Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » projektovy-management » chyby-nejen-manageru

Chyby nejen manažerů

Aneb 10. možných chyb manažerů

Úvod aneb postřehy

Každý děláme chyby. Jde o malé zamyšlení, co by mohlo nastat kdyby... Jakákoli podobnost je čistě náhodná a nezakládá se na pravdě ;)

1. Čas

Já nemám čas...

Od špičkových manažérů často slyšíme: „já nestíhám“, „já nemám čas“, "jsem v práci od rána do večera". Jen si kladu otázku. Jak tento manažer je schopen vést podnik, když si nezorganizuje svůj "vlastní" čas?

Když je přetížený "manažer" jsou přetížení i "jeho" podřízení (časově neproveditelné úkoly, ...)?

Např.: Zkuste se zeptat některých manažeru, zda jsou schopni zítra přijít na hodinku do hospůdky na pivo (či projednat nějaké důležité věci...). Kolik jich ve svém diáři počítá s rezervou na nějaké neočekáváné události? Kolik zná rozdíl mezi důležitostí a naléhavostí?

q

2. Nejasná pravidla

Změna pravidel v průběhu.

Mnohdy chybí cíl a vydáváme se na cestu. V průběhu cesty se zjišťuje, kam se vlastně jde (má dojít, jdu na sever a najednou jdu na jih...). Urychleně se tomu přizpůsobujeme a měníme směr. Naplánovaní je (díky neznalosti projektového managementu) neoptimální.

Např.: Snížit spotřebu automobilu. A už se neřekne o kolik, termín splnění, kontrolní body (v případě problému možná úprava či změna projektu).

3. Statistika

Přesná věda s nepřesnými čísly.

Manažery fascinují čísla, ale jsou to správná čísla? Je jedno kolik to stojí, důležité je, kolik se ušetří. Ví se, kdy to má být hotové. Už se neřeší zda je to reálně proveditelné (není jasná reálná proveditelnost, pak z toho vznikají problémy). Excel ukázal, že to stihnout jde. 1+1=2 (nemůže to být 3?, zeptejte se biologů :)

Např.:1) Jsou dva, jeden sní celé kuře a druhý se něj mlsně kouká a má hlad. Statisticky snědli každý půlku. Tak to je přesné kouzlo statistky.

2) Jeden kopáč vykope studnu za 10 dnů. Za kolik dnů jí vykope 10 kopáčů? Jeden den to nebude.

4. Neslyším

Pravidlo 1: Šéf má vždy pravdu.

Pravidlo 2: Když nemá pravdu platí pravidlo č.1.

Přes zaneprázdněnost a neustále porady, si nepřijde poslechnout co říkají podřízení. Z nich se mohou stát pasivní zaměstnanci, sníží se kvalita jejich práce a ohlížejí se po novém místě. Kde bude jejich práce dávat smysl, či bude patřičně ohodnocena.

Např.: Konkurence vyvrtá 10 děr za 100 minut (má kvalitní vrtačku a vrtáky). Manažer řekne mi vyvrtáme 10 děr za 60 minut (neví o zastaralé vrtačce, tupých vrtácích, názory na koupi nové vrtačky odmítá slyšet).

Znalost software: Kolik sekretářek používá MS Word jako psací stroj? Kolik jich počítá na kalkulačce a výsledek zapíše do Excelu? Viz bod 7.

5. Neumí používat manažerské "dovednosti"

delegování, plánováni, motivace...

Manažeři mají neznalosti (či spíše neumí efektivně využít) manažerských dovednosti jako je (delegování, plánování, vedení, řízení, budování týmů, motivaci, řešení konfliktů, time management).

Např.: Pokud je projekt špatně naplánován trvá 10x tak dlouho. Pokud dobře jen 2x tak dlouho :)

6. Sliby zákazníkovi

Zákazník by měl být na prvním místě...

Proč některé zákazníky neodmítnout, nebo jim říci, že to nestihneme? Důvěra je základ pro dobrý vztah. I když zákazníkovi nevyhovíme, příště se na nás může obrátit jelikož ví, že s ním jednáme na rovinu.

Mnohdy se pak hledají výmluvy, když sliby nejsme schopni dodržet.

Pro zasmání: Pane řediteli jeden vůl chce koupit půlku melounu (všimne si zákazníka, který stojí za nim) a tady ten pán chce tu druhou...

7. Neučí se, nevzdělávají

Vše co potřebuji vědět jsem se naučil v mateřské školce.

Učit se musíme stále. Osobně se nejvíce naučím ze svých chyb a omylů (a že jsou někdy moc draze zaplaceny). Konkurence a ostatní mohou být taktéž studnicí vědomostí. Navíc vzdělávání vlastních zaměstnanců je neocenitelným přínosem pro firmu samotnou.

Např.: Případná podpora sebevzdělávání zaměstnanců. Např. SUN dovoluje svým zaměstnancům tvorbu blogu na firemním serveru (třeba i po pracovní době, ale ta možnost ...). Vynikající reklamní nástroj. Nebo blog Ivo Lukačoviče, kde hledá zaměstance. mBanka, zaměstnanci odpovídají na blogu, aniž mají odpovědi schválé právním a PR oddělením ...

8. Byrokracie

Dejte volovi funkci a vymyslí lejstro.

Než se něco pořídí, musí se vyplnit stohy dotazníků, vyplňuje se množství nesmyslných položek (kde se ptají malém na rodné jméno babičky Boženy Němcové :). Hlavně aby manažeři měli příslušná potvrzení, schválení, specifikace, lejstra atd. Co čas spojený s vyplněním dokumentů? Jsou opravdu potřebný a nenahraditelná?

Např.: Chtěli jste někdy podnikat? Uvidíte kolik je potřeba sehnat lejster. A přitom úřednicí nic neví, posilají vás od jedněch dveří do druhých dveří.

Poznámka: Onehda (rok 2005) jsem zařizoval daně. Na finančním úřadě ani osmý člověk nedokázal dotaz zodpovědět. (Nakonec jsem si odpověď našel na internetu). Zajímalo mě k čemu Ti lidé na úřadech jsou? Proč jsou podmínky tak složité, když je ani příslušný orgán nedokáže vysvětlit?

9. Nepopisují osy

Nakreslí graf a přitom nepopíšou osy

V pohodě nakreslí do souřadného systému čáru. Když se je člověk ptá na popis os, obdrží odpověď: "To není podstatné." (No a to již nemluvím o jednotkách, které bych tam také rád viděl ). Že může existovat i logaritmická stupnice raději pomlčím.

Např: Dokonce jistá banka má ve svém materiálu ohledně financování grafy a přitom jim chybí popsány osy. A člověk jen usuzuje, zda na x-sové je čas a na y-nové rostoucí finance (šlo o akciový fond). Co když to je zráta?

10. Neoceňují

Sankce mají, ale ocenit nedokáží.

Aby zrychlily a zlepšily výrobu tak nasazují sankce. Když nejsou splněny ukazatele, normy atd. Tak člověk dostane "pokutu", když vše stihne dostane další práci. Proč lidé utíkají do zahraničí, kde jsou jejich znalosti a schopnosti oceněny? Kde mají lepší platy, možnost realizace. V technických oborech a informatice je to markantní (navíc v době internetu nemusím fyzicky být ve firmě, kolik Indů pracuje pro američany a přitom v USA nikdy nebyly?). Homeoffice, atd.

Poděkování jakoby manažeři neznaly.

Např: V technických oborech a informatice jsou zahraniční firmy schopny zajistit zelenou kartu. Pomoci s ubytováním. Jen, aby získali kvalitní odborníky, kterých je (a bude) nedostatek.

Díky internetu se zaměstnavatel a zaměstnanec vůbec nemusí potkat.

Závěr

Jde o mé poznatky z brigád a stáží. Některé jsou čerpány nejen z manažerských knih. Každá firma je jiná a existuji a budou existovat i vyjímky, které se výše uvedených chyb nedoppuštějí (třeba ta pro kterou pracuji).

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře


Karel

Přidáno: 15.11.12 12:26

Jo, je zde spousta pravdy. Jen by článek chtěl jazykovou korekci, je v něm spousta hrubek a jiných chyb!...

Pavel Lasák

Přidáno: 15.11.12 17:05

To Karel: Děkuji. Článek jsem prohnal alespoň přes korekturu v MS Wordu.






Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |