Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » reference » poznamka-pod-carou-vysvetlivka-word-2010

Poznámka pod čarou - Vysvětlivka Word 2010

Jak na poznámky a vysvětlivky v MS Wordu.

Úvodem do poznámek a vysvětlivek ve Wordu

V tomto článku se dozvíte jak vkládat a následně upravovat vložené poznámky k obrazu svému. Pro snadnější orientaci je článek rozdělen do několika odstavců:

Poznámka pod čarou (vysvětlivka) teoretický úvod

V rozsáhlejších dokumentech, které musí respektovat určité specifika (dimplomové a ročníkové práce, rozsáhlejší studie), je potřeba umístit doplňující informace. Tyto informace nemají zássadní vliv na text, ale pro podrobnější vysvětlení textu se hodí. Případně můžete do poznámek (vysvětlivek) zadat vlastní komentáře, či odkaz na texty z kterých citujete.

Poznámka: Seznam použité literatury (bibliografie), na toto se používá jiná funkce, která je také obsažena ve Wordu, ale její popis bude obsahem jiného článku týkajicího se Citace a bibliografie.

Pás karet - kde naleznete ikonu pro vložení poznámek (vysvětlivek)

Umístěte kurzor na místo kde chcete umístit poznámku pod čarou. Na kartě Reference v sekci Poznámky pod čarou kliknete na ikonu Poznámka pod čarou.

MS Word 2010 - karta reference

Detail sekce Poznámky pod čarou

MS Word 2010 - karta reference - Poznámky pod čarou

Poznámka pod čarou praktické vložení

Na spodním okraji stránky se objeví číslo poznámky s kurzorem, můžete začít vkládat text poznámky pod čarou.

MS Word 2010 - poznámka pod čarou

Po napsání poznámky pod čarou

MS Word 2010 - poznámka pod čarou - hotova

V textu se poznámka pod čarou zobrazí při najetí kurzoru na její číslo.

MS Word 2010 - poznámka pod čarou zobrazení v textu

Vysvětlivka praktické vložení

Podobně jako poznámka pod čarou i u vysvětlivky. Umístěte kurzor na místo kde chcete umístit vysvětlivku. Na kartě Reference v sekci Poznámky pod čarou kliknete na ikonu Vložit vysvětlivku.

MS Word 2010 - karta reference - Poznámky pod čarou

A podobně jako u poznámky pod čarou vysvětlivku vyplníte:

MS Word 2010 - vyplněna vysvětlivka

Zobrazení vysvětlivky v textu, stačí najet kurzorem na číslo vysvětlivky.

Nastavení poznámek pod čarou a vysvětlivek

Poznámky a vysvětlivky si můžete upravit k obrazu svému. Na kartě Reference v sekci Poznámky pod čarou kliknete na nastavení. MS Word 2010 - poznámky - nastavení

Obdržíte okno Poznámka pod čarou a vysvětlivka

MS Word 2010 - Poznámka pod čarou a vysvětlivka - nastaveni

V tomto okně můžeme nastavit:

 • Umístění
  • Poznámky pod čarou (Konec stránky, pod textem)
  • Vysvětlivky (Konec dokumentu, konec oddílu)
 • Formát
  • Formátování čísla (i,ii,iii, 1,2,3 ...)
  • Vlastní značka (případně symbol)
  • Začít od:
  • Číslování (Průběžně, ..)
 • Použít změny
  • Změny použít na: (celý dokument, od tototo místa dále)

Po změně je nutno kliknout na Použít (bude aktivní), aby se provedene změny zapamatovaly. Vložit provede vložení poznámky (vysvětlivky).

Odstranění - poznámky pod čarou nebo vysvětlivky

Označte poznámku pod čarou nebo vysvětlivku, kterou chcete smazat. Pozor nutno označit přímo v textu. Poté stačí stisknout klávesu Delete.

To, že se poznámky automaticky přečíslují je jasné, ale jelikož jsem měl tento dotaz měl, tak tutu zdřejmou skutečnost pouze připomínám.

Úprava formátu všech poznámek

Jak upravit formát všech poznámek pod čarou najednou?

Na kartě Zobrazení v sekci Zobrazení dokumentu klik na ikonu Osnova

MS Word 2010 karta zobrazení

Na kartě Reference v sekci Poznámky pod čarou klik na ikonu Zobrazit poznámky. V dolní části se zobrazí okno s poznámkami.

Poznámky označíte a můžete změnit formát (například barvu, řádkování)

MS Word 2010 karta reference

Poznámka: V zobrazeném okně můžete dále nastavit oddělovat poznámek pod čarou (například místo čáry použijete hvězdičky).

MS Word 2010 upravy poznámek pod čarou

Pokud na kartě Zobrazení v sekci Zobrazení dokumentu vrátíte klikem na ikonu Rozložení při tisku. Zobrazí se vám výsledek.

MS Word 2010 hotovo

Závěrem

Článek doplněn na základě dotazu v komentáři.

Poznámka pod čarou :)

---------------------------------------

1) Pomohl Vám tento článek? Máte nějaké dozazy, čo doplňiující informace? Můžete použít komentáře.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


jana sys

Přidáno: 06.05.12 10:32

Vysvetlivky bohuzel na konec stranky vlozit nejdou. Word nabizi moznost jen na konec oddilu nebo na konec dokumentu, takze je tu chyba...

Pavel Lasák

Přidáno: 06.05.12 11:53

To jana sys: Děkuji za postřeh. Chyba opravena.

Pavel Sivák

Přidáno: 28.05.12 11:52

Ano, dělá to i v novém dokumentu. Dnes jsem to zkoušel a opět stejná tabulka, číslování v ní je od jedničky, ale mě to hází chybu, že je třeba číslovat od 1-xy. Zadal jsem tedy 2 a ejhle, poznámka se sice vytvořila, ale nevyhovovala mým požadavkům. zkusil jsem tedy napsat ještě něco a dát poznámku pod čarou a ejhle, poznámka byla v pořádku a tam kde měla být (v dolní části dokumentu), nic-méně za slovem,, za kterým fingovaná poznámka byla vložena, bylo nikoli č. 2, ale 3. Chtěl-li jsem to opravit nešlo to.

Pavel Lasák

Přidáno: 28.05.12 17:55

To Pavel Sivák: prosím o ukázku wordu kde je špatné číslování. Chybu se mi nedaří nasimulovat ve Word 2010

Laura

Přidáno: 01.12.12 20:06

Děkuji moc, právě intenzivně pracuji na seminární práci, kde je poznámka pod čarou nevyhnutelnou záležitostí, což mi Váš text náležitě osvětlil :-).

Pavel Lasák

Přidáno: 02.12.12 07:43

To Laura: Děkuji za pochvalu a zpětnou vazbu. Ať se daří se seminarkou.

Michaela

Přidáno: 02.01.13 22:01

Také potřebuji udělat seminární práci, ale bohužel nemám na panelu wordu ani reference, ani odkazy a celkově toho tam mám málo. Chtěla bych se zeptat kde je problém? Jestli jde o špatné nainstalování nebo si to jen neumím nastavit? Děkuji za odpověď

Pavel Lasák

Přidáno: 03.01.13 16:22

To Michela: Kterou verzi Wordu máte? Nevidíte pás karet Reference? Nebo na pásu karet Vám něco chybí?

Míša

Přidáno: 29.01.13 11:17

Pomohl, hlavně co se týče poznámek pod čarou..myslela jsem, že to je složitější, ale je to jednoduchý. :) Ještě by se mi hodilo vědět, jak se číslují stránky textu, aby se začalo číslovat od aktuální stránky, ne od začátku textu, ale jinak díky.

Mirek

Přidáno: 14.03.13 22:29

Potřeboval bych poradit, jak ve wordu 2010 nastavit řádkování poznámek pod čarou pro celý dokument, abych nemusel ručně upravovat každou stranu. Děkuji.

Pavel Lasák

Přidáno: 16.03.13 21:52

To Mirek: Nejdříve karta Zobrazení - Osnova (zobrazí se osnova a karta Osnova). Pak karta Reference - Zobrazit poznámky. Dole se zobrazí okno kde budou všechny poznámka. Pokud ne lze v rozbalovacím menu Poznámky pod čarou vybrat všechny poznámka pod čarou. Upravit jak potřebuješ. A karta Zobrazení - zobrazit při tisku (tj. vrátit na původní zobrazení).

Nebo při psaní poznámek, jim přiřazovat vlastní styl např. poznámka.

Pavel Lasák

Přidáno: 17.03.13 21:46

To Mirek: Tak jsem doplnil článek, ať je pochopitelnější i pro další čtenáře.

Jan Gregor

Přidáno: 28.03.13 09:44

Word, verze 14.0.6023.1000 (32bit) Při smazání poznámky v textu je náhodný bug, občas poznámka zmizí, ale číslo poznámky zůstane někde (kde?) obsazeno. Takže v číslování je zub: 13, 14, 16, 17

Pavel Lasák

Přidáno: 28.03.13 16:09

To Jan Gregor: Díky za info, třeba Microsoft opraví v příštím Servicepack.

Markéta

Přidáno: 30.03.13 21:21

Ahojky, právě intenzivně pracuji na své absolventské práci a dělám i poznámky pod čarou, akorát mám problém, že mi ta čára pro oddělování poznámek nezobrazuje hned od začátku řádku, ale je jak kdyby odsazena tabulátorem a nejde s ní pohnout. Mám verzi MS Office 2007. Děkuji za radu.

Pavel Lasák

Přidáno: 31.03.13 08:52

To Markéta: V tomto článku je kapitola: Úprava formátu všech poznámek.
Podle popisu zobrayit poynámky a v rozbalovacím menu Poznámky pod čarou vybereš oddělovač poznámek pod čarou a uvidíš čáru, které poznámky odděluje a možná onen "zapomenutý" tabelátor. Povedlo se?

Markéta

Přidáno: 01.04.13 23:42

Děkuji moc, povedlo se, jsem to nějak předtím nechápala, ale polopaticky to pak šlo, fakt moc dík :-) Jinak hci pochválit stránky, jsou super ;-)

Maki

Přidáno: 13.04.13 18:14

Dobrý den, mám word 2007 a když tohle vytvořím pdole vašeho návodu, tak se mi čára dělá asi v 3/4 stránky a ne úplně dole jako vám. Kdyby jste věděl jak mi pomoci, prosím napište na mail Makina10@seznam.cz Děkuji

Jarmila

Přidáno: 20.04.13 14:52

Dobrý den. mám Microsoft Office 2010 a tam se mi nic z " Nejdříve karta Zobrazení - Osnova (zobrazí se osnova a karta Osnova). Pak karta Reference - Zobrazit poznámky...." nezobrazuje. Píšu dizertační práci a nevím si rady. Jarmila.Svobodova@seznam.cz děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 20.04.13 16:50

To Jarmila: Karta Osnova se zobrazí, ale ta tě nemusí zajímat. Je potřeba přejít na kartu Reference, kde je zobrazit poznámky.

Markéta

Přidáno: 22.05.13 16:47

Zdravím, mám Microsoft office starter a nemám nikde ani odkaz, ani reference :/ potřebuju napsat seminárku ale nemuzu nikde najít jak psát pod čarou. prosím pomozte :) dík za rady

Pavel Lasák

Přidáno: 22.05.13 21:09

To Markéta: Starter verze je osekaná a mnoho speciálních "funkcí" nemá. Zkus se zeptat ve škole - učitele IT. (Microsoft nabízel možnost bezplatného užívání jeho SW během studia na škole k nevydělečným aktivitám).
Další možností je stáhnout bezplatnou zkušební verzi Microsoft Office 2010 (omezeno na 60 dnů), nebo poslední možností je zakoupit licenci Microsoft Office.

Jitul

Přidáno: 06.06.13 01:33

Dobrý den, prosím Vás, nevíte, jak se zbavit dlouhé čáry? Občas se mi z krátké poznámky pod čarou stane čára přes celou stránku a nic s ní nehne. Jestli mi rozumíte :) Moc děkuji!

Pavel Lasák

Přidáno: 06.06.13 07:06

To Jitul: Úprava formátu všech poznámek. Podle popisu soudím: Reference - Zobrazit poznámky a v rozbalovacím menu Poznámky pod čarou vybereš oddělovač poznámek pod čarou a uvidíš čáru, která poznámky odděluje. tam se dá nastavit jak člověk potřebuje. Povedlo se?

Jitul

Přidáno: 06.06.13 10:40

Mooooooc děkujiiiii ;)

Leoš

Přidáno: 19.06.13 16:29

V průbehu práce se mi poznámky pod čarou přestaly posouvat; tj. když nějakou vymažu, čísla následujících se nezmění a jedno číslo chybí. Co s tím? Díky!

Pavel Lasák

Přidáno: 19.06.13 16:57

To Leoš: Která verze Wordu? Není vložen nový oddíl? Nepomůže uložit a znova otevřít?

Leoš

Přidáno: 22.06.13 13:08

Dobrý den, jak zařídit, aby se mi po otevření souboru neobjevovaly staré revize – ? Když v Revizích kliknu na Konečný; stejně se po otevření zase vrátí staré verze. Na liště se mi ikony Předchozí/Další/ Odstranit neaktivují. Děkuji za radu,

Josef Novák

Přidáno: 14.08.13 21:40

Dobrý den pane, poprosil bych o radu. Je možné nějak nastavit "na tvrdo" velikost fontu poznámky pod čarou? Velikost písma dokumentu mám 12 ale velikost fontu poznámek bych chtěl nastavit na 9 jako defaultní. Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 15.08.13 16:56

To Josef Novák: Nastavit šablonu.

Jaroslav Čáp

Přidáno: 03.09.13 22:31

Dobrý den, mám tento dotaz k wordu 2007: Mám dva samostatné dokumenty s textem a vloženými poznámkami pod čarou, v každém jsou tyto poznámky očíslovány od jedničky. Ale když ty dva dokumenty dám k sobě - sice odděleně - do jednoho souboru, tak se ty vložené poznámky průběžně očíslují, což ale nechci. Potřebuji, aby jejich číslování zůstalo stejné, tj. oba začínaly od jedničky. Jak to udělat? Děkuji za odpověď.

Jaroslav Čáp

Přidáno: 07.09.13 08:13

Už jsem to sám vyřešil.

Dominika

Přidáno: 20.10.13 12:35

Dobrý den, je možné mít jedno číslo poznámky dvakrát a vícekrát? Předem díky za odpověď

Pavel Lasák

Přidáno: 20.10.13 15:58

To Dominika: Na jedné stránce ne.

Eva

Přidáno: 23.10.13 15:32

Mám na Vás dotaz ohledně- formátování. Nad poznámkama pod čarou se mi objevuje asi 6 volných řádků a pak teprve černá linka, která odděluje poznámky od textu. Dělá to velmi prázdné místo a bohužel netuším, jak těchto 5 od-entrovaných řádků mohu vymazat, vůbec se mi to nedaří. Bohužel se mi to objevuje u všech stránek, kde mám poznámku pod čarou. Nevíte, jak to odstranit? Předem děkuji.

Pavel Lasák

Přidáno: 23.10.13 17:02

To Eva: Viz kapitola Úprava formátu všech poznámek, podívat zda tam nemáte několik Enterů navíc.

Katka

Přidáno: 23.10.13 21:50

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu s přečíslováním poznámek pod čarou. Mám obsáhlý dokument s více než 650 poznámkami pod čarou a teď potřebuju některé poznámky uvnitř textu vyhodit, ale když odkaz v textu smažu, neaktualizuje se pořadí, takže např. po jedničce následuje 3 atd. Nevím si s tím vůbec rady. Dokument zavírám a otevírám, aktualizuju F9 a nic. Mám verzi Wordu 2007. Děkuji!

Iveta

Přidáno: 03.11.13 17:22

Ahoj, prosím o radu. Používám automatické popisky obrázků. Potřebovala bych tyto obrázky citovat pod čarou na té samé stránce, ale přímo do textového pole s popiskem obrázku nelze odkaz na citaci pod čarou vytvořit. Děkuji Iveta

Pavel Lasák

Přidáno: 03.11.13 19:42

To Iveta: Automatické popisky obrázku je myšleno: Vložit titulek? Pak stačí po napsaní titulku umístit kurzor za text a pak vložit poznámku pod čarou.

Iveta

Přidáno: 03.11.13 19:46

Titulek se vloží v podobě textového pole. Když umístím kurzor za text popisku, poznámka pod čarou nelze vložit. Respektive na ikonku nelze vůbec kliknout:-(

Pavel Lasák

Přidáno: 04.11.13 23:38

To Iveta: Doporučuji vkládat přes vložit titulek.

Denisa

Přidáno: 23.12.13 15:54

Ahoj, chtěla bych se zeptat na dotaz, na který se ptal už pan Čáp, ale sám na to přišel. Potřebovala bych aby se mi od určité stránky části dokumentu začaly poznámky znovu číslovat od jedničky. Nemohu na to přijít. Děkuji

jirka

Přidáno: 13.01.14 15:14

Kde se dá ve Wordu 2007 editovat poznámka pod čarou? Změna délky Např 17,5 cm a tlouštka 2,5? Mám to škole na testu. Děkuji Jirka

Bára

Přidáno: 12.02.14 20:25

Ahoj, prosím o radu, mám word 2010 a chybí mi tam panel refernce, je možné ho tam nějak dostat? děkuji

Marek Mach

Přidáno: 20.02.14 09:11

To: Denisa Musíš nejprve kliknout na zmiňovanou poznámku a potom je zde na výběr, aby se číslovaly průběžně nebo každý oddíl zvlášť nebo každá stránka zvlášť

Marie

Přidáno: 24.03.14 09:06

Dobrý den, prosím o radu. když do poznámky pod čarou vypisuju literaturu, pokud je na více řádek, tak mi druhá řádka skočí na další stránku. Nebo poznámku pod čarou píšu v textu třeba na straně 5, ale skočí mi až na stranu 6. Pouze u některých se to stává. Prosím jak to nastavit, aby celá poznámka pod čarou byla na stránce, kde ji v textu používám. Děkuji snad je dotaz pochopitelný

Kamila P

Přidáno: 26.04.14 13:15

Chtěla jsem se zeptat, jak na vícenásobný odkaz na jednu poznámku pod čarou ve 2010?..Díky

Kamila P

Přidáno: 26.04.14 13:20

Tak už jsem to vyřešila sama, omlouvám se za obtěžování.

Pavel Lasák

Přidáno: 26.04.14 16:39

To Kamila P: Nic se neděje.

Katka

Přidáno: 29.04.14 09:07

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde nějak zarovnat čára u citací pod čarou? Dělá mi to tohle: ------------------------------ 1 Upraveno podle: NOVÁK, K., Kniha o tom a o tom Čára je cca 1cm odsazená od kraje a není zarovnaná s textem :(

Jirka

Přidáno: 24.05.14 12:12

Dobrý den, dekuji Vam ze velmi pekný clanek,bohuzel odpoved na svuj problem jsem v nem nenasel. Problem. Potrebuji v textu dve vysvetlivky (stejne cislo) 1 které odkazuji na stejnou poznamku pod carou, jak na to? Dekuji Jirka

Marta

Přidáno: 04.06.14 12:19

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda v pořízeném dokumentu (diplomová práce) s odkazem cca 50 poznámek pod čarou (zdroje), je možné závěrem vygenerovat seznam těchto poznámek vč. odpovídajícího číslování 1-50? Děkuji Marta

Dáša

Přidáno: 03.07.14 16:05

Nedaří se mi vypátrat, jestli je možné označit na stránce více míst odkazovaných na jednu poznámku pod čarou. Mám text, kde je několik míst, ke kterým se váže jedna poznámka. Zatím jsem to musela řešit opakováním stejného textu pro několik čísel poznámek. Jde to nějak řešit? Díky

Jirka

Přidáno: 15.07.14 18:45

Ano, primlouvam seza dotaz Dášy !

Hanka

Přidáno: 10.12.14 14:07

Dobrý den, pracuji na ročníkové práci a nemám potíže přímo s vytvořením poznámek pod čarou, ale když je vytvořím, nelze mi přejít na další stránku, jakákoli možnost i různých konců, ať už další stránka, konec oddílu a podobě není možná. dokázal by jste mi poradit?

les

Přidáno: 15.04.15 01:27

díky chlape! ušetřil jsi mi tak 2 hod času

Natálka

Přidáno: 28.03.16 10:40

Dobrý den, máte velice užitečný web. Já mám stejný problém/dotaz jako Marie a nenašla jsem Vaši odpověď zda řešení vůbec existuje. Předem děkuji za odpověď. Marie se ptala: Dobrý den, prosím o radu. když do poznámky pod čarou vypisuju literaturu, pokud je na více řádek, tak mi druhá řádka skočí na další stránku. Nebo poznámku pod čarou píšu v textu třeba na straně 5, ale skočí mi až na stranu 6. Pouze u některých se to stává. Prosím jak to nastavit, aby celá poznámka pod čarou byla na stránce, kde ji v textu používám. Děkuji snad je dotaz pochopitelný

Radek Maleček

Přidáno: 17.05.16 17:37

Dobrý den Pavle, měl jsem problém u poznámek. Omylem jsem je měl oddělené dvěma konci odstavci po použití funkce nalézt a nahradit. Díky úpravě formátu všech poznámek jsem mohl chybu upravit. Děkuji! Velmi pomohlo a doufám, že se brzo potkáme s Czechitas na Excelu :-)
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |