|
Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Peníze, které nevydáte, nemusíte vydělat!
Kupujete za peníze, které nemáte, věci které nepotřebujete, abyste se zalíbili sousedům, které nesnášíte?
Nevyhazujte peníze zbytečně.
Nechme stanou filozofování a podívejme se na finance matematicky (jde sice o malá čísla, ale dokáži divy).
Pár otázek na začátku:
Proč platit například za bankovní služby poplatek 250 Kč měsíčně? Pokud konkurence nabízí stejnou službu zdarma (nebo dokonce lepší služby). Přece nemusíte ředitelům těchto institucí přispívat na jejich zbytečně drahé auta, mzdy (stačí, když už platíte daně ;). Raději vydělané peníze použijte pro své účely.
Napadá vás otázka: Je 250 Kč málo? Když si částku schováte do prasátka, za rok máte 3.000 Kč - to už je pěkná částka (např. na dovolenou, na kterou si nemusíte půjčit).
Stále málo? Možností kde a jak ušetřit je mnoho. Čtěte dále.
Šetřit se dá na mnoha místech a přitom nepřijdete o svůj komfort (nemusíte se omezovat v jídle, přestávat kouřit, nenavštěvovat restaurace, ...). Jen omezíte zbytečné poplatky.
Kde začít? U největších částek. Pokud si vedete domácí účetnictví víte kolik za co utrácíte. Stačí částky seřadit a úspory hledat u těch největších (povede-li se 1.000,- měsíčně, člověk má radost a energií do dalšího šetření)
Už to začíná být zajímavé, tam 250,- Kč, tam 150,- Kč, tuhle 1000 Kč, pak ještě 50... a najednou zjistíte, že měsíčně ušetříte 1450,- Kč. Ročně ušetříte pěkných 17.400,-Kč nebo-li měsíc práce ! To jsou jen peníze, které vyhazujete oknem (přispíváte zbytečně různým institucím). Za 10 let máte 174.000,- (což je například nové auto)!
Tohle je již pozitivní plánování. Plánujete, co budete dělat s ušetřenými penězi, které jste před měsícem neměli (nepotřebovali). Teď mám k dispozici určitou sumu a otázka kam s nimi ;).
Co skutečně s penězi provedete, už nechám na vás...
Chcete si vést také rodinný rozpočet? Osobně si jej vedu v Excelu a v článku: Jak na rodinný rozpočet kde je k dispozici šablona (tabulka - rodinný rozpočet), ke stažení zdarma.
Pokud si domácí účetnictví vedete, například v Excel. Stačí seřadit poplatky od největších a postupně se jich zbavovat.
Rozšířený rodinný rozpočet. Který je rozdělen na jednotlivé listy:
V tomto článku jde o princip. Konkrétní banku, operátora, dodavatele elektřiny/plynu, pojišťovnu, musíte oslovit sami a zjistit jaké mají aktuálně nastavené poplatky (případně zařídit přechod ke konkurenci). Své záměry můžete prokonzultovat i s finančním poradcem. Pozor ne všichni finanční poradci umí dobře poradit! Tak ať nespláčete nad "výdělkem"!.
Využíváte refinancování, změnu banky, telefonního operátora? Kolik se Vám podařilo ušetřit? Můžete se pochlubit v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |