Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » word » soubor » jak-tisknout-ms-word-2010

Tisk dokumentu - Wordu 2010

Jak tisknout vaše dokumenty v MS Wordu? - včetně možnosti ekonomického tisku.

Úvodem do tisku

Tisknou z Wordu je jednou z nejdůležitějších věcí. Pokud již umíte vytvořit a uložit dokument, ještě jej musíte vytisknout. Zatím se stále smlouvy, faktury, dodací listy, objednávky musí vytisknout, je sice pár firem co z velké části pracuje s elektronickými dokumenty, ale ta největší skupina pořád pracuje s papírovými.

V tomto článku se naučíte:

Zobrazení před tiskem

Nejen z důvodu úspory papíru doporučuji před tiskem zkontrolovat, jak bude stránka vypadat.

Na pásu karet vyberete Soubor ze zobrazeného menu Tisk a zobrazí se vám okno pro tisk kde v pravé části vidíte, jak dokument bude vypadat.

Tisk MS Word 2010

Máte-li stránek více, můžete se dostat na další pomocí šipek umístěných v dolní liště.

přesun stránek - MS Word 2010

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Nastavení tisku

Vím, že Vás bude lákat tlačítko Tisk, ale alespoň doporučuji vybrat tiskárnu a rozsah stránek. O dalším nastavení se zmíním v následující kapitole Nastavení tisku - pokročilé.

V Soubor > Tisk v oddíle Tiskárna vyberete vhodnou tiskárnu (kam budete chtít tisk poslat). Často je k dispozici více tiskáren lasarové (pro černobilý tisk) ingoustovka (pro barevný).

Výběr tiskárny - MS Word 2010

V oddíle Nastavení klikem na Tisknout vlastní rozsah vyberete z nabízených možností. Například pro úsporu papíru vytisknete jen liché stránky, papír otočíte a vytisknete sudé.

Vlastní rozsah - MS Word 2010

Pokud Vám nevyhovují, můžete vypsat přímo rozsah stránek v oddíle Nastavení do pole Stránky vepíšete vlastní rozsah. Zadávají se čísla nebo rozsahy, čísla se oddělují čárkou (stránky se počítají od začátku do konce).

1,8,15 nebo 5-10 nebo 1, 5-10, 52 atd. Vlastní rozsah - MS Word 2010

Rozsah stránek umožňuje ještě další nastavení, ale tom v další kapitole. Jako základ postačí.

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Vlastní tisk

Teď když máte zkontrolované, jak dokument vypadá, vybranou tiskárnu a rozsah tisku stačí klik na počet kopií (většinou není potřeba protože stačí jeden výtisk), ale třeba pro faktury, dodací listy potřebujete dva (jeden pro Vás druhý pro firmu které posíláte). A teď jen Tisk a dokument se vytiskne (pokud je tiskárna správně nastavená, zapnutá, má papír a ten není zaseknut,...

Tisk - MS Word 2010

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Pokročilejší nastavení

V této kapitole proberu další možnosti nastavení tisku.

Výběr stránek pro tisk

V předchozí kapitole jsem probral základní nastavení pro vybrané stránky. Nastavit lze více třeba požadavek na vytisknutí oddílu (p=stránka, s=oddíl)

Vlastní rozsah - MS Word 2010

Jednostranný/oboustranný tisk

Jednostranný nebo oboustranný tisk, automatické překlápění po delší či kratší straně (pokud umí tiskárna), nebo ruční výměna papíru.)

jednostraný oboustraný tisk - MS Word 2010

Kompletováno

Pro více kopií jak se mají papíry třídit.

Kompletováno - tisk - MS Word 2010

Orientace

Orientace papíru - na výšku nebo na šířku.

Orientace - tisk - MS Word 2010

Velikost papíru

Nastavení velikosti papíru (A4, A5, A3 ....)

Papír velikost - tisk - MS Word 2010

Okraje

Nastavení okrajů - hlavně pokud papír zakládáte do pořadačů tak počítat s místem vlevo (málokterá šablona s touto alternativou počítá), ale je důležitá. Jelikož po založení je levá část dokumentu špatně čitelná.

Okaje - tisk - MS Word 2010

Počet stránek na list

Tisknete-li nějaké poznámky, případně v dokumentu je použít velký font, můžete nastavit vytisknutí až 16 stránek na jeden list papíru.

Poznámka: Tady pozor na schopnosti tiskárny při tisku nemusí být písmenka čitelná (a třeba tahák bude nepoužitelný :( ).

Počet stránek na list - tisk - MS Word 2010

Ostatní nastavení

Dále je možno nastavit

  • Vlastnosti tiskárny - zde podle tiskárny a jejího ovladače
  • Vzhled stránky - pokud máte raději záložkové menu.
Ostatní nastavení - tisk - MS Word 2010

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Ostatní informace o tisku ve Wordu

Tisknout můžete nejen na tiskárnu, ale také do pdf. O tom jak tisknout do pode se zminuji v samostatném článku. Zde jen zmíním dvě možnosti:

  • Virtuální tiskárna - mate nainstalovanou virtuální tiskárnu, která umožňuje tisk do pdf (tu si vyberete a dáte klasicky TISK.
  • Uložit jako *.pdf - místo tisku dáte uložit dokument a místo uložení do klasického wordu (*.docx, *.doc) uložíte jako *.pdf.

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Závěrem

Mate-li nápad jak doplnit článek o tisku můžete se zmínit v komentářích (a pomoci tak dalším čtenářům).

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


Jirka

Přidáno: 24.05.13 14:59

Mám tiskárnu Ricoh Aficio SP 3400N PS. Dal jsem oboustraný ruční tisk. První sada (lichých stránek) se vytiskne v pohodě. Papíry jsem vzal, dal 1. stranou a potiskem dolů a dal OK (tisk sudých stran). Tiskárnu nenapadlo, aby tiskla odzadu, ale na papír s poslední lichou stranou mi natiskne vždy 2. stránku dokumentu. Jde někde ve wordu nastavit, aby tiskla sudé stránky od konce dokumentu, nebo to budu muset vždycky ručně přeskládávat? Děkuji za odpověď.

Pavel Lasák

Přidáno: 25.05.13 13:27

To Jirka: Ve Wordu o takové funkci (nastavení) nevím, ale může to mít v sobě nastavení tiskárny (uvedený typ bohužel neznám).

Jana

Přidáno: 16.07.13 17:08

mám nastavené okraje, ale tiskárna si přidá vlevo skoro půl centimetru a vpravo to ubere. Co s tím mám dělat? potřebuji to mít vytištěné přesně podle zadaných okrajů

Pavel Lasák

Přidáno: 17.07.13 16:56

To Jana: Podívat se do nastavení příslušné tiskárny. Případně těch 0,5 cm ubrat.

Honza

Přidáno: 24.06.15 11:00

Dobry den, da se ve WORDu nastavit jako default tisk "Aktualni stranky" jako to je v EXCELu? Dekuji za jakoukoli odpoved

Radek

Přidáno: 14.09.15 07:22

8 stránek na list se mi daří tisknout pouze, když jsou orientovány na výšku. Pokud jsou na šířku, nejde to. Nevíte náhodou, jak na to?

Anna

Přidáno: 17.12.15 20:09

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde najdu nastavení pro barvu tisku.
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |