Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » reference » citace-bibliografie-word-2010

Citace a bibliografie - Word 2010

jak na citace a bibliografie v MS Wordu

Úvod do citací a bibliografií

Od Word 2007 lze elegantně do dokumentu vkládat citace a bibliografie. Pro použití této funkce musí být dokument uložen v nové verzi (tj. docx). V článku popíšu vkládaní citací ve Word 2010 (pro Word 2007 je postup podobný ale název karty je Odkazy).

Jak na citací a bibliografií

V pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie.

karta - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Přidat nový pramen

Kurzor umístěte na konec věty, kterou chcete citovat. V pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete Vložit citaci z menu vyberete Přidat nový pramen...

Přidat pramen - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Obdržíte okno:

Vytvořit pramen

Přidat pramen - dialogové okno - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Vyplníte informace o publikaci:

 • Typ pramene - kniha, ...
 • Jazyk
 • Autor
 • Název
 • Rok
 • Město
 • ...
 • upravit všechny bibliografická pole - okno se rozšíří a budete mít možnost vyplnit mnoho dalších údajů
  • počet stan
  • ...

Vyplněné informace se objevují i v přehledu na pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete Vložit citaci a v rozbaleném menu již vidíte knihy jež máte k dispozici pro citace.

menu - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Poznámka:Informace o pramenech se ukládají jednak do dokumentu a jednak do Wordu. Takže jakmile už nějaké prameny uložíte. Při nové načtení Wordu je budete mít stále k dispozici.

Přidat zástupný symbol

Pokud název knihy zatím neznáme (nebo se nám zrovna nechce dohledávat, lze použít zástupný symbol. V pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete Vložit citaci z menu vyberete Přidat nový zástupný symbol...

Zástupný text okno

Zástupný text - dialogové okno - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Vyplníme text, který dočasně nahradí názve knihy (článku, publikace).

Poznámka: Dočasný název je také k dispozici v menu.

Spravovat prameny

Protože jak jsem již psal, jednou vložený pramen už si Word zapamatuje napořád (pokud jej neodstraníte). Dále v tomto okně můžete prameny upravit či doplnit (knihy, publikace). Tohle lze provádět v pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete ikonu Spravovat prameny. Tím obdržíte okno:

Správce pramenů

Spravovat prameny - Citace a bibliografie - MS Word 2010

V tomto okně můžete existující prameny upravovat doplňovat, Odebratt, kopírova. Dále můžete doplnit/změnit zástupný text (tj. doplnit informace o knize, ke které jste nemuseli mít potřebné informace při vkládaní citace do textu).

Převzetí pramenů

Pokud se Vám nechce prameny vytvářet, půjčíte si dokument od kolegy(ině) a jeho vytvořené prameny (reference) si zkopírujete do svého textu.

V okně Správce pramenů Vaše vidíte v boxu Hlavní seznam načtené vidíte v boxu Aktuální seznam.

Spravovat prameny - Citace a bibliografie - MS Word 2010

Až budete mít velkou sbírku pramenů můžete v ních vyhledávat, třídit podle autora, názvu, atd.

Nastavení Stylu

Než začnete vkládat bibliografii je nutno zadat v jakém stylu (normě) má být tato bibliografie vytvořena. Bohužel každé odvětví má trochu jiné požadavky (asi aby byl svět rozmanitější a bylo v tom trochu zmatku :).

V pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete Styl z menu příslušnou normu (MLA, APA, ...)

Poznámka: pro citace a prameny v dokumentech z oblasti sociologie je obvykle používán styl MLA nebo APA. Pro jiné oblasti se používá jiný styl. Před psaním diplomové práce nebo jiného dokumentu budete muset v propozicích najít požadavek na styl, dle jakého má být literatura uvedena.

Bibliografie vložení

Poslední nejjednodušší krok, je vložení seznamu bibliografie (použité literatury). Dle požadavku, například na konec dokumentu. Předpokládám, že předchozí kroky jste splnily a požadované prameny máte přidány (jinak nebude z čeho vytvořit bibliografií).

V pásu karet Reference v sekci Citace a bibliografie vyberete ikonu Bibliografie z menu si vyberete Bibliografie nebo Citovaná literatura

Bibliografie vložit - MS Word 2010

Seznam bibliografie (citace) se automaticky vloží. Včetně správných závorek, mezer na autorem, pomlček. Pokud byste toto psali ručně vsadím se, že při 20 knihách Vám někde nějaké ta mezera, pomlčka unikne. Takto má styl jednotný formát, dle příslušné normy.

Bibliografie vložit - MS Word 2010

A máte bibliografii hotovou.

Aktualizace bibliografie

Pokud po vložení bibliografie doplníte nové prameny, není nic jednoduššího než pravý klik na bibliografií a z menu vybrat Aktualizovat pole a během chvíle máte bibliografií aktualizovanou.

Závěrem

Pomohl Vám tento článek k vytvoření bibliografie?

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


dan

Přidáno: 21.10.12 17:51

Skvelo spracovane, dakujem.

Pavel Lasák

Přidáno: 22.10.12 17:19

To Dan: Rádo se stalo.

Sabina

Přidáno: 09.12.12 18:30

Dobrý den, citace využívám při psaní seminárních prací a chci ji využít pro svou bakalářskou práci, ovšem narazila jsem na problém při vložení bibliografie potřebuji, aby literatura vč. internetových zdrojů seřazená abecedně a nevím jak to udělat. Ještě doplním, že využívám styl ISO 690 - hranaté závorky, který jsem si stáhla z internetu. Děkuji.

Petr

Přidáno: 17.12.12 14:43

Sabino u nás chtějí často čsn iso 690, zkontrolujte si to.. moje dotazy: 1) Dá se nějak importovat bibliografie z endnote do bibliografie wordu? 2) Do jakého souboru se to zapisuje? kdybych náhodou odinstaloval word 2007 a nainstaloval Word 2010 bude si to pamatovat ty citace? 3) Mám stažený plugin na tu normu ČSN ISO 690..zůstane mi uložená, když přejdu na novou verzi wordu? Díky Petr Česák

Pavel Lasák

Přidáno: 17.12.12 17:05

To Sabina: Karta Reference - Sekce Citace a bibliografie - Ikona Spravovat prameny - zde nutno seřadit ručně. Na jiný vhodnější způsob jsem nepřišel. Ale zkusím pohledat.

Pavel Lasák

Přidáno: 17.12.12 17:21

To Petr: Bibliografie je uložena jako XLM soubor. Složka do které Word ukláda vidět Karta Reference - Sekce Citace a bibliografie - Ikona Spravovat prameny - Procházet. V zobrazeném okně bude sources.xml, který obsahuje citace. Doporučuji citace a pluginy zalohovat před instalaci, upgrade na novou verzi.

Petr Česák

Přidáno: 17.12.12 20:30

Pavel: Díky za odpověď, trošku jsem bádal a zjistil jsem, že ten plugin lze nainstalovat i na verzi word 2010..takže stačí ten xlm a ten instalační program od pluginu a bude vše OK.

Petr Česák

Přidáno: 17.12.12 21:06

Narazil jsem na další problém..Pokud je název publikace delší, tak to v na konci v v soupisu citačních zdrojů zkrátí název a udělá pár teček..tohle asi univerzity moc uznávat nebudou..

Roman

Přidáno: 16.07.13 21:22

Pro bibliografii jsem si vytvořil číslovaný seznam v závěru kapitoly. Z textu tak dokážu přes křízový odkaz vložit odkaz na knihu a po klinknutí CTRL mě na ní navede. Chtěl bych se zeptat, jestli by Word 2013 dokázal při najetí myší zobrazit text=náhled odkazu, jak je tomu u poznámek pod čarou.

Pavel Lasák

Přidáno: 17.07.13 16:57

To Roman: Word 2013 zatím nemám k dipsozici, mám v plánu koupit.

Katerina

Přidáno: 02.08.13 14:45

Pavle, diky, jak je to ale s tim importovanim z EndNote nebo Zotero?

Sandra

Přidáno: 17.11.14 18:48

Dobrý den, chtěla bych poradit, jak na citace pod čarou (odkaz za textem horním indexem čísla), a na konci práce odkazující seznam bibliografie? A ještě jeden dotaz, když mám své zdroje již zpracované, je možné je do wordu jen vložit do správy pramenů, aby také fungovalo odkazování zpět do textu? Moc děkuji

Lenka

Přidáno: 14.12.14 12:13

Dobrý den, prosím o pomoc. Chtěla jsem v práci vyzkoušet - vložit seznam citací a něco jsem tam přepnula a v práci se mi objevili různé značky, šipky, ... které teď nevím jak odstranit. :( Moc prosím o radu. Předem děkuji lenka

Lucie Danešová

Přidáno: 01.04.15 15:06

Dobrý den, když mám již text, kde jsou uvedeny citace a potřebuji vložit nove, jak to mám prosim udělat, aby na sebe i přesto ciselne navazovaly? Cele se mi to rozhazelo. Předem moc děkuji za radu.

Jakub Kareš

Přidáno: 24.04.15 10:30

Dobrý den, zajímalo by mě, dle čeho řadí Word citace v při generování bibliografie. Přijde mi, že to není abecedně ani dle typu citace (pramenu). Ve své práci bych chtěl mít např. nejdříve normy, pak weby ... lze to nastavit? Hezký den

Milan

Přidáno: 12.07.16 17:23

Píšu dokument v AJ, citace se však zobrazují v Čj, lze to změnit a kde? Děkuji

VM

Přidáno: 05.09.16 16:13

Milan: Myslím, že u vytvoření Zdroje je položka Jazyk. Jinak díky za navod, po několikáté opět skvěle sepsané. VM

Bára

Přidáno: 13.12.16 15:21

Dobrý den, je možné vytvořit vlastní styl citace (katedra má vlastní, který není podle žádné známe normy) a dělat to ručně, je na hlavu...? Děkuji.

Marek

Přidáno: 22.12.16 10:55

Dobrý den, po vložení citací mi soubor ve Wordu nejde uložit. Kde dělám chybu? Děkuji.

Mirka

Přidáno: 22.12.16 15:17

Zdravím, mám problém s vkládáním citací. Kdykoliv vložím nějakou citaci, jakoukoliv objeví se (1), ať je to jakákoliv kniha. Začínám z toho šílet, čím by to mohlo být?
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |