Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak provést analýzu firmy, podnikání... s využitím šablony, která je zdarma ke stažení.
Předpokládám teoretické znalosti, ale alespoň krátké zopakování (díky google se můžete dovzdělat více). SWOT analýza pomůže najít příležitosti k růstu. Skládá ze čtyř částí:
Tyto části lze rozdělit do dvou sekcích po dvou:
První
Druhá
Buďte objektivní - (lehce se to říká a těžko provede) Mohu si myslet, že jsem největší expert na Excel, ale stačí se začíst do zahraničních blogů a zůstane jen u té myšlenky, objektivita (pravda) je úplně někde jinde.
SWOT pro konkurenci dobrou volbou je provést SWOT i pro konkurenci, (opět objektivní), pokud daný člověk je Expert, tak prostě je a bude expertem s tím nic nenaděláte. Maximálně se můžete zlepšovat. Případně využít jinou silnou stránku (argument) s kterou můžete konkurovat.
V čem jiném než v Excelu ;) Osobně vyplňuji nejen jednotlivé silné stránky, příležitosti, ..., ale k jednotlivých sekcím doplňuji důležitost (váhu) a hodnocení.
Teorií máme za sebou, pojďme se podívat na praxi.
Než se pustíte do vyplňování, stáhněte si SWOT šablonu v Excel.
Soubor
SWOT Excel - šablona - základní
. Pro Excel 2007 a novější.
Soubor
SWOT Excel - šablona - pokročilé
možno dodávat důležitost (váhu) a hodnocení. Pro Excel 2007 a
novější.
Nejlepší je praktický příklad.
Představím tedy na příkladu webových stránek http://office.lasakovi.com/ Zamýšlím se, co dál, jaké mám silné a slabé stránky. Jaké jsou příležitosti a případně hrozby, abych web posunul dále.
Poznámka: názor je čistě subjektivní.
Silní stránky u webu mohou být (zároveň doplním důležitost a hodnocení)
Jak je vidět hodnocení je čistě subjektivní.
Slabé stránky u webu mohou být (opět i důležitost a hodnocení):
Konkurence nemusí být jen samostatné weby, které píší o Excelu v češtině, ale i ty zahraniční (anglicky už umí téměř každý). Další konkurenci ač se to nezdá mohou být videokurzy, infopodnikání, a fyzické kurzy (někdo má raději lidský kontakt ;) a článek na webu je neosloví.
V neposlední řadě třeba google tabulky a jiné technologie (telegraf, telegram už se pěknou řádku let neposílají a v jisté době šlo o výnosnou aktivitu), které ty současné technologie vytlačí.
Nevyhovuje vám SWOT analýza? Zkuste například Lean Canvas. Z mého pohledu je Lean Canvas přínosnější, ale je to můj pohled. Na druhou stranu data ze SWOT se dají v Lean Canvas využít.
Využíváte SWOT, nebo raději sáhnete po jiné metodě. Po které a proč?
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02
Pomohl vám článek? Vyřešili jste problém? Můžete mě podpořit zakoupení tabulky (samozdřejmě čokoládové), když kafe nepiji ;) Odkaz na zakoupení čokolády. Za veškerou podporu vám děkuji a samozdřejmě jí využiji do zdokonalování a rozšířování webu.
Případně přidejte odkaz na vaši oblíbenou sociální síť, případně využijste hashtag #JakNaExcel .
Děkuji za váš čas a doufám, že jste nalezli odpověď na svůj problém.
Narazili jste v článku na nejasnost, chybu? Máte tip na vylepšení nebo doplnění článku? Budu rád pokud se zmínite v komentářích.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od dubna roku 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím 8x za sebou). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 20 let (o Excel píší přes 25). Zdarma je zde přes 1.500 návodu, tipů a triků, včetně přes 350 různých šablon, sešitů a přes 70 taháků v pdf.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2025 |