Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » PowerPivot » Power-View-vizualizace-dat-Excel
Microsoft Excel logo

Power View - vizualizace dat - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak vizualizovat data využitím Power View. Základní použití Power View ve vizualizaci dat. Předpokládám, že máte k dispozici ikonu Zobrazení ikony Power View na pásu karet Vložení (pokud ne můžete ji aktivace ikony Power View).

Úvodem do vizualizace

Jak na základní vizualizaci využitím Power View v Excel. Z předchozích kapitol již máte data zpracováné využitím Power Pivot. Teď je potřebujete vizualizovat a nechcete k tomu využít kontingenční tabulku. V tomto článku se zaměřím na vložení základní vizualizace.


Data pro vizualizaci

Než začnete tvořit vizualizaci potřebujete data. Začneme tím nejjednodušším, v dalších článcích se na vizualizace podíváme podrobněji a do větší hloubky.

Jak je u mě zvykem u základu jsou data v malé tabulce, ať můžete jednoduše zkontrolovat zda vše funguje jak má. Máme jednoduchou tabulku Prodejce, Produkt, Cena, Počet ks, Obrat. Tabulka může vypadat takto:

Power View - vizualizace využitím Power Pivot

Předpokládám, že data již máte v Power Pivot (pokud ne doporučuji článek Jak vložit data do Power Pivot.). Zdrojová data jsou na konci článku ke stažení ať nemusíte vytvářet vlastní.

Přidání Power View

Předpokládám, že máte k dispozici ikonu Power View na pásu karet Vložení. Pokud ne doporučuji článek a ikonu Power View přidat. Klikem na ikonu Power View se přidá do Excel nový list (vypadá jinak než klasické listy).

Power View - ikona - pás karet Excel

Než se přidá musíte zvolit jakou formou se přidá. Doporučuji zvolit Vytvořit list nástroje Power View.

Power View - ikona - pás karet Excel

Pokud se požadavek na přidání listu nezobrazí, asi máte špatně nainstalován Power Pivot (potažmo ikonu Power View) Ve výše uvedeném článku jsou i tipy (včetně řešení pár problému, které jsem za pár let využívání nástroje úspěšně vyřešil) jak problémy opravit.

Klikem na OK se přidá nový list. Power View (ve VBA je vidět jako klasický list) který vapadá odlišně od klasického listu, viz ukázka.

Power View - ikona - pás karet Excel

Vložení tabulky

List máte přidán a teď je potřeba data nějak vizualizovat. Nejprve přidáme tabulku (ať nad ní můžete vytvořit graf). Data pro přidání tabulky se tahají z Power Pivot, proto je musíte mít vloženy v Power Pivot. Tabulky které máte možnost používat (Excel vidí) máte k dispozici v pravé části. Power View Fields.

Tip pozor ať máte zvoleno All (ať se nestane že tabulku hledáte a nenalézáte).

Teďd již zbývá si vybrat, které data chcete mít v tabulce (následně v grafu), a stačí je "zaklikat" (pozor na pořadí záleží). Já budu chtít Produkt (jako první sloupec v tabulce) a Obrat (jako druhý).

Power Pivot - přidat tabulku

Můžete vložit i další tabulku, klikem někde na plochu a výběrem dalších políček, například prodejce a obraty ;)

Úprava tabulky na graf

Tabulku (tabulky) máte vloženy a teď vybranou tabulku (je ohraničena) můžete změnit na graf. Na pásu karet NÁVRH, můžete vybrat jaký graf (já zvolím sloupcový).

Power Pivot - úprava tabulky - Excel

Z tabulky se stane graf (klikem na šipku u grafu ještě můžete zvolit konkrétní typ grafu, například 100% skládaný, ... ):

Power Pivot - úprava tabulky - Excel

Podobně u druhé tabulky si můžete zvolit jiný typ grafu. Grafy, stejně jako tabulky se dají designově upravovat, ale toto si nechám na samostatný článek (teď si vystačíme s vloženým grafem v základu).

Samozřejmě, že grafy jsou interaktivní a pokud v grafu něco zakliknete, projeví se i v dalších (souvisejících) grafech.

Power Pivot - úprava grafů - Excel

Nadpis Vizualizace

Grafy máte vloženy. Proto si ještě naši první vizualizaci popíšeme. Do Click here to add a title, přidáte klikem titulek (nadpis) jak chcete aby se váš první výtvor jmenoval. Já zvolím "První vizualizace Power Pivot

Nadpis vizualizace Power View

Vložení loga

Některé firmy si potrpí na logu, tak ještě do vaší první vizualizace přidáme logo. Pokud logo přidávat nepotřebujete klidně tuto kapitolu přeskočte.

Power Pivot - Logo vložení

Na pasu karet Power View klik na Obrázek ( pozor ikona Nastavit obrázek dělá něco úplně jiného - nastaví pozadí ) vyberete a obrázek máte ve vaši vizualizaci. Myší můžete vložený obrázek přesunout a případně zmenšit.

Power Pivot - Logo vložení

Obrázek na pozadí

Na pásu karet Power View stačí kliknout na ikonu Nastavit obrázek a z disku vybrat vhodný. Ten se umístí na pozadí (ze začátku vás bude možná mást s ikonou Obrázek). Pokud se povede tak obrázek z pozadí můžete odebrat jen místo Nastavit obrázek zvolíte Odebrat obrázek.

Přidání filtrů

K vizualizacím lze přidávat filtry (opět téma na samostatný článek, ale abych vás trochu navnadil). Přidání filtrů je jednoduché.

Stačí vybrat sloupce z tabulky a přesunout do sekce Filters a máte hotovo.

Filtry v Power View - Power Pivot pro Excel

Opět na filtry se podíváme v samostatném článku, ale pro ukázku jak snadná je práce s filtry jsem zde vložil ukázku.

Ukázka hotové vizualizace

Pokud se vše povedlo vaše první vizualizace může vypadat obdobně (jde o první ukázku jak z dat během pár chvil můžete vytvořit požadovanou vizualizaci). V dalších článcích se do vizualizací pomoříme hlouběji a do větších podrobností.

Power Pivot - prvni vizualizace

Vím, že k dokonalosti má daleko, ale jako první základ a ukázka postačí, pro podrobnější informace doporučuji další články, kterou jsou (budou) sepsány.

Související články

Další související články týkající se tohoto tématu:


Microsoft Excel VBA - stahuj logo

Ke stažení

Soubor Power View - Excel - data soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. Soubor využívá doplněk Power Pivot.


Závěrem

Máte nějaké tipy, co stojí za to zmínit u tvorby vizualizací? Můžete zmínit v komentářích, pokusím se doplnit a články vylepšit.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |