Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » grafy » kouzla-s-grafy-excel

Kouzla s grafy - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Špatně zvolený (vytvořený) graf, může úplně obrátit náhled, na prezentované data! Nepředpokládám, že graf pro prezentaci je zvolen špatně záměrně.

Sice právník a statistik dokáže cokoli, ale cílem článku je tvorba grafů pravdivě a srozumitelně reprezentujících skutečnost.

Úvod do problematiky

Vhodně zvolený graf pomůže rychle pochopit a zorientovat se v rozsáhlé tabulce. Bohužel nevhodně zvolený graf může situaci velice zkreslit či obrátit význam prezentovaných dat. Viz ukázky v tomto článku.

Příklad

Předpokládejte, že firma má každý měsíc zisk a marketingové oddělení, musí tuto skutečnost prezentovat před vedením. Bohužel se jim zatím nepodařilo získat veškerá měsíční data (zisky). Do grafu proto zahrnou jen ověřené (kde již je spočteno) měsíce. K dispozici je tato tabulka.

Měsíc roku 2011 Zisk v Kč
1 1
9 100
11 416
12 668

Poznámka: Čísla jsou vymyšlena, abych mohl problém názorně prezentovat. Navíc na jednoduchém příkladu je ukázana názornější a pochopitelnější.

Graf 1

Předpokládám, že grafy tvořit umíte, pokud ne sepsal jsem několik článku na toto téma. Seznam je na konci tohoto článku.

Jako první tedy vytvoříte graf spojnicový se svislou osou logaritmickou. Výsledek bude vypadat podobně.

MS Excel 2010 - grafy - špatný

Výsledek je špatný

Tento nesprávný graf ukazuje, že zisk téměř nestoupá. Ač opak je pravdou!

Jednak byl zvolen nesprávný typ grafu, který na x-ové ose vynechává měsíce, které nemáte v tabulce a navíc byla nevhodně zvolena stupnice y-ové osy. To že chybí popis os je jen pro dokreslení "špatnosti" grafu.

Poznámka: Možná v krizi takto asi manažeři prezentují ztráty. Použiji nevhodný graf, upraví se osy, a hned to nevypadá tak špatně :(

Graf 2

Vytvoříme XY bodový graf a svislou osu opět logaritmickou. Výsledek je opět nesprávný. Sice již na x-sové ose k dispozici 12 měsíců, ale přímkové stoupaní zisku na první pohled nevypadá tak špatně, ale přitom jste ne tom ještě lépe.

MS Excel 2010 - Filtr nastavení

Výsledek je špatný

Tento nesprávný graf ukazuje, že lineární zvyšování zisku. Sice vypadá lépe než předešlý, ale opět špatně prezentuje skutečnost.

Je sice zvolen správný typ grafu, který na x-ové ose nevynechává měsíce, které nemáte v tabulce, ale je nevhodně zvolena stupnice y-ové osy. Popis os nekvalitní graf nezachrání.

Graf 3

Vytvoříme XY bodový graf a svislou osu necháme lineární. Tohle už je správný graf, ukazuje, že zisk pěkně stoupá. Takže bude radost prezentovat.

MS Excel 2010 - špatný graf - nevhodně zvolen

Výsledek je správný

Prezentaci před vedením firmy tohoto grafu musí být radost :) Je jasně vidět, že se daří a zisk stoupá.

Závěrem

Příklad, byl zvolen takto záměrně. Většinou problém nastává pokud člověk zapomene nastavit osu jako logaritmickou. Má sice pěkný graf, které interpretuje hodnoty z tabulky nevhodně. a tím dochází ke zkreslení skutečnosti.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:00

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Pepa

Přidáno: 28.05.13 21:58

Dobrý den, pokud vytvářím graf v excelu 2010 a na jednu osu nanáším datum ve vlastním formátu mmm.rr (např. 6.2013), tak se mi ve výsledném grafu objeví místo datumu pouze údaj ve tvaru 6.rr Přitom v excelu 2003 takový problém nemám. Souvisí tento problém nějak s fortomovámím datumu?

Pavel Lasák

Přidáno: 29.05.13 16:26

To Pepa: Ani při nastavení formát osy - číslo a kód formátu přidat nefunguje? U mě to je bez problému.

Pepa

Přidáno: 01.06.13 09:48

Děkuji za odpověď, už mi to také funguje...pracuji v excel 2010 krátce a myslel jsem, že si graf vezme spávný formát datumu už ze zdrojové buňky.

Jana V.

Přidáno: 25.09.13 15:36

Dobrý den, snažím se vytvořit bodový graf, kdy v jednom sloupci mám název, který se několikrát opakuje a v druhém sloupci k němu mám hodnotu, která u stejného názvu může být různá. Potřebuji vytvořit graf, kde na ose x bude název a na ose y hodnota a nad názvem budou body s hodnotou, tzn., že hodnoty se mi stáhnou k jednomu názvu. Děkuji za radu. Jana

Jana M.

Přidáno: 17.02.14 17:42

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste asi jediný, kdo opravdu pochopil Excel, měla bych na Vás ještě jednu prosbu. Potřebovala bych udělat graf takový, že na ose x jsou časy odpovídající 0,5 hodinám, 2 hodinám, 25 hodinám, 2 dnům a 7 dnům. Jsou to hodně nepomněrné časové intervaly. Je možné je nějakým způsobem zanést do grafu? Zkusila jsem xy graf, ale tam bohužel hodnoty pro 0,5 a 2 hodiny úplně splynou. Podle mě by bylo pěkné, kdyby řekněme do 1/2 dne byly intervaly na ose x podrobnější (odpovídaly by kratším časovým úsekům) a po 1/2 dne by byly po 1 dni (delší intervaly, ale graficky by vypadaly kratší). Nějaká podobná zobrazení bývají u grafů, které zachycují dávné časy a dnešní časy pak podrobněji. Bohužel se mi to nepodařilo vyřešit logaritmickou osou x, u níž nedokážu osu y umístit do času 0 a intervaly na začátku jsou navíc velmi široké. Děkuji mnohokrát za pomoc a radu. JM

Anna

Přidáno: 28.04.14 19:53

Dobrý den, nevíte, jak můžu v MS Excel 2010 zjistit hodnotu bodu, kde se mi protnula přímka a osa?

Karel505

Přidáno: 31.12.14 16:03

Článek (i všechny ostatní na tomto webu) se mi líbí a často z nich čerpám inspiraci. Grafické znázornění by mělo být přesné a pravdivé, ale často se setkáváme s opakem. Nakonec o tom vykládám i ve škole: http://maszskt.investtel.cz/dum/informatika/VY_32_INOVACE_IN89DV_05_03_14.pdf

Adam

Přidáno: 30.03.15 13:25

dobrý den. Prosim vás, Jak změním v grafu měřitko svislé osy ?

Rasto

Přidáno: 11.01.16 13:52

graaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaffffffffffffffffffffffffffffffffffffffýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýýý


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |