|
Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak si jako OSVČ určit minimální hodinovou sazbu?
Nově doplněno o zjednodušený výpočet.
Chytáte se na volnou nohu a rozhodujete se, zda vám 220,-Kč/hod bude stačit?
Odpovím vám. Nebude! Chcete vědět proč, doporučuji tento článek.
Poslední dobou jsem několikrát řešil, vysvětloval: Proč je 250,-Kč/hod pro "volnonožce" (lidé na volné noze) strašně málo (neboli OSVČ - samostatně výdělečnou osobu). Proto jsem se rozhodl svůj několik let starý článek vylepšit a doplnit. Jako u všech nových článku je i tento nově rozdělen na kapitoly (přehlednost a možnost dále rozšiřovat):
Časté nevhodné (chybné) řešení určení minimální mzdy. V původním zaměstnání jsme měl 22.000, jako podnikatel chci 33.000 Kč.
Měsíc má 20 pracovních dnů, každý den mohu pracovat 7 hodin (místo půlhodinového oběda si dám hodinový). Takže měsíčně mám krásných 140 hodin, kdy mohu pracovat.
Zbývá požadovaný plat 33.000 vydělit počtem hodin 140 a dostanu (po zaokrouhlení nahoru) 236 Kč. Takže to vychází na krásných 250,-Kč/hodina (a ještě něco zbyde).
Vidíte tu chybu? Pokud ne tak než si rozebereme dále podrobněji. Jen pár otázek k zamyšlení. Co dovolená? Co daně a zdravotní pojištění? Co vzdělávání, pokec u kafíčka? Kdo vám bude dělat účetnictví? ...
Jak tedy na vhodnější výpočet hodinové sazby? Osobně doporučuji Excel, ale jde provést i s tužkou papírem (případně kalkulačkou). Hlavní je se dobře nad sebou zamyslet.
Jdeme na to!
Provedeme ve třech základních krocích:
Náklady můžete rozdělit na soukromé a pracovní. Jste jeden člověk a musíte si nejen vydělat na provoz vaši "firmy" (daně, počítač, mobil), ale také na ty soukromé aktivity (bydlení, jídlo). Proto doporučuji sepsat si výdaje (zda výdaje rozdělíte na soukromé a pracovní nechám na vás, osobně si rozdělení provádím). Dále je potřeba se zamyslet nad výdaji, které jsou nepravidelné, čtvrtletně (elektřina plyn), pololetně (šlinkarta/tramvajenka), ročně (pojištění, "havarijko").
Tip Chvíli si výdaje zapisujte, s hrůzou zjistíte, že těch výdajů je více než původně myslíte.
Podle oboru ve kterém pracujete, nezapomenout započítat nákup nářadí, pomůcek (PC, Software, licence, nutná školení, členství/poplatky v organizacích). Už zjišťujete, že těch položek je nějak více. Co ty netradiční co vás překvapí na konec roku (doplatek za teplo, poplatek za radu od chytrých pánu v uniformách, kteří rádi měří rychlost ;)), co dovolená, koníčky, atd.
Pozor nezapomenout připočíst % na příslušné daně, které musíte jako podnikatel z příjmu odvádět (sice ze začátku máte minimální poplatky, ale pokud vyděláte více tak stát si o daně řekne...).
TIP Osobně si připočítávám 10% pro strýčka příhodu (odejde lednice).
Rok má 365(6) dnů a den má 24 hodin denně, ale nikdo není Superman nebo Chuck Noris, aby sám zvládl pracovat 356/24.
Jak spočítat kolik skutečně pracovních dnů máte v roce/měsíci (odečíst soboty, neděle, svátky, dovolené, odpočítat pár dnů na vyléčení chřipky, účast na školeních) a najednou rok nemá 365 dnů, ale jen 200 pracovních dnů (nebo i méně).
Počet dnů víte, ale nelze započítat 8 hodin denně, ač 8 hodin denně pracujete (nebo pracujete i více 10, 16?). Těch 8 hodin denně málokdy vyfakturujete. Musíte připravovat nabídky, hledat zákazníky, připravovat podklady pro daně, vzděláváte se, budovat brand, atd. Takže skutečné tvůrčí práci (tu kterou můžete fakturovat) věnujete například jen 4 hodiny denně (nebo i méně). Ten čas opět musíte vědět, nebo si pár dnů zapisovat do kalendáře
TIP Osobně využívám Toogl (https://toggl.com) a cca necelou 1/3 času mohu fakturovat (jsem na 2,5 - 3 hodinách denně).
Tohle už je to nejjednodušší potřebné měsíční příjmy vydělíte počtem hodin, které lze fakturovat za měsíc a máte výsledek, neboli jakou minimální částku si musíte říct za hodinu práce.
Nad čím se bude potřeba ještě zamyslet:
Máte přemylšení za sebou, nebo-li máte čísla? Stačí zadat do Excelovské tabulky, která je ke stažení v následující kapitole. A máte vypočteno.
Jen ta čísla (název, četnost, částka, odpracované dny a hodiny) si musíte vyplnit sami. Jde o demodata.
Svou původní šablonu jsem viděl na několika webech (jsem rád že se líbí a lidé se mou šablonou hodně inspirují, třeba nápadem s 10% rezervou). Původní šablonu jsem se rozhodl zjednodušit a vylepšit (a uvidím jak se bude šířit tato verze, zda zaujme více ;)) .
Poznámka: Pokud vyplníte poctivě, zjistí, že částka hodinové mzdy začínají nad 400,-Kč/hod
Soubor
Formulář na výpočet minimální hodinové sazbu v Excel
ke stažení zdarma.
Jak vypadá ona šablona. Je zjednodušena ať nemusíte vyplňovat velké množství údajů.
Vypočteno, měl jsem pravdu?
Poznámka: Jde o původní šablonu, ponechávám, třeba se někomu bude hodit.
Ať nemusíte vytvářet sami dávám k dispozici ukázkovou šablonu, kde stačí doplnit své vlastní náklady a dopočítat si svou požadovanou minimální hodinovou sazbu.
Soubor
Ukázky formuláře jak na minimální hodinovou sazbu v Excel
ke stažení zdarma.
Poznámka: původní soubor zachovávám z důvodů přimých odkazů z jiných webů.
Jak si minimální hodinovou sazbu určujete vy? Máte nějaké tipy, triky? Jak vám vychází? Pochlubte se v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Přidáno: 23.11.13 18:51
Kolik si tedy Pavle říkáte za hodinovou práci v Excelu? :-)
Přidáno: 23.11.13 19:45
To Petr Pecháček: Stačí zaslat poptávku ;)
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |