Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » ostatni » jak-napsat-ebook-za-mesic

Jak napsat e-book za měsíc

Jak napsat kvalitní e-book za jeden měsíc. Nebo-li, jak napsat za 30+1 dnů váš první e-book.

Článek vznikl na základě dotazů.

Můj e-book Microsoft Office v 10-ti krocích (Excel, Word, PowerPoint)

Úvodem

MS Excel 2010 - Úvodní obrazovka

Oblíbené infopodnikání přináší (kromě jiného) nutnost napsat e-book. Sice jsou k dispozici články typu "e-book za 24 hodin", "e-book za týden". Rady jsou sice pěkné, ale nedokáží si představit jak za 24 hodin vytvořit kvalitní e-book (pokud nezkopírujete cizí texty, které zformátujete a vydáte pod svým jménem), nekvalitní e-book se za den/týden napsat dá, ale to určitě nechcete.

Jak na vlastní e-book? Více v tomto článku. Popisuji vlastní zkušenost, kterou mám z tvorby článku a e-booku o produktech Microsoft Office.

Rychlý přehled

Co se v článku dozvíte.


Předpokládané znalosti

Znalosti a dovednosti pro tvorbu e-book. Musíte mít.

Vášeň - to o čem chcete psát musí být vaše opravdová vášeň. (psát o něčem co vás nebaví, znamená skončit dříve, než začnete).

Softrware - předpokládám, že umíte pracovat v Microsoft Word (nebo obdobném produktu OpenOffice, LibreOffice, LATEX, případně jiný publikační systém). Pokud si chcete osvojit znalosti Wordu, doporučuji začít u článku: Návod Word - krok za krokem.

Distribuce - víte, jakým kanálem budete e-book distribuovat? (vlastníte webovou stránku, máte domluvenou publikaci na cizím webu, budete rozesílat emailem svým současným zákazníkům)

Projektový management - zní to sice honosně, ale prostě si musíte umět naplánovat co, kdy, (kde) budete tvořit (psát, kreslit, fotit,...). Umíte se přinutit daný úkol splnit. Když píšete e-book musíte splnit mnoho úkolů, včetně těch co vás nebaví (je nutno dělat i nepopulární kroky - formátovat text, korektury, grafické úpravy, atd.).

Právní záležitosti - pokud budete e-book prodávat, mít ošetřené právní a ekonomické záležitosti.

Znalosti - samozřejmostí také je, že o oboru pro který chcete napsat e- book něco víte (jak jinak o tom chcete psát?). Případně jazykové znalosti, pokud chcete psát v angličtině.

Co si ujasnit

Co z e-booku získáte?

Důvod proč jej píšete. Reklama, peníze, reference.

Co z napsání e-booku budete mít? V první řadě jde o vás, co vám napsání přinese (pokud nic nemá cenu jej psát - nemáte motivaci). Motivačním faktorem (cílem) mohou být peníze, nebo reklama na vás produkt, schopnosti, nebo úplně něco jiného?

Cíl? Téma!

Máte zajímavé téma, o kterém chcete napsat? Paráda.

Jen si zodpovíte pár otázek:

  • kolik lidí může zajímat? (dostatečný počet osob - popisovat antickou vázu a postup její výroby nezaujme mnoho osob, naproti tomu témata - jak se odnaučit kouřit? jak zhubnout? )
  • odbornost čtenářů (začátečníci - pokročilý)
  • forma - motivační kniha, manuál, příručka krok za krokem, návod
  • zájem o téma - ptají se na to lidé - pokud jste na sociálních sítích, diskuzních fórech určitě máte potvrzeno, že o téma je zájem, lidé hledají odpovědi. Jak na to, co je pro to potřeba udělat (takže potvrzení že téma je živé a bude o něj zájem).

Ujasnit si, zda vůbec má cenu e-book psát (ušetříte si zbytečnou práci, kterou můžete zužitkovat jinak - lépe, efektivněji).

Proč zrovna tento e-book?

Proč by čtenáři (zákazníci) chtěli váš e-book? Například pro můj e-book o Microsoft Office (jak na Word, Excel, PowerPoint):

  • naučit se používat Word, Excel, PowerPoint
  • zopakovat si před pracovním pohovorem - základní použití
  • zjistit co tyto produkty umí
  • pomoci dětem s úkolem do informatiky

Napište si pár důvodů. Využijete při propagaci knihy.

Proč vás a váš e-book?

Máte reputaci, ví se o vás? Publikujete v diskuzích? Jistá jména jsou zárukou úspěchu (David Allen, Leo Babauta, Stephen Covey, Seth Godin ...).

Odbornost - Rozsah

Odbornost bude pro začátečníky, pokročilé? Čím odbornější e-book tím je jeho tvorba náročnější. Oproti obecným tématům (jak přestat kouřit, zhubnout), kde si vystačíte s textem a jedním obrázkem v úvodu, lze psát "zpatra", bez nějaké literatury.

Pro odborné e-booky je potřeba příprava, ověřit si pojmy v literatuře, spočítat údaje, atd.

Rozsah kolik stránek plánujete. Udávaný rozsah e-booku je kolem 40 - 60 stran. Viděl jsem i e-booky na 5 stran.

Jazyk

Čeština je nejjednodušší, ale český rybník je malý (až 10 mil osob), angličtina vám otevře obrovský trh - téměř celý svět (až 6 miliarda).

Co získají čtenáři

Teď je třeba se zaměřit i na čtenáře. Už víte, co to bude, pro koho to bude a teď jen určit co e-book přinese potenciálním čtenářům.

Způsob propagace (distribuce)

Jak dostanete e-book do světa (přes vlastní webové stránky, nebo jinak)?

Pokud nevíte jak e-book dostanete mezi lidi, začněte nejdříve s tímto krokem. K čemu vám bude e-book, který si nikdo nemůže přečíst.

Konkurence

Pokud budete psát stý e-book na stejné téma (které už někdo sepsal), tak jeho úspěch nebude velký. Pokud je o táma velký zájem a konkurenčních e-booku je minimum (neexistují), případně jejich kvalita je nevalná máte obrovskou naději na úspěch.

Cena? Zdarma?

Jaká bude cena? Pozor na neúměrně vysokou cenu. Viděl jsem ebooky, kde jedna stránka přijde na 25,-Kč u tématu, které se da najít na internetu zdarma. Ale určitě se najde pár osob, které jsou schopny přemrštěnou cenu zaplatit. Na druhou stranu si příště už nikdo nic nekoupí.

Týden 1

Co? Kdy? Plány...

Myšlenková mapa

Před tvorbou e-booku doporučuji vytvořit myšlenkovou mapu k tématu, které budete publikovat.

Jak na myšlenkovou mapu v článku: o myšlenkových mapách nebo v knize Mentální mapy.

Z dobře vytvořené myšlenkové mapy jednoduše vytvoříte seznam kapitol (osnovu). Kniha (e- book) bude mít logickou stavbu, ujasníte spoustu věcí, zjednodušíte tvorbu, ušetříte spoustu času.

Osnova

Z myšlenkové mapy si již vytvoříte osnovu (obsah) knihy. Zajímavá možnost je postupovat odzadu. Začnete tím co je cílem (závěrem) knihy (e-booku) a postupně se dostanete k úvodu.

Harmonogram - projektový plán

Vytvořit si harmonogram - seznam úkolů.

Jak na časový harmonogram jsou také k dispozici knihy. Například:

Způsob publikace

PDF - nejčastější forma distribuce. Prohlížeč je bezplatný a většina (téměř všichni) jej májí nainstalován při koupi nového PC. Distribuce ve formátu *.pdf se je v poměru cena výkon nejvýhodnější. Poznámka: Tvorbu lze zautomatizovat a do každého *.pdf doplnit jméno komu je e-book určen, ale to už není o tvorbě e-booku, ale o jeho distribuci (naprogramování a nastavení).

Word - moc nedoporučuji, ne všichni používají Microsoft Word. Ne všichni mají nejnovější verzi Wordu, mají jinak nastavené tiskárny a tím pádem se jim může váš e-book (publikace, kniha) "rozsypat", což nepotěší.

Zabezpečené - zabezpečené dokumenty. Pokud se chcete bránit pirátství. Uvědomte si, kdo bude chtít Váš e-book ukrást, tak jej stejně ukrade ať bude ochrana jakákoliv. Platícím čtenářům způsobujete ochrana zbytečné komplikace.

Jediná bezpečná možnost 100% zabezpečení je nechat váš e-book doma v trezoru a klíč zničit. :(

mobi - vydání pro elektronické knihy.

Pozor: napsat e-book pro který není publikum je zbytečné. Navíc chcete tento e-book prodávat...

Týden 2 - 3

Psát, psát a ještě psát

Z předchozího týdne máte osnovu (kapitoly) a jejich rozplánování na jednotlivé dny. Na napsání 10 dnů (pokud pracujete jen o pracovních dnech). Což představuje 4-6 stran na den (podle plánovaného rozsahu). Ale zdání klame, za dva týdny nejen, že musíte text napsat, ale také jej několikrát přečíst, ať dává smysl (což opět nějaký ten čas zabere).

Osobně doporučuji 7 - 3. (7 dnů psát a 3 dny do pilovávat a vybrušovat texty).

Související činnosti

Pokud tvoříte odbornou knihu e-book, musíte si mnohdy spoustu věci dohledat, vyzkoušet, zkontrolovat, fotky, obrázky, atd. Což zabere další kopu času a energie.

Osobně mám zkušenosti z tvorby e-booku návod pro Microsoft Office (Excel, Word, PowerPoint). Kdy příprava obrázku, jejich ořez, úprava, tvorba šablon ke stažení atd. zabrala taktéž značný čas.

Co pro e-book

Obrázky / fotky - jejich pořízení, úprava, ...

Rovnice - technické publikace se bez nich neobejdou.

Kódy - častí programů, pokud navíc chcete mít kód obarven, jeho příprava nějaký ten čas zabere.

Odkazy - hypertextové odkazy na váš blog, facebook, G+, twitter, LinkedIn.

Citáty - e-book oživí citáty na začátku každé kapitoly. Vybrání vhodných také zabere nějaký ten čas.

Schémata - pokud bude e-book obsahovat schéma, výkres. Mnohdy tvorbou jednoho výkresu strávíte několik desítek hodin.

Předmluvy, poděkování - většina knih má nějakou předmluvu a poděkování, (prostě stránky navíc ;)

Využívejte styly

Před psaním e-booku si připravte styly. Pokud již nemáte hotovou vlastní šablonu (nebo koupenou) pro tvorbu vašeho e-booku.

Odstavcům, nadpisům, odrážkám přiřazujte "grafickou podobu". Při konečné grafické úpravě se vám trocha času, který investujete v počátku, nesčetněkrát vrátí.

Jak neprokrastinovat

Ač je potřeba psát, určitě se najde spoustu věcí, které jsou potřeba hned udělat. Takže místo psaní děláte něco úplně jiného, pak ještě toto a tamto. Nakonec je večer a není nic napsáno. Takže se rozhodnete, že další den zvednete úsilí a napíšete dvojnásob, ale ouha další den jsou také úkoly, které chcete dělat raději než psát.

Týden je pryč a vy nemáte téměř nic napsáno. Takže se termín posune o týden, ale dopadne to stejně. Jak se tomu vyvarovat? Doporučuji si přečíst knihu Stop prokrastinaci, naštěstí není tlustá a za 2 hodiny jí máte přečtenou.

Odměny

Odměňujte se pokud stihnete to, co jste měli v plánu.

První poslední věta

Říká se, že první věta a poslední věta je nejtěžší. Osobně doporučuji i když se nějaká formulace nelíbí tak ji napsat, v dalším kroku se můžete vrátit a větu optimalizovat (upravit, vylepšit).

Týden 4

Poslední úpravy dokumentu

Gramatika, stylistika

Nechte si provést korektury (pokud knihy prodáváte 2x). Zkontrolujte, zda věty dávají smysl ať už logicky tak stylisticky. Jaká zájmena používáte, mít sjednoceno (ať v části textu nevykáte a části textu netykáte).

Osobně mám s touto části největší problémy.

Korekturu MUSÍ provést někdo další. Pokud jste autorem, tak vlastní chyby nevidíte, proto je nutno nechat zkontrolovat další osobu.

Štábní kultura - design

Umíte používat desítky fontů? To nikoho neohromí, text musí být čitelný, přehledný, počet fontů jeden max. dva. Pokud nic nevíte o typografií, doporučuji se poradit s někým známým.

Obrázky - úprava ořezaní obrázku (pokud jste vložili 10 MB fotky, není to úplně ono.

Nastavení stránky (velikost, orientace), případná úprava šablony (nadpisy, odrážky, rovnice, citace).

Tvorba záhlaví a zápatí - Obsah

Každá kniha by měla minimálně obsahovat číslování stránek (v záhlaví nebo zápatí). Tvorba obsahu atd. Využít možností, které vám Word (nebo jiný textový editor) nabízí.

Název knihy

První text, který potencionální zákazník uvidí. Musí zaujmout, vzbudit touhu se začíst, aby si chtěl ihned zakoupit (stáhnout), nebo se hned zaregistroval.

Tvorba titulní stránky

Titulní stránka musí zaujmout. Určitě máte někoho známého, kdo vám s grafiku může pomoci. Případně se opět můžete inspirovat konkurencí. Zjistit jak to dělá ona, jak vypadají úvodní stránky konkurenčních e-booku. Jak vypadají stránky papírových knih zabývající se podobnou tématikou...

Použitá literatura, poznámky

Protože tvoříte kvalitní e-book, musíte jej doplnit o použitou literaturu z které jste čerpali. Pravděpodobnost, že vše je z vaší hlavy je malá (přeci jen jste alespoň četli konkurenční knihy). Jak na poznámky pod čarou ve Wordu.

Reklama

Knihu můžete doplnit o reklamu. Pokud již máte nějaké knihy, videa, odkažte na ně. Případně pokud máte sponzora, určitě má v podmínce, aby na něj byla v knize reklama. Odkazy na vaše stránky, facebook, (pokud již nemáte v hlavičce/patičtce).

Doporučuji vytvořit hypertextové odkazy (jde o ebook).

Převedení do *.pdf

Jak text ve Wordu převést do *pdf.

Nezapomenout zkontrolovat - Word je mocný nástroj, ale ne vždy se export povede (pozor na obrázky, symboly, rovnice).

Poslední den

Publikuj a oslavuj.

Publikace e-booku

Jak jsme v úvodu předpokládal, již máte k dispozici distribuční kanál. Takže e-book umístíte na web nebo rozešlete zákazníkům. Po umístění vyzkoušejte, že e-book lze bez problému stáhnout.

Oslava

Pokud se povedlo, zasloužíte si oslavu. Zvládli jste napsat e-book, který si bude žít svým životem.

Co dál?

Publikováním e-booku a následnou oslavou to nekončí. Zveřejněním publikace to právě začíná!

To že publikací e-booku vaše páce nekončí, ale pokračuje, už se už moc článku nezmiňuje, ač je velice důležité. Jakmile je o e-book zájem, začne se kolem něho tvořit komunita. Bude například potřeba odpovídat na dotazy.

Další e-book

Je-li o e-book velký zájem, můžete začít přípravu dalšího e-booku (získáte mnoho zajímavých dotazů na které při tvorbě e-booku nezbyl prostor). Případně začít tvořit videa, připravovat školicí materiály. Díky dotazům zjistíte, o co mají lidé opravu zájem. Na co se ptají, atd.

Revize původního e-booku

Po vydání určitě časem narazíte na potřebu napsat některý odstavec jinak, některý doplní, některý zkrátit. Mnohdy díky dotazům čtenářů naleznete nějakou nedokonalost, překlep, který budete nutno opravit. Noví čtenáři dostanou aktualizované vydání. Těm stávajícím můžete třeba po půl roce zaslat aktualizaci (určitě je to potěší).

Nikdo váš e-book nestahuje (neprodává se)

Pokud se e-book nestahuje (neprodává), musíte zjistit proč. Jste (váš e-book) k nalezení ve vyhledávačích? Dali jste avízo na sociální sítě? Zkuste reklamní akci. K e-booku zdarma další materiály, slevu na školení. Není cena příliš vysoká? 2.000,- Kč - za 10 stránek je moc (nejde-li o výherní čísla zítřejší sportky, tak klidně 100.000,- Kč zaplatím ;).

Téma jak zajistit propagaci e-booku je na samostatný článek.

Zpětná vazba

Zkuste čtenáře požádat o názor. Komentáře, facebook. Odměna pro ty co zašlou kvalitní recenzi - dejte nějaký bonus (sleva, šablona, e-book).

Zajímavé e-booky odjinud

Konkurenční e-booky zdarma ke stažení. Ty, které si myslím, že mají pro vás hodnotu a stojí za si je přečíst.

V přípravě.

Závěrem

Tvoříte e-boky? Jaké máte zkušenosti? Jaké je téma? Jak dlouho jeho příprava trvala? Kolik stránek?

Pokud v komentářích zanecháte odkaz na zajímavý bezplatný e-book - vytvořím z něj v administraci odkaz hypertextový a případně doplním do článku.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


kVítek

Přidáno: 15.05.13 12:32

Dobrý den, Můj první e-book pro začínající podnikatele na internetu na téma, jak "TO" v sobě objevit a jak si udělat byznys z toho, co milujeme, jsem psal cca 3 měsíce. Má 39 stran. Čekal jsem, že to bude snadnější :-) Napodruhé věřím, že už to půjde rychleji. Nicméně e-book se stal základním nástrojem podnikání na internetu, tak je dobré ho umět udělat kvalitně. Ke stažení je zde http://osobnibyznys.cz/

Pavel Lasák

Přidáno: 15.05.13 17:16

To kVítek: Takže mám další potvrzení, že vytvořit kvalitní e-book za dva týdny je hodně nereálné. Ten ebook můj trval něco málo přes měsíc (měl jsem nějaké podklady ;). Ze začátku to vypadá snadné, ale pak úpravy doplňování, škrtání a vypouštění, atd.
Hlavně nepolevit, ale když člověka téma baví a vidí nadšené a pochvalné reakce, tak se to jde témě samo.
Další věc je publikace a vše spojené okolo ;)

Milan Vilímek Jihlavský

Přidáno: 24.11.13 18:36

Já osobně formát PDF za pravou e-knihu nepovažuji. Více o problematice http://www.eknihy-ebook.cz/ Máte-li zájem, mohu pro Vás e-book z formátu PDF do správných formátů EPUB a MOBI.
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |