Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » PowerPivot » Jak-na-relace-Power-Pivot-Excel
Microsoft Excel logo

Jak na relace v Power Pivot - Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Relace nebo propojování tabulek v Power Pivot v Excel.

Předpokládám, že máte Power Pivot aktivován.

Úvodem jak na relace v Power Pivot

Ze samostatných tabulek s využitím Power Pivot zjistíte hodně, ale pokud máte více tabulek, které dokážete vzájemně propojit, tak z propojených tabulek získáte daleko více. Pro přehlednost opět bude článek rozdělen na kapitoly:

Trocha teorie ohledně relací

Jde o propojení dvou a více tabulek na základě vazby mezi tabulkami. Pro vytvoření relace se vyžaduje, aby tabulky měli definovanou vazbu, neboli hodnoty v patřičných sloupcích musí mít požadovaný tvar (jedna tabulka musí obsahovat primární sloupec, ve kterém jsou unikátní hodnoty, které se neopakují, ve druhé tabulce je sekundární sloupec, který se na tyto hodnoty odkazuje). Toto zní možná na první pohled složitě, ale není, ukážu na praktickém příkladě (navíc v praxi s tabulkami dostanete i datový model, tím se vám propojování podstatně ulehčí - víte které tabulky a přes které sloupce se k sobě vážou).

Představte si zákazníky a jejich auta. Neboli jeden zákazník může vlastnit několik aut, ale jedno auto přísluší právě jednomu zákazníkovi. Jelikož tyto informace máte ve dvou tabulkách, pro použití v Power Pivot (a tvorbu kontingenčních tabulek) je musíte spojit (vytvořit relaci).

Stačí když tabulka Zákazník obsahuje jedinečné číslo zákazníka (ID_zákazník - které zákaníka identifikuje - jde o primární klíč) a následně v následujících sloupcích další informace jako jméno, místo pobytu, telefon, atd. Nasledně tabulka Auta má kromě informaci o automobilu také jeden sloupec, který říká, kdo je jeho vlastníkem, neboli opět příslušný sloupec (ID_zákazník - který je sekundárním sloupcem, neboli jedno Id zákazníka se v tom sloupci může opakovat pokud jeden člověk vlastní více aut).

Ukázka relace graficky

Jak vypadají tabulky:

Relace - Power Pivot - Excel

Jak vypadá propojení:

Relace - Power Pivot - Excel

Jak by vypadalo v jedné tabulce:

Relace - Power Pivot - Excel

V této tabulce je vidět jak se spousta informací zbytečně opakuje. Proto se tabulky rozdělují a "jen" se propojí.

O vzájemných vazbách lze říci více, lze se podívat na schémata hvězda, sněhové vločka atd. Což ale přesahuje možností pro úvod.

Více informací v článku:

Data pro ukázky

  • dvě tabulky
  • tři tabulky
  • více než tři tabulky

Dvě tabulky - základ

Jako základ použijeme ony víše zmíněné zákazníky a auta.

Relace - Power Pivot - Excel

Tři tabulky

Jak popojit tři tabulky například oblíbená ukázka knihovny, kde máme tabulky knihy, čtenáři a výpůjčky.

Více než tři tabulky

Jak Propojovat více tabulek, kdy na jednu tabulku může směřovat i více různých tabulek. atd.

Tyto ukázky a informace budou v samostantém článku, ať tento základní zbytečně nezkomplikují a neznepřehlední.

Do Power Pivot + Tabulky jako tabulka

Tabulky máte, jen je potřebujete dostat do Power Pivot. Což jistě umíte. Pás karet Domů > Tabulka jako tabulka a nastavit tabulkám jména: Zakaznik a Auta. Následně přes pás karet Power Pivot > Přidat do datového modelu. Máte hotovo.

Relace - Power Pivot - Excel

Pokud si nejste jistí doporučuji článek:

Relace - propojení tabulek

Pokud data máte v Power Pivot a víte jaké jsou vzájemné vazby. Tak vytvoření relace je jednoduché. V Power Pivot pás karet Domů a klik na Zobrazení diagramu. Stejně tak od Power Pivot ve Verzi Excel 2016 můžete kliknout na stavovém řádku na ikonu diagramu. A dostanete se na tvorbu diagramů (relací).

Relace - Power Pivot - Excel

Teď jen zbýva propojit související sloupce. Klik na název sloupce ID_Zakaznik z tabulky Zakaznik a přetažení na sloupec ID_Zakaznik s tabulky Auta. A první relace je na světě. Excel sám pozná, která data jsou jedinečná (onen primární sloupec) a která data ve sloupci jsou opakující se a vytvoří příslušnou šipku.

Relace - Power Pivot - Excel

Můžete se vrátit zpět na Zobrazení dat, viz příslušná ikona na pásu karet Data a ikona Zobrazení dat, nebo na stavovém řádku ikona tabulky (na stavovém řádku od Excel 2016).

Následně můžete nad tabulkami provádět výpočty využitím jazyka DAX, nebo tvořit kontingenční tabulku, což je popsáno v samostatných článcích.

Upravit relaci

Pokud chcete relaci upravit stačí nad šipkou příslušné relace pravý klik a vybrat Upravit relaci ... pokud kliknete mimo čtvereček který je na šipce máte na výběr i odstranit a Označit jako neaktivní.

Relace uprava - Power Pivot - Excel

Obdržíte dialogové okno ve kterém můžete relaci upravit. Neboli si vybíráte název sloupce v příslušné tabulce ručně (pokud tabulky jsou hodně velké a nedaří se vám správně naklikávát/přetahovat). Samozřejmě zde můžete zakliknout, zda relace bude či nebude aktivní (perfektní pro testy, kdy nemusíte relaci odstraňovat jen jí zneaktivníte).

Relace - upravit nastavit - Power Pivot - Excel

Jednodušší z mého pohledu je relaci odstranit a "nakliknout" znovu. Jak odstranit relaci jsme popsal v následujícím článku.

Odstranění propojení - relace

V případě, že se nepovede vložit relaci správně a nechce se vám upravovat (viz kapitola výše), můžete relaci smazat. Pravý klik nad čarou (ne nad šipkou) a z nabízené možnosti vybrat Odstranit.

Relace - Power Pivot - Excel

Pro testy nemusíte relaci mazat, ale můžete ji dočasně zneaktivnit.

Jak tabulky propojit jinak

Nemáte k dispozici Power Pivot a přesto jste dočetli až sem? Nebo si chcete vyzkoušet zda Power Pivot počítá správně (počítá, pokud není chyba mezi klávesnici a židlí)? Můžete tabulky propojit využitím funkcí SVYHLEDAT a POZVYHLEDAT. Je vcelku dobré procvičení, jak funkce fungují.

Související informace

Související články:

Microsoft Excel VBA - stahuj logo

Ke stažení

Soubor Data - Relace v Power Pivot - Excel soubor ve formátu *.xlsx ke stažení zdarma. Soubor předpokládá doplněk Power Pivot v Excel.


Závěrem

Máte nějaký tip jak na relace? Můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |