Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak si jako OSVČ určit minimální hodinovou sazbu?
Nově doplněno o zjednodušený výpočet.
Chytáte se na volnou nohu a rozhodujete se, zda vám 220,-Kč/hod bude stačit?
Odpovím vám. Nebude! Chcete vědět proč, doporučuji tento článek.
Poslední dobou jsem několikrát řešil, vysvětloval: Proč je 250,-Kč/hod pro "volnonožce" (lidé na volné noze) strašně málo (neboli OSVČ - samostatně výdělečnou osobu). Proto jsem se rozhodl svůj několik let starý článek vylepšit a doplnit. Jako u všech nových článku je i tento nově rozdělen na kapitoly (přehlednost a možnost dále rozšiřovat):
Časté nevhodné (chybné) řešení určení minimální mzdy. V původním zaměstnání jsme měl 22.000, jako podnikatel chci 33.000 Kč.
Měsíc má 20 pracovních dnů, každý den mohu pracovat 7 hodin (místo půlhodinového oběda si dám hodinový). Takže měsíčně mám krásných 140 hodin, kdy mohu pracovat.
Zbývá požadovaný plat 33.000 vydělit počtem hodin 140 a dostanu (po zaokrouhlení nahoru) 236 Kč. Takže to vychází na krásných 250,-Kč/hodina (a ještě něco zbyde).
Vidíte tu chybu? Pokud ne tak než si rozebereme dále podrobněji. Jen pár otázek k zamyšlení. Co dovolená? Co daně a zdravotní pojištění? Co vzdělávání, pokec u kafíčka? Kdo vám bude dělat účetnictví? ...
Jak tedy na vhodnější výpočet hodinové sazby? Osobně doporučuji Excel, ale jde provést i s tužkou papírem (případně kalkulačkou). Hlavní je se dobře nad sebou zamyslet.
Jdeme na to!
Provedeme ve třech základních krocích:
Náklady můžete rozdělit na soukromé a pracovní. Jste jeden člověk a musíte si nejen vydělat na provoz vaši "firmy" (daně, počítač, mobil), ale také na ty soukromé aktivity (bydlení, jídlo). Proto doporučuji sepsat si výdaje (zda výdaje rozdělíte na soukromé a pracovní nechám na vás, osobně si rozdělení provádím). Dále je potřeba se zamyslet nad výdaji, které jsou nepravidelné, čtvrtletně (elektřina plyn), pololetně (šlinkarta/tramvajenka), ročně (pojištění, "havarijko").
Tip Chvíli si výdaje zapisujte, s hrůzou zjistíte, že těch výdajů je více než původně myslíte.
Podle oboru ve kterém pracujete, nezapomenout započítat nákup nářadí, pomůcek (PC, Software, licence, nutná školení, členství/poplatky v organizacích). Už zjišťujete, že těch položek je nějak více. Co ty netradiční co vás překvapí na konec roku (doplatek za teplo, poplatek za radu od chytrých pánu v uniformách, kteří rádi měří rychlost ;)), co dovolená, koníčky, atd.
Pozor nezapomenout připočíst % na příslušné daně, které musíte jako podnikatel z příjmu odvádět (sice ze začátku máte minimální poplatky, ale pokud vyděláte více tak stát si o daně řekne...).
TIP Osobně si připočítávám 10% pro strýčka příhodu (odejde lednice).
Rok má 365(6) dnů a den má 24 hodin denně, ale nikdo není Superman nebo Chuck Noris, aby sám zvládl pracovat 356/24.
Jak spočítat kolik skutečně pracovních dnů máte v roce/měsíci (odečíst soboty, neděle, svátky, dovolené, odpočítat pár dnů na vyléčení chřipky, účast na školeních) a najednou rok nemá 365 dnů, ale jen 200 pracovních dnů (nebo i méně).
Počet dnů víte, ale nelze započítat 8 hodin denně, ač 8 hodin denně pracujete (nebo pracujete i více 10, 16?). Těch 8 hodin denně málokdy vyfakturujete. Musíte připravovat nabídky, hledat zákazníky, připravovat podklady pro daně, vzděláváte se, budovat brand, atd. Takže skutečné tvůrčí práci (tu kterou můžete fakturovat) věnujete například jen 4 hodiny denně (nebo i méně). Ten čas opět musíte vědět, nebo si pár dnů zapisovat do kalendáře
TIP Osobně využívám Toogl (https://toggl.com) a cca necelou 1/3 času mohu fakturovat (jsem na 2,5 - 3 hodinách denně).
Tohle už je to nejjednodušší potřebné měsíční příjmy vydělíte počtem hodin, které lze fakturovat za měsíc a máte výsledek, neboli jakou minimální částku si musíte říct za hodinu práce.
Nad čím se bude potřeba ještě zamyslet:
Máte přemylšení za sebou, nebo-li máte čísla? Stačí zadat do Excelovské tabulky, která je ke stažení v následující kapitole. A máte vypočteno.
Jen ta čísla (název, četnost, částka, odpracované dny a hodiny) si musíte vyplnit sami. Jde o demodata.
Svou původní šablonu jsem viděl na několika webech (jsem rád že se líbí a lidé se mou šablonou hodně inspirují, třeba nápadem s 10% rezervou). Původní šablonu jsem se rozhodl zjednodušit a vylepšit (a uvidím jak se bude šířit tato verze, zda zaujme více ;)) .
Poznámka: Pokud vyplníte poctivě, zjistí, že částka hodinové mzdy začínají nad 400,-Kč/hod
Soubor
Formulář na výpočet minimální hodinové sazbu v Excel
ke stažení zdarma.
Jak vypadá ona šablona. Je zjednodušena ať nemusíte vyplňovat velké množství údajů.
Vypočteno, měl jsem pravdu?
Poznámka: Jde o původní šablonu, ponechávám, třeba se někomu bude hodit.
Ať nemusíte vytvářet sami dávám k dispozici ukázkovou šablonu, kde stačí doplnit své vlastní náklady a dopočítat si svou požadovanou minimální hodinovou sazbu.
Soubor
Ukázky formuláře jak na minimální hodinovou sazbu v Excel
ke stažení zdarma.
Poznámka: původní soubor zachovávám z důvodů přimých odkazů z jiných webů.
Jak si minimální hodinovou sazbu určujete vy? Máte nějaké tipy, triky? Jak vám vychází? Pochlubte se v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02
Pomohl vám článek? Vyřešili jste problém? Můžete mě podpořit zakoupení tabulky (samozdřejmě čokoládové), když kafe nepiji ;) Odkaz na zakoupení čokolády. Za veškerou podporu vám děkuji a samozdřejmě jí využiji do zdokonalování a rozšířování webu.
Případně přidejte odkaz na vaši oblíbenou sociální síť, případně využijste hashtag #JakNaExcel .
Děkuji za váš čas a doufám, že jste nalezli odpověď na svůj problém.
Narazili jste v článku na nejasnost, chybu? Máte tip na vylepšení nebo doplnění článku? Budu rád pokud se zmínite v komentářích.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od dubna roku 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím 8x za sebou). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 20 let (o Excel píší přes 25). Zdarma je zde přes 1.500 návodu, tipů a triků, včetně přes 350 různých šablon, sešitů a přes 70 taháků v pdf.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2025 |