Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » project » projektovy-management » reseni-problemu-v-projektovem-rizeni

Řešení problémů v projektovém řízení

Když se něco může pokazit, tak se to pokazí, když se něco pokazit nemůže, tak se to pokazí také.
Murphy

Obecný postup při řešení problému

aneb trocha teorie

Při práci na projektu může dojít k nečekaným událostm (problémům) přes to že dle projektového řízení je vše řádně připraveno. Obesný postup při řešení problému se skládá z několika části:

  • Definujte problém - důležité pro pochopení podstaty problému ne jeho vnější příznaky. Např.: Problém programu, který nevykonává požadovanou operaci - podstata problému je chyba v kódu.
  • Shromaždíme údaje - k objasnění problému bude nutno shromáždit informace (údaje). Toto získavání informací trvá dlouho (je drahé) musí se určit hranice, kdy prohlásíme, že potřebné údaje máme k dispozici (ať se tento krok neprovádí do nekonečna)
  • Navrhněte řešení - včetně alternativních. Problém je ve vypjatých situacích. Přijmeme řešení (abychm uspokojili šéfa/zákazníka). Pokud je manažer projektu je pod velkým tlakem (psychologickým), mnohdy se nesnaží vypracovat alternativní postup. Dobrá formulace "šéfovi": "Mame problém, řešení známe, ale necháme si ho den, dva rozležet v hlavě.". Může se zdát, že tento postup není moc příjemný, ale dosáhnem jim lepších výsledků (a potvrzují to i moudré knihy). Kolikrát zbrklé řešení přivodí další problémy.
  • Vyberte nejlepší variantu - pokud je variant více vybereme tu nejlepší, včetně postupu realizace.
  • Informujte zainteresované - protože všichni znají pouze původní plán. Něco se změnilo je nutno zajistit, aby s tímto plánem byli všichni seznameni. Zabezpečíme, aby někteří nepracovali podle plánu původního...
  • Řešení sledujte - je nutno sledovat jak projekt postupuje a případně ho upravovat. Jak již víme, změny jsou součásti každého projektu. (Pokud se najde nějaká možnost zlepšení, zlevnění je potřeba ji v projektu uplatnit a provést jeho změnu.)

Rozhodování

Když padne pana půjdeme do hospody, když padne lev tak do baru. No a když se postaví na hranu tak se půjde do práce. :)

Metody pro kvalitativní posouzení, která varianta je nejlepší (kterou variantu vybrat). Využijeme ověřených metod. Pokud nechceme použít náhodných metod. Metody pro rozhodování:

  • Rozhodovací strom
  • Rozhodovací matice

Rozhodovací strom

Velice jednoduchá metoda. Např.: Máme možnost jít do hospody či do kina. což bude mít za následek nutnost výběru. V hospodě bude dobré pivo, nebo tam bude špatné pivo. Pokud půjdeme do kina, tak film může být jak dobrý tak špatný.

rozhodovací strom

Nevýhoda rozhodovacího stromu je v tom, že je vhodný pro jednudužší rozhodování. Pokud musíme vzít v úvahu složitější rozhodnutí je vhodné vytvořit rozhodovací matici.

Rozhodovací matice

Jednotlivým kriteriím se přiřadí váha a po sečtení dostaneme nejvhodnějšího kandidáta. Přesný popis je v přípravě spolu s Excelovsou tabulou která nám s tímto vydatně pomůže.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |