Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Jak v grafu zobrazit trend. Například pro vizualizaci a predikci dalšího vývoje. Jak udělat přehlednější graf.
Nemusíte být podnikatelé, abyste měli nutkání zjišťovat trendy. Trendy dokonce zjišťujete nevědomky každý. Stoupají nebo klesají ceny (když kupujete auto, byt, novou TV)? Sem tam se potřebujete podívat na trend - jak se v závislosti na čase chovají. Případně odvodit jak se budou chovat v budoucnu (zda koupit nebo týden počkat).
V tomto článku ukážu, jaké možností pro zobrazení trendů v grafech Excel nabízí a nastíním i některé pokročilé techniky, aby zobrazení (sledování) trendů bylo jednoduší.
Příklad. Pokud vím, že tento web má 3.000 návštěv denně. Mohu předpokládat, že i v další dny bude obdobná návštěvnost... (vím je potřeba zohlednit konkurenční weby, ale i konkurenční produkty, třeba Google přijde s lepším tabulkovou aplikací a o Excel přestane být zájem ;)
V tomto článku předpokládám základní znalosti použití Excel. V kapitolách pro jisotu odkazuji na podrobnější popisy problematiky, ať si případně můžete zopakovat.
S jistotou říci, jaký typ grafu použít při vytváření trendů nelze. Záleží na mnoha faktorech (jaká data, kolik dat, co chcete prezentovat, kolik je prostoru pro graf, ...). Žádný graf není vhodný pro všechny situace. Podle situace používám některý z následující (podrobnější ukázky následují):
Spojnicové grafy jsou u mě nejčastěji používané pro tvorbu trendů. Graf nejčastěji představuje závislost v čase. Spojnicové (čárové, liniové) grafy jsou zvláště účinné při prezentaci trendů s mnoha údaji (hodnotami). Výhodou použití čáry v grafu je, že lze okamžitě poznal trend.
Poznámka: Liniové grafy jsou k dispozici i v minigrafech (v angličtině Sparklines)
Grafu je v podstatě spojnicové graf, který je vyplněn. Takže, technicky vzato, plošné grafy jsou také vhodné pro sledování trendů. Lze zdůraznit trendy za velké časové rozpětí.
Pro menší počet dat, lze místo spojnicových grafů využít i sloupcové grafy.
Poznámka: Lze využít i minigrafy.
Pro určité prezentace, pokud máte více dat a chcete použít sloupce. Lze s výhodou použít pruhové grafy. Výhodou je možnost využít delší popisky, které budou přehlednější
Poznámka: Lze využít i podmíněného formátování.
Z důvodů přehlednosti lze kombinovat i různé typy grafů do jednoho. Například spojnicový může obsahovat jako spojnicový graf minimální požadavek na prodané množství a sloupcový skutečně prodané množství (kusy).
V Excelu je k dispozici větší množství grafu a také lze vytvořit vlastní speciální a netradiční grafy, která zaujmou a prezentovaná data dají do lepší souvislosti. Podrobnější články o grafech:
Čím přehlednější grafy budou, tím rychlejší a jednodušší bude orientace v nich, nejen pro nás, ale pro osoby kterým jsou určeny a odpadnou možné chybné interpretace. Které metody lze využít (ukázky jsou probrány dále):
Pokud jde o vysoké hodnoty, které mají jen malý rozptyl, je vhodné nezačínat x-ovou osu os nuly. Graf se stane přehlednějším. Osobně doporučuji v poznámce uvést, že graf nezačíná od nuly, ať nedojde ke zbytečnému zkreslení.
U logaritmické osy je jasné, že funguje jen pro kladné hodnoty. U trendů se objevuje použití méně, ale pro jistotu ať je informace o možnosti použít logaritmickou osu.
Dlouhé názvy (například měsíců), mohu být v ose nepřehledné, pokud se použije vhodná úprava (otočení), nebo úprava popisků, nemusí být zobrazený celé měsíce, nebo jen jejích počáteční písmena, nebo dokonce čísla (1-12) pokud je jasné, že jde o měsíce.
U grafu kdy hodnota jedné z datové řady jsou podstatně větší než u druhé datové řady.
Dvě nebo více datovými řadami na stejném grafu tak, aby šli trendy vizuálně interpretovat. V této kapitole proberu několik praktických možností, které vám umožní vytvořit grafy trendů přehlednější a intuitivnější. Podrobněji v následujícím textu proberu:
Graf, který představuje krok za krokem dle času. Srovnávají se dvě časová období. Lze zobrazit různá časová období v různých barvách bez porušení kontinuity celkového trendů.
časová data mohou být "nad sebou". Pokud je o několik roků dají se data zobrazit v jedné sekci rozdělení na měsíce.
Potřebujete-li přesněji označit datový bod (hodnotu), který se nějak vymyká. Je větší/menší. Neodpovídá předpokladům/výpočtům.
Poznámka: Lze vytvořit i jako dynamický graf (kdy daná zobrazená hodnota bude měnit, podle vašich požadavků). Případně jen označit datový bod a změnit mu barvu. Nebo využít obrazce na kartě Vložení.
Mate-li dopočtenou predikci, kterou znázorňujete do grafu, je vhodné ji nějak graficky odlišit, ať není zaměněno s naměřenými údaji.
Mate-li více řad, pozor na znepřehlednění grafu.
V této části budu popisovat pokročilejší techniky, které beru, že jsou pokročilejší.
S využitím spojnice trendů dojde k vyhlazení údajů a odbouraní pár hodnot, které z nějakého důvodu vybočují od normálu. Možností nastavení a využití spojnice trendů mám v přípravě popsat, bude-li zájem.
Vytvoření vlastní kalkulace pro vyhlazení údajů a odbouraní pár hodnot, které z nějakého důvodu vybočují od normálu.
Minigrafy lze využít i pro tvorbu trendů
Mnoho možností proto připravím samostatný článek. Pro skutečnost versus předpoklad lze mimo jiné použít i burzovní grafy.
Články související s tvorbou a úpravou grafů:
Máte nějaké zajímavé použití trendů? Můžete se zmínit v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:56
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |