pas karet Nástroje grafů - karta Návrh - sekce Styly grafů

Excel 2013 a 2016.

Dočasný pas karet Nástroje grafů - karta Návrh sekce Styly grafů

MS Excel 2010 - Úvodní obrazovka

(9) Uložit graf jako šablonu

Nechte práci strojů. Často opakované úkoly si zjednodušte/zautomatizujte.

Pokud nevyužívate (nechcete využívat VBA, makra a programování), tak si často používané a vymazlené grafy uložte jako šablonu. Příště stačí jen vybrat graf ze sady šablon a máte hotovo, firemní barvy, název, popisky os, atd.

Člověk vytváří často a opakovaně stejné grafy, kde se jen mění zdrojová data. Proto doporučuji uložit graf jako šablonu a následně využívat tuto šablonu. Následná tvorba grafu je pak otázkou pár kliků. Jak na tvorbu šablony grafu jsem popsal v samostatném článku: Uložit graf jako šablonu

Excel graf - vložit šablonu grafu

(10) Tvořte dynamické grafy

Nechte ať se graf aktualizuje sám.

Jak na dynamické grafy jsem popsal v samostatném článku zde.

Excel graf - vložit šablonu grafu

Závěrem

Co vám dělá v grafech problém? Máte nějaký oblíbený příklad velice dobře (nebo špatně) vytvořeného grafu? Můžete se pochlubit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:00

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |