Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » domu » styly-word-2010

Styly - základy MS Word 2010

Co jsou styly, jak je používat, nastavovat v MS Wordu. Aneb jak profesionálně vkládat, upravovat měnit formátování dokumentu.

Seznam kapitol o stylech

Pro přehled v kapitolách tohoto dokumentu jejich seznam, anebo co se v tomto článku dočtete:

Úvodem do stylů v dokumentu

Styl je vynikající nástroj pro práci a formátování rozsáhlých dokumentů. Jediným klikem můžete změnit formát požadované oblasti (nadpisy, odrážky, číslování, ...). V tomto článku Vás seznámím jak styly využít pro tvorbu Vašeho dokumentu.

Praktický příklad, píšete diplomku a na konci zjistíte, že nadpisy jednotlivých kapitol májí malou velikost písma, pokud jste nepoužívaly styly jejich změna Vám bude trvat dlouho, než projdete všechny nadpisy (mnohdy nějaký přehlídnete). Pokud máte správně nadefinované styly, změníte stylu pro daný nadpis velikost a automaticky se změní všechny nadpisy. Není to příjemné, když pracuje za Vás Word?

Styl v MS Word 2010, Vám ušetří práci (čas) při formátování dokumentu (vašich textů). Styl si můžete představit jako předpřipravený formát (jako když kopírujete formát pomocí štětce). Označíte text, který chcete naformátovat a místo jednotlivých kroků (velikost písma, typ písma, styl, zarovnání,...) kliknete na vybraný styl a veškeré toto formátování se nastaví na jeden klik.

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Styly jak vložit

Předdefinovaný styly - nemusíte vše nastavovat, základ je připravený. Word totiž nabízí několik předdefinovaných stylů.

Dokumenty příprava

Pro testování doporučuji si vytvořit neformátovaný text. Pouze odstavce jsou odděleny klávesou Enter. Dokument si můžete stáhnout: neformátovaný text Word 2010 soubor ve formátu *.docx ke stažení zdarma.

Připravený dokument vypadá takto:

neformatovany text pro MS Word 2010

Přiřadit textu styl

Označíte text, kterému chcete přiřadit styl (vhodně jej naformátovat). Z pásu karet Domů v sekci Styly klikem na jméno stylu označenému textu přiřadíte styl.

Pás karet domů styly - MS Word 2010

Pokud textu Nadpis přiřadíte styl Nadpis 1 obdržíte:

Přiřazen styl - MS Word 2010

Podobně můžete pokračovat označíte text Podnadpis a přiřadíte mu styl Nadpis 2 odstavci přiřadíte Bez mezer atd.

Hotová ukázka

Pokud se Vám povedlo přiřadit styly, vypadá Váš dokument podobně:

styly na dokumentu - MS Word 2010

Hotový dokument si můžete také stáhnout: Formátovaný text - pomocí stylu Word 2010 soubor ve formátu *.docx ke stažení zdarma.

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Úprava stylu hromadně

Styl již umíte přiřadit. V této kapitole se naučíte styl upravit. Pokud se vám u předpřipraveného stylu některá nastavená vlastnost formátovaní nelíbí (velikost, barvy, typ písma, ...), ukáži Vám jak ji změnit. Jednou z možnosti je změnit kompletně celý motiv stylů.

Motivy

Z pásu karet Domů v sekci Styly klikem Změnit styly obdržíte menu ve kterém můžete hromadně nastavovat.

změnit styly hromadně - MS Word 2010

Vybrat si můžete z:

  • Sada stylů
  • Barvy - změnit hromadně motiv barev
  • Písma
  • Mezery mezi odstavci

Podrobněji doplním, pokud bude o tuto problematiku zájem (v komentářích).

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Úprava stylu jeden

Styl již umíte přiřadit. V této kapitole se naučíte styl upravit. Pokud se vám u předpřipraveného stylu některá nastavená možnost formátovaní nelíbí (velikost, barvy, ...), ukáži Vám jak ji změnit.

Změnit

Z pásu karet Domů v sekci Styly klikem pravým tlačítkem na stylu, který chcete změnit měnit z nabídnutého menu vybrat Změnit...

změnit styly - MS Word 2010

Úprava stylu

Obdržíte okno Úprava stylu

uprava stylu - MS Word 2010

V tomto okně můžete jednak měnit Vlastnosti stylu, ale také formáty. Bude-li zájem, rozvedu tuto kapitolu podrobněji.

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Další možnosti využití stylu

Pokud máte správně nastavené styly, nebudete mít problém automaticky vytovřit obsah. Jak vytvořit automatický obsah jsem popsal v článku Automatické vytvoření obsahu Word 2010.

U stylu se dá nastavit pokročilejší formátování, například víceúrovňové číslování pro nadpisy. Jak na to sepíšu v samostatném článku.

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Okno styly

Pro pokročilejší práci se styly si můžete zobrazit okno Styly v tomto okně lze přidávat, kontrolovat, upravovat styly. Dále můžete nastavit ukotvení tohoto okna.

Z pásu karet Domů v sekci Styly klikem na čtvereček se šipkou (v pravém dolním rohu sekce)

karty styly - MS Word 2010

obdržíte okno: Styly

karty styly - MS Word 2010

Podrobněji samostatném článku.

Zpět na seznam kapitol o stylech v Word.

Závěrem

Základy stylu máte ze sebou v komentářích se můžete zmínit, zda styly používáte.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


Klára

Přidáno: 18.01.13 22:54

Chtěla bych se Vás zeptat, co mám dělat, když si chci udělat obsah, ale ve Stylech mi chybí nadpis 2 a 3? Snažila jsem se jako podnadpis určit jiný styl, ale i přesto se mi to v obsahu nezobrazilo. Předem děkuji za odpověď

Pavel Lasák

Přidáno: 19.01.13 07:26

To Klára: Možná Nadpis 2, Nadpis 3 někdo odebral z rychlých stylů. Stačí klik na čtvereček se šipkou v sekci Stylya ten rozbalí se všechny styly k dispozici (pokud neuvidíš příslušné nadpisy). Pak klik na Nadpis 1 a automaticky se vytvoří Nadpis 2 pak klik na Nadpis 2 a vytvoří se Nadpis 3 atd.

Nebo Stylu, který chcete použít jako nadpis přiřadit ve Formát - Odstavec... na kartě Odsazení a mezery - Obecné - úroveň osnovy - pro 2 nastavit Úroveň 2. Pro třetí Úroveň 3.

Nebo další možnost stáhnout šablonu, který tyto styly má...

PETRA

Přidáno: 27.10.13 22:53

Dobrý den chtěla bych se zeptat co znamena u stylů toto : U stylů „Nadpis 1“ i „Nadpis 2“ nastavte vazbu s následujícím odstavcem. Nějak si nevím vůbec rady. Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 28.10.13 12:43

To Petra: Kontroluej ať nadpis zůstane na jedné stránce, případně kontroluje osamocené řádky "sirotky".

Klára

Přidáno: 24.11.14 09:49

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ako pridať na kartu domov, vložiť možnosť vložiť špeciálne, mám to šedé, nejde mi na to kliknúť. Ďakujem
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |