Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » domu » najit-a-vybrat-Excel
Microsoft Excel logo

Najít a vybrat Excel

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Kdo hledá nalezen, ale jak správně hledat v Excel? Více v tomto článku.

Úvodem do hledání v Excel

Najít, označit požadované hodnoty v Excel je častý požadavek, nejen z důvodu potřeby nahrazení (změny) nalezených hodnoty. V tomto článku je popsány možností ikony Najít a vybrat z karty Domů. Kliknutím na tuto ikonu máte na výběr:

Excel najít a nahradit

Najít...

Nejčastější volba, kdy potřebujete najít slovo (hodnotu, číslo). Jednou z možností je využít dialogové okno Najít. Okno zobrazíte využitím klávesové zkratky ctrl + F, další možností je zobrazení přes kartu Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Najít...

Najít Excel - základ

Pro hledání stačí do kolonky Najít zadat hledané slovo a kliknete na Najít další. V případě že kliknete na tlačítko Najít vše obdržíte v okně seznam odkazů, na kterých se hledané hodnoty nacházejí. Budete-li mít oblast označenou, bude se prohledávat jen tato oblast.

Klikem na Zavřít se dialogové okno zavře.

Najít Excel - základ

Co provede tlačítko Možnosti >> proberu v samostatném článku, kde se zmíním i jak hledat speciální znaky:

  • ?
  • *
  • ~

Poznámka: Excel si pamatuje vyhledávána slova, hodnoty, čísla.


Nahradit...

Jak nahradit znak(y) jiným znakem (znaky). Jednou z možností je využít dialogové okno Nahradit. Okno zobrazíte využitím klávesové zkratky Ctrl + H, další možností je zobrazení přes kartu Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Nahradit..., obdržíte dialogové okno Nahradit...

Nahradit

V zobrazeném dialogovém okně stačí pro nahrazení do kolonky Najít zadat text, který chcete nahrazovat. Do kolonky Nahradit: zadáte čím chcete nahradit. Klikem na ikonu Nahradit vše se náhrady provedou na celém listě (případně v označené oblasti - pokud jí máte označenou). Například můžete zaměnit . (tečku) za , (čárku), pokud potřebujete upravit zahraniční dokument a hodnoty převést na čísla.

Stejně jako v předchozím případě u hledání v případě, že kliknete na tlačítko Najít vše obdržíte v okně seznam odkazů, na kterých se hledané hodnoty nacházejí. Klikem na Nahradit se změní jen aktuální hodnota.

Klikem na Zavřít se nic neprovede a dialogové okno bude zavřeno.

Co provede tlačítko Možnosti >> proberu v samostatném článku.


Přejít na...

V rozsáhlém dokumentu se vám bude hodit možnost přejít na požadovanou buňku, oblast případně označit zvolené buňky, které odpovídají požadavkům (prázdné). Dialogové okno Přejít na můžete zobrazit pomocí klávesové zkratky Ctrl + G nebo klávesovou zkratkou F5. Další možností je využít pás karet, z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Přejít na..., obdržíte dialogové okno Přejít na

Přejít na

Do políčka Odkaz stačí zadat odkaz na buňku, rozsah buněk, definovaný název (název pojmenované oblasti). Klikem na OK se požadovaná buňka (oblast) označí.

Klikem na tlačítko Jinak... se zobrazí dialogové okno Přejit na - jinak, které proberu v další kapitole.


Přejít na - jinak ...

Dialogové okno Přejit na - jinak obdržíte z pásu karet, z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Přejit na - jinak...

Přejit na - jinak Excel

Podrobněji proberu v samostatném článku, případně doplním tento článek.


Vzorce

Chcete-li označit buňky, které obsahují vzorce. Z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Vzorce.

Najít vzorce - Excel

Komentář

Chcete-li označit buňky, které obsahují komentáře. Z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Komentář.


Podmíněné formátování

Chcete-li označit buňky, které obsahují podmíněné formátování. Z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Podmíněné formátování.


Konstanty

Chcete-li označit buňky, které obsahují konstanty. Z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Konstanty.


Ověření dat

Chcete-li označit buňky, které obsahující ověření dat. Z karty Domů v sekci Úpravy klik na ikonu Najít a vybrat v rozbaleném menu vyberte Ověření dat.


Vybrat objekty

V přípravě


Podokno výběru...

Podokno výběru

V přípravě.


Závěrem

Znáte nějaký trik jak hledat v Excel? Můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 14.06.2016 09:20

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák

Pavel Lasák - autor webu

Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) se věnuji od roku 2006. Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici na různých školeních a konzultacích, ale také na tomto webu. K dispozici na tomto webu je mnoho návodu, tipů a triků včetně desítek různých šablon.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Doporučte tento článek přátelům

Pokud vám článek pomohl, případně si myslíte, že může pomoci i někomu dalšímu, budu rád když jej sdílením doporučíte přátelům - děkuji:Komentáře


Petr Šťastný

Přidáno: 20.06.16 13:49

Jen doplnění ke kapitolce Nahradit, často se stane při práci s daty-čísly z jiných systémů, že čísla obsahují oddělovače tisíců, které ale nejsou mezerami a čísla se tváří jako text. Je třeba jít do řádku vzorců, označit tento znak, zkopírovat jej do řádku Najít: a řádek Nahradit: čím nechat prázdný.

Pavel Lasák

Přidáno: 21.06.16 09:56

To Petr Šťastný: Děkuji za doplnění, mám v plánu ještě článek rozšířit o podrobné informace, jak data "pročišťovat". Jak na speciální znaky (Tvrdý Enter, speciální oddělovače, hvězdičky, atd.).

Hanka

Přidáno: 11.09.16 15:03

Dobrý den, jak lze prosím nahradit jednotlivé hodnoty z různých řádků a sloupců, tím že ke všem přičtu stejné číslo. Zkoušela jsem je označit, najít * a nahradit =SUMA(*+5) nebo s ? ale bohužel se vůbec nezadařilo ani na několik způsobů zkoušení. Díky moc za odpověď.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články

25.03.2017:
ROUNDUP, ROUNDDOWN - zaokrouhlování

07.04.2017:
Řazení Excel - bug - problém

09.04.2017:
Podmínkové funkce Excel - bug - problém


Newsletter

Přihlaste se odběru novinek a získejte:
Ebook zdarma -
10 kroků ke zvládnutí (Word, Excel, PowerPoint)
Šipka Kniha 3D Více o ebooku ...

TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2017 | 2169

Tento web zatím neprošel jazykovou korekturou. Beta verze redakčního systému.