Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » financni-poradce » hypoteka-refinancovani-excel

Hypotéka refinancování - kalkulačka v Excelu

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Refinancování hypotéky je velká výhoda pro Vás smůla pro banku.

Výhoda refinancování

Ušetřit.

Cílem refinancování hypotéky je ušetřit na úrokové sazbě (poplatcích) tím, že přejdete k jiné bance. Sice bankám se tento článek nebude líbit, ale to nevadí.

Když banky lákají své klienty, nabídnou jim zpočátku výhodnou úrokovou sazbu. Po skončení doby fixace, ale tuto úrokovou sazbu zvedou a spoléhají, že převážná část klientů u nich zůstane a bude jím splácet o několik stovek či 1.000,-Kč měsíčně více. Ti chytřejšírefinancovali, nebo se na to chystají

Refinancujte

Najděte si výhodnější banku a přejděte k ni. MS Excel Vám pomůže. V tomto článku je postup jak pomocí Excelu zjistit, zda je refinancování výhodné (jak zvolit výhodnější hypotéku).

Refinancování hypotéky - kalkulačka

Navíc sešit v Excelu nemusíte vytvářet, na konci článku soubor je ke stažení zdarma.

Co je refinancování hypotéky

Refinancování hypotéky je splacení již existujícího hypotečního úvěru (meziúvěru) u jedné banky (spořitelny) novým hypotečním úvěrem (meziúvěrem) od jiné banky (spořitelny). Provádí se většinou v době skončení fixace (je bez sankcí za předčasné splacení).

Výhody refinancování

úspora několika desítek (stovek) tisíc...

  • měsíční platby - nižší než u původní banky
  • kratší doba splacení - takže další úspora
  • poplatky za vedení - co jsem platil původní bance měsíčně to zaplatím za rok - opět úspora
  • bezplatný vklad kdykoli - opět výhoda proti původní bance

Nevýhody refinancování

Musel jsem investovat nějaký čas do stahnutí informací z internetu, trochu počítání a za poplatek za vyřízení nové hypotéky, ale ten se mi během půl roku vrátil (mám nižší poplatky za vedení úvěru, nižší měsíční platby, atd.).

Kdy refinancovat hypotéku

Před koncem fixace původní hypotéky, požádáte banku o nové podmínky a zbývající dlužnou částku (na další období). Novou banku (banky) požádate o podmínky refinacování (většina banka Vám ochotně nabídku vytvoří). Nabídky porovnáte a rozhodnete se zda zůstanete u stávající nebo přejdete k nové.

Protože od bank dostanete úrokovou sazbu, měsíční poplatky, dobu splacení (poplatek za vyřízení hypotéky). Není nic jednoduššího než Excel s několika vzorečky (ať nemusíte počítat ručně). Po vyplnění polí v Excelu hned vidíte výsledek.

Refinancování hypotéky - kalkulačka v Excelu

Soubor refinancování hypotéky soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma.

Osobní zkušenost s refinancováním hypotéky

Osobně jsem také refinancoval hypotéku (a ušetřil desítky tisíc). Jen obdržet příslušná potvrzení z původní banky byl velký problém. Nejprve jsem musel přes 15 minut čekat (ač jsem byl objednán na přesný čas). Pak se bankovní poradkyně vymlouvala, že daný dokument neumí systém vystavit (dle mě byla nekompetentní a neochotná). Nakonec stačil dotaz, kde si mohu stěžovat. Pak změnila názor a požadované dokumenty jsem obdržel (je to jejich povinnost).

Chápu, že pokud od banky odcházíte (a máte dobrou platební morálku), tak se to bance moc nelíbí (zkouší výmluvy). Přeci jen přichází o jistý zdroj dobrého přijmu. Banky proto pro odrazení klientů od refinancování zkoušejí různé triky. Pokud je člověk důrazný, tak mu tyto dokumenty vydají (musí).

V nové bance jsem si sestavil dle jejich reklamy požadavek na nohou hypotéku. Sice se bankéř vymlouval (systém neumí, atd.), nechtěl, ale nakonec to zvládl (asi přišel o tučnou provizi). Což mi nevadilo, já mám super podmínky (které měli uvedené na webu).

Poznámka: Pozor při refinancování hypotéky. Nová banky sice nabídne lepší podmínky, ale ne ty nejlepší. O ty si musíte požádat (stačí si projít jejich reklamní materiály, web). Takže trocha matematiky a optimalizace a lze na hypotéce ušetřit téměř cca 200.000 Kč.

Za trochu počítání (sobotní dopoledne) úspora 200.000,- Kč stojí. Nebo si myslíte něco jiného?

Závěr

Pokud Vám končí doba fixace tak se porozhlédněte po konkurenci, třeba Vám nabídne výhodnou úrokovou sazbu (malé měsíční poplatky za vedení). Z ušetřených peněz si můžete koupit - spoustu věcí.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Lada

Přidáno: 14.11.12 17:19

Zajímalo by mě, proč v tabulce hypoteka-refinancovani nejsou ve vyhodnocení (buňky C17, D17) zahrnuty poplatky za vedení účtu. Jedná se o záměr nebo chybu? Děkuji.

Pavel Lasák

Přidáno: 14.11.12 20:06

To Lada: Je to záměr (mám pro další navazující výpočty). Do tabulky jsem doplnil lepší popis (ať je na první pohled jasné co v buňce je) a řádek s částkou včetně poplatku za vedení.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |