Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » financni-poradce » hypotka-ms-excel

Hypotéka - v MS Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Než podepíšete hypotéku, ověřte si její výhodnost a zda na ní máte.

Hypotéka...

Úroky u hypoték jsou výhodné, ale je nutno dobře zvolit.

Hypotéka je zatím výhodná (podnájmy jsou dražší), proto si ukážeme jak ověřit výhodnost anbídek v bance. Včetně zjištění, zda na hypotéku dosáhnete. To že Vám banka něco sdělí, nemusí být pro Vás nejvhodnější. Přeci jen banka jde o její zisk. Vy musíte mít jistotu před uzavřením hypotéky, že na ní opravdu máte.

Máte na hypotéku?

Před tím než si vezmeme hypotéku, musíte znát stav Vašich financí, jak to zjistit jsem popsal v článcíh:

Máte na hypotéku - podle banky?

Bankovní instituce Vaší finanční situaci moc neřeší (stačí mít jejich tabulkový příjem). Člověku půjčí i 150% z odhadní ceny nemovitostí (osobně se tomu divím, ale jsou to banky ...). Na druhou stranu budou mít Váši nemovitost a pojištění nemovitosti včetně pojištění splácet.

Máte na hypotéku - podle Vašich příjmu?

Víte, kolik můžete měsíčně dávat do hypotéky? Od vašeho příjmu odečtěte výdaje. Ze zbylé částky ještě odečtěte cca 10 % z příjmu (na nečekané výdaje). Zbylou částku můžete použít na hypotéku.

Graficky si to můžeme představit:

hypoteka

Pokud je zbylá částka větší, než 30% příjmu gratuluji. Doporučuji max. 30% z čistého příjmu rodiny. Nadbytečné finance můžete použít na mimořádné splátky, investice, spoření.

Splátky hypotéky

Již víte, kolik můžete měsíčně dávat do hypotéky. Teď jen naleznete vhodnou hypotéku. Pomůže Vám přiložený soubor hypotéka, splátky, úroková sazba, délka splacení soubor ve formátu *.xls, kde můžete zkoušet různé varianty na základě známých údajů:

  • Počet let splacení - znám výši půjčky, měsíční splátku a úrokovou sazbu
  • Splátka- znám výši půjčky, počet let splacení a úrokovou sazbu
  • Úroková sazba - znám výši půjčky, počet let splacení a splátku

Pokud máte vybranou nějakou hypotéku, můžete si v grafu zobrazit jak bude probíhat splacení. Soubor Splátka hypotéky. soubor ve formátu *.xls - ke stažení zdarma.

hypoteka

Další poplatky

Kalkulačka (stejně jako kalkulačky bank) počítají pouze se splátkou úvěru. K této částce je nutno připočíst poplatky:

  • za vedení hypotečního úvěru
  • pojištění nemovitosti a domácnosti
  • pojištění schopnosti splácet
  • atd. (na základě požadavku té které banky)

Tyto poplatky mohou dělat přes 1000,-Kč měsíčně.

Další změny

Když skončí fixace.

Než uzavřete hypotéku, počítejte se změnami. Jelikož dnes jsou úrokové sazby nízké, lze předpokládat do budoucna jejich zvýšení. Co udělá s Vaší hypotekou, když se úroková sazba zvedne o 1%, 2%. Pokud nemám roční úrokovou sazbu (např.: 3,7%) garantovanou po celou dobu splacení. :). Navíc banka už má Vaší smlouvu a předpokládá, že nebudete refinanciovat. No a na zvýšení poplatku budete muset přistoupit.

Nevíte-li, ve výše uvedeném souboru si to můžete namodelovat.

Změny jsou a budou :) Takže pozor! Některé banky na tuto skutečnost nemusí důrazně upozornit (většinou neupozorní, lákají Vás na výhodný úrok). Což pokud vychazíte s penězi nadoraz a najednou musíte měsíčně platit o 1.200 Kč více, může být pro Vás velice problematické.

Refinancování

Máte-li nevýhodnou hypotéku, lze ji přeúvěrovat (refinancovat) v době končící fixace. Stačí využít výše uvedených excelovských dokumentu a najít vhodnější banku.

Pokud chcete porovnávat dvě hypotéhy přímo doporučuji článek Hypotéka refinancování - kalkulačka v Excelu - která bere v poplatek za refinancování a automatiky vypočte úsporu.

Závěrem

Než podepíšeš, přečti si podmínky. Hlavně to nejmenší písmo co je na smlouvách. Ať se po pár letech nedívíte nepříjemnému překvapení. Či nečekaným poplatkům.

Než něco bance podepíšete, nechte si udělat modelový výpočet a požádejte je o smlouvy, ať si je doma můžete v klidu projít.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Vašek

Přidáno: 16.01.15 18:05

Dobrý den, bylo by prosím možné vytvořit v Excelu kalkulačku na výpočet výše úvěru? Tedy znám splátku, úrok a dobu splácení a kalkulačka by mi vypočítala výši úvěru? Moc děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 06.03.15 21:53

Lze za využití finančních funkcí http://office.lasakovi.com/excel/funkce/ms-excel-funkce-financni/Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |