Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » Query-editor » jak-na-power-query-editor-Excel-serial
Microsoft Excel logo

Jak na Power Query editor v Excel (seriál)

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak na Power Query editor v Excel a Power BI. Power Query editor je skvělý nástroj nejen pro úpravu a čištění dat v Excel (v Power BI je stejný nástroj až na polohu pár ikonek). V tomto článku jsou odkazy na texty které jsem o Power Query editoru napsal.

Proč Query editor

Jednak je to skvělý nástroj (to už víte) na úpravu a čištění dat. Navíc je dostupný kromě Excel i Power BI. Jen o tomto skvělém nástroji není na internetu v češtině moc článku. Tak proč ho opět mírně nezpopularizovat (když dnes o Excel píše kdekdo ;) ).

Co se tedy v tomto článku dozvíte? Odkazy na články (spolu s krátkým popisem, ať se můžete prokliknout), které jsem napsal o Query editoru:

  • Jak Power Query editor vypadá - popis co obsahuje jak jednotlivé pole zapnout (třeba pole vzorců, které je standardně nezobrazené)
  • Načtení dat - než začnete s Query editorem pracovat musíte do něj umět načíst data
  • Práce se sloupci - máte-li data načtená, potřebujete je upravit, jak na to se dozvíte v tomto článku, například jak smazat, přesunout sloupec. Jak vložit další sloupec, jak sloupce sloučit, přiřadit datový tip atd.
  • Práce s řádky - co vše lze s řádky provádět, jak například umístit první řádek do záhlaví, jak smazat určité řádky, třeba ty prázdné ...
  • Unpivotování - práce s tabulkou - jak zaměnit sloupce na řádky.
  • V přípravě - V Query editoru je toho zajímavého spousta, postupně zveřejním další články, ať je vše pohromadě, načítaní z jiných zdrojů, práce s relacemi, transformace, práce s datovými typy, atd.

Ukázka jak vypadá Query editor

Jak vypadá okno PowerQuery editoru. Co obsahuje atd. se dozvíte v samostatném článku:

Query editor - Úvodní obrazovka

Unpivotování

Skvělá funkce, která umí převést sloupce (i určité) na řádky. Prosím neplést s transformací (zaměnit řádky za sloupce, ale i to Query editor umí). V samostatném článku:

Query editor - teorie uprava

Článek byl aktualizován: 27.04.2018 10:35

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2019 | 2254

Tento web zatím neprošel jazykovou korekturou. Beta verze redakčního systému.