Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » vlozit » matamaticke-vzorce

Matematické rovnice (vzorce) -
Word 2003 (97)

aneb i ve Wordu se dá napsat matematický vzorec... a není to tak složité

Proč matematické vzorce

Poznámka 12.1.2008

Pokud máte Word 2007 nebo 2010 vkládají se vzorce jednodušeji, což jsem posal v článku Word 2010 (2007) matematické vzorce

Jako technik potřebuji sem tam vytvořit nějaký ten protokol, jehož obsahem je matematický vzorec. Proto pár informaci jak psát vzorce. Dle zkušeností vím, že mnozí s tímto zápasí a neví jak se k psaní vzorců v excelu dostat.

Jak jednoduše a rychle napsat matamatické vzorce ve Wordu? Abychom nemuseli použivat TEX a podobné speciální programy? Stačí mít nainstalován Microsoft Equation 3.0 a můžete se pustit do díla.

Vkládaní vzorečků z Matlabu atp. v tomto článku probírat nebudu.

Jak začít psát matamatický vzorec

Word - vzorce

Z menu vybereme Vložit a pak Objekt... z nabídky vybereme Microsoft Equation 3.0


Word - vzorce

Bohužel tento modul se při standartní instalaci neinstaluje a tak je potřeba jej doinstlovat. Před prvním spuštěním tototo modulu budete požadání o vložení originálního instlačního CD a pak stačí jen stisknout tlačítko dokončit.


Word - vzorce

Jakmile se instalace dokončí objeví se okno informující o prvním spuštění s možností přečíst si nápovědu. Pokud nás nápověda zajíma můžeme si ji zobrazit. Bohužel je jen v angličtině.


Word - vzorce

Pokud nápovědu chtít nebudeme, zobrazí se nám hned panel Rovnice a již můžeme začít psát požadovanou rovnici. Na výběr máme z mnoha matematických symbolů jako jsou:

  • integrály - křivkové, plošné objemové...
  • derivace
  • sumy
  • limyty
  • zlomky
  • závorky - ať máme ve složitějším vzorci přehled
  • různé operátory - třeba nabla :)
  • matice
  • symbloly - nejen řecké abecedy
  • výroková logika

Pokud člověk píše protokoly tak psaní vzorců se mu hodí. Psaní je velice intuitivní a po pár vzorečkách jde i velice rychle od ruky.

Ukázky vzorců ve Wordů

Word - vzorce

Trochu jsme si pohrál ať mohu demonstrovat možnosti matematických vzorců v MS Wordu. Jde o naskenovanou obrazovku. Takže to co vidíte se i vytiskne.


Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


V.

Přidáno: 18.01.10 20:49

Poprvý jsem se dostal k wordu 2007 u manželky na notebooku ... a první, co zjišťuju, je to, jak karty vypnout ... už se těšim na to, až tam bude taky linux, čert vem tu trojku za wokna a podělanej word, hlavně se u toho nebudu tak vztekat, to si to zas radši nabušim v texu ... :-)

Komentář přenesen z původního článku

Pavel Lasák

Přidáno: 18.01.10 20:50

Karty vypnoput nelze (Leda, že si koupite program co karty vypne). Ze začátku jsem na tyto karty nadával také, ale velice rychle jsem si zvykl. Už bych neměnil.

Komentář přenesen z původního článku

Jirka

Přidáno: 07.06.10 15:58

Dobrý den, rád bych se zeptal na možnost psaní dolních a horních indexů u vzorců v MS Word. Dám příklad: R(dolní index:Y,(X1,...Xm))=odmocnina z K (horní index: -1) (dolní index: XW) Je to možné? Popř. jak... Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 07.06.10 18:20

To Jirka: Je to možné. V panelu rovnice ve spodní řadě třetí tlačítko. (šedý obdelníček s černými obdelničky nahoře a dole). Po rozkliknutí máš možnost psát i indexy pro chemické vzorce, které jaou na druhé straně oproti klasickým matematickým indexům.

martin

Přidáno: 11.03.11 09:36

Dobry den chcel by som sa spytat ako mozem vytvorit maticu o velkosti viac ako 3x3? Napr. 5x3 alebo 6x4 a tak... resp. neviem ako pridat do matice riadky a stlpce a pritom uchovam zarovnanie matice.

Lucie

Přidáno: 27.11.12 12:52

Zdravím, chci se zeptat, jak při psaní vzorců v Editoru rovnic 3.0 zabráním automatickým opravám? At už to mám nastavený jako styl matematika či text, u některých slov mám prostě problém např. když napíšu do čitatele finanční automaticky mi to hodí slovo finančin. Ve wordu jsem povypínala všechny možný automatický opravy a furt mě to tu provokuje a předělává slova x) Děkuji předem za odpověď.. S pozdravem

Pavel Lasák

Přidáno: 27.11.12 22:27

To Lucie: Máte to nastavene i v záložce Automatické opravy pro matemati?

Lucie

Přidáno: 15.12.12 15:50

Děkuji za brzkou odpoveď, to sem ani nečekala :) Ano, i v této záložce to mám všechno nezaškrtnuté. V nově otevřeném wordu jsem to nakonec vložila přes symbol rovnice hned na liště, který v původním wordu nebyl funkční. Tam už se mi to nepřepisuje a ten Editor rovnic 3.0 sem zavrhla :D

rumburak

Přidáno: 06.04.13 13:46

Na vzorce jedině TEX, Word nedodržuje ani základní pravidla typografie.

Roman

Přidáno: 30.09.13 09:39

Ahoj, existuje nejaka moznost prevest vzorce z formatu Office 2003 do formatu 2007. Dekuji.

host

Přidáno: 30.11.13 22:57

Mel jsem podobny problem jako Lucie. Nakonec jsem prisel na to ze to dela typ pisma. Ve "styly" se da definovat typ pisma. Times New Roman CE treba mi pomohl. Obcas smaze nejakou mezeru pri odchodu z editoru ale kdyz clovek udela dve tak pri odchodu zustane jedna. Hlavne ze to uz neopravuje treba "Příklad" na "Přřříkl" a podobny voloviny.

Petra

Přidáno: 26.10.14 10:58

Je nějaká možnost sazby větších matic např 10x10, tak aby to zachovalo řádkování a sloupcování a neměnilo se to podle vzorce. A nebo úplně ideálně, je nějaká možnost převést tex do wordu. Mám soubor v texu a nutně ho potřebuju převést do wordu bohužel i s velkými maticemi a ošklivými vzorci. Popřípadě je nějaká možnost ty vzorce psát ve zdrojáku a ne to naklikávat? Dík za odpověď

Kateřina Topinková

Přidáno: 27.08.15 13:58

smrade

Mirka

Přidáno: 11.04.16 09:52

Zdravím, mám dotaz ohledně psaní vzorců ve Wordu 2010. Pokud chci napsat určitý integrál, nebo sumu v mezích, a chci, aby byly meze zobrazeny nad a pod znakem tohoto integrálu/sumy, vždycky se mi meze zobrazí vedle sumy/integrálu, i když z možných voleb vybírám tu, která by meze měla dávat nad a pod. Meze se mi správně zobrazí pouze v případě, že u vzorce kliknu na "Změnit na samostatný", ale já bohužel potřebuji na ten samý řádek ještě něco napsat, což v tomto případě nejde, a nevím, kde by se např. dalo nastavit obtékání vzorců, podobně, jako je to u obrázků. Nevíte prosím někdo, jak můžu tento problém vyřešit? Předem díky.
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |