Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak provést analýzu firmy, podnikání... s využitím šablony, která je zdarma ke stažení.
Předpokládám teoretické znalosti, ale alespoň krátké zopakování (díky google se můžete dovzdělat více). SWOT analýza pomůže najít příležitosti k růstu. Skládá ze čtyř částí:
Tyto části lze rozdělit do dvou sekcích po dvou:
První
Druhá
Buďte objektivní - (lehce se to říká a těžko provede) Mohu si myslet, že jsem největší expert na Excel, ale stačí se začíst do zahraničních blogů a zůstane jen u té myšlenky, objektivita (pravda) je úplně někde jinde.
SWOT pro konkurenci dobrou volbou je provést SWOT i pro konkurenci, (opět objektivní), pokud daný člověk je Expert, tak prostě je a bude expertem s tím nic nenaděláte. Maximálně se můžete zlepšovat. Případně využít jinou silnou stránku (argument) s kterou můžete konkurovat.
V čem jiném než v Excelu ;) Osobně vyplňuji nejen jednotlivé silné stránky, příležitosti, ..., ale k jednotlivých sekcím doplňuji důležitost (váhu) a hodnocení.
Teorií máme za sebou, pojďme se podívat na praxi.
Než se pustíte do vyplňování, stáhněte si SWOT šablonu v Excel.
Soubor SWOT Excel - šablona - základní . Pro Excel 2007 a novější.
Soubor SWOT Excel - šablona - pokročilé možno dodávat důležitost (váhu) a hodnocení. Pro Excel 2007 a novější.
Nejlepší je praktický příklad.
Představím tedy na příkladu webových stránek http://office.lasakovi.com/ Zamýšlím se, co dál, jaké mám silné a slabé stránky. Jaké jsou příležitosti a případně hrozby, abych web posunul dále.
Poznámka: názor je čistě subjektivní.
Silní stránky u webu mohou být (zároveň doplním důležitost a hodnocení)
Jak je vidět hodnocení je čistě subjektivní.
Slabé stránky u webu mohou být (opět i důležitost a hodnocení):
Konkurence nemusí být jen samostatné weby, které píší o Excelu v češtině, ale i ty zahraniční (anglicky už umí téměř každý). Další konkurenci ač se to nezdá mohou být videokurzy, infopodnikání, a fyzické kurzy (někdo má raději lidský kontakt ;) a článek na webu je neosloví.
V neposlední řadě třeba google tabulky a jiné technologie (telegraf, telegram už se pěknou řádku let neposílají a v jisté době šlo o výnosnou aktivitu), které ty současné technologie vytlačí.
Nevyhovuje vám SWOT analýza? Zkuste například Lean Canvas. Z mého pohledu je Lean Canvas přínosnější, ale je to můj pohled. Na druhou stranu data ze SWOT se dají v Lean Canvas využít.
Využíváte SWOT, nebo raději sáhnete po jiné metodě. Po které a proč?
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Přidáno: 14.06.15 18:14
Dobrý den, tabulka je přehledná a dostatečná. Chybí mi systém hodnocení v závislosti na výsledné body, resp dosažený výsledek :-) Kamil Soukup
Přidáno: 11.11.15 17:54
Dobrý den, Pavle, předně díky za Váš altruistický přístup, že jste ochoten se o Vaše know-how, rady a tipy dělit zadarmo. To je čím dál méně obvyklé a o to více si toho člověk cení! Ve svém dotazu bych rád navázal na pana Kamila - uvítal bych nějaký klíč k vyhodnocení bodového výsledku SWOT analýzy... Steré díky předem! Michal
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |