Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » ostatni » jak-napsat-ebook-za-14-dnu

Jak napsat ebook? třeba za 14 dnů

Nejen jak, ale v čem napsat ebook? Nebo knihu, příručku.

Úvodem do tvorby ebooku

Pro tvorbu doporučuji vybrat Microsoft Word.

Word - e-book logo

V tomto článku je popsáno jak vytvořit ebook v Microsoft Word. Takže jdeme na to:


Základní pravidla

Co musí ebook obsahovat? Aneb kvalitní obsah se prodává sám.

Kvalitní ebook musí obsahovat

Pokud máte téma, kterému rozumíte, už jen stačí začít psát a vydat ebook.

 • Název ebooku - název je to nejdůležitější (člověk uvidí jako první)
 • Úvodní informace - čeho se ebook týká
 • Popis problému
 • Jeho řešení
 • Další náměty- co souvisí s tématem
 • Použita literatura - odkud čerpáte
 • Ostatní - obsah, reference, záhlaví a zápatí, číslování stránek.

Vytvořte si základní osnovu a začněte naplňovat jednotlivé kapitoly.

Podrobněji o teoretické disciplíně a tvorbě ebooku není předmětem tohoto článku. Cílem je hlavně ukázat jak prakticky použit Microsoft Wordu 2010 (2007) pro tvorbu ebooku.

Zpět na seznam kapitol o ebooku.

Obor, kterého se ebook týká

Jakého oboru se ebook bude týkat.

 • příběhy (pouze text, obsah) - jde o nejjednodušší formát obsahuje pouze text, který může mít i jednoduché formátování, příprava šablony bude velice rychlá
 • marketing, psychologie, ekonomie (obecný popis kde maximálně potřebujete pár obrázku, obsah, seznam obrázků) - taktéž velice jednoduché na tvorbu - proto těchto ebooku je mnoho
 • fotografická publikace (převážně půjde o fotografie, obrázky a málo textu, obsah, seznam obrázků) - důležitý je design, problém zvolit vhodný publikační nástroj, Microsoft Word není nejvhodnější
 • matematická, fyzikální (velké množství vzorců, obsah, seznamy vzorců, citace) - může způsobit problémy při exportu do *.pdf, kdy se může ztratit formátování
 • programátorská (texty, ukázky kódu, obsah) - pokud je požadavek na barevnou syntaxi, začíná být tvorba ebooku trochu složitější
 • technická (bude obsahovat, text, obrázky, vzorce, technické schémata, grafy, reference, obsah, citace, poznámky pod čarou,...) - jde většinou o nejnáročnější ebook na přípravu a publikaci, mnohdy doplněn o příklady na CD, kromě psaní musí autor testovat probíranou problematiku prakticky (což problužuje tvorbu ebooku)

Zpět na seznam kapitol o ebooku.

Komu je kniha určena

Cílová skupina - pro koho chcete knihu (ebook) vydat.

 • začátečníci - nejoblíbenější, cílová skupina, nic o tématu neví, nebo ví strašně málo. Ebook můžete vytvořit i pokud máte jen pokročilejší vědomostí v oblasti o které chcete psát. Navíc vytvořit ebook lze vytvořit za 14 dnů (pokud si vyberete jednodušší obor)
 • pokročilý - středně složité, cílová skupina již má nějaké základní informace na kterých můžete stavět. Vaše znalosti už musí být na vyšší úrovni. O tom co chcete vytvářet, musíte vědět více (mít hlubší znalosti). Na tvorbu je potřeba dostatek času. 14 dnů na vytvoření bude většinou málo (potřebujete tak měsíc) maximálně tak povídková kniha, nebo něco o marketingu, psychologií.
 • profesionálové – pokud chcete vytvořit ebook do 14 dnů o tomto neuvažujte, vytvořit kvalitní, profesionální text během 14 dnů nelze. Vytvořit kvalitní, profesionální, originální dílo (ne kopií pomocí Ctrl+C a Ctrl+V - kopírovat/vložit) zabere několik měsíců tvrdé práce

Zpět na seznam kapitol o ebooku.

Co potřebujete znát z Wordu

Předpokládám, že téma o kterém chcete psát již máte, teď jen umět pár základních činností v Microsoft Wordu a začít psát.

Rychlý úvod do používání Microsoft Word: Návod Word 2010 krok za krokem.

Podrobněji o publikaci v Microsoft Word

Poznámka: Pokud jsou Vaše zkušenosti s tvorbou dokumentu v Microsoft Word menší, můžete si stáhnout šablonu, která Vám s tvorbou ebooku pomůže. Více o šabloně jsem napsal v článku: Profesionální šablona - manuál, ebook.

Zpět na seznam kapitol o ebooku.

Další postřehy

Osobně využívám svých stránek pro názory čtenářů na prezentované téma. Například v oblasti VBA jsem díky komentářům téma některých článku rozšířil o další specifické oblasti. Takže z pohledu čtenářů má tento text daleko větší použitelnost. Což dokazuje i větší oblíbenost v sociálních sítích jako je (facebook, Google+, LinekdIn)

Propagace

Pro propagaci knihy (ebooku) můžete využít váš web, sociální sítě, PPC reklamu atd. Což ale přesahuje rámec tohoto článku, který se týká hlavně použití Microsoft Wordu pro tvorbu ebooku.

Slova pro prezentaci knihy: NEW, NOVÝ, NOVINKA, ZDARMA, JAK, PROČ, atd. Doporučuji se vyhnout negativním informacím (slovům).

Vydělky z prodeje

Sice na internetu můžete dohledat, že prodejme jde vydělat i milión, ale stačí umět trochu počítat. Vydělky z prodeje asi nebudou tak zavratné jak se tvrdí. Zkusme to :)

Podle statistik je prodejů cca 0,5% z rozeslaných emailů. Předpokládejme jako optimisté, že prodejů bude 5% z rozeslaných emailů. Dále předpokládejte že máte databázi 10.000 kvalitních osob. Což po pravdě je také velice optimistické, ale buďme optimisté. Předpokládejte, že budete prodávat za 1.000 Kč. Což je značně optimistické. Takže kolik je vydělek?

Pro náš vlice optimistický odhad: Z databáze 10.000, si teda knihu koupí 500 osob za 1.000 Kč. takže vydělek je 500.000 Kč. Kde je tedy milión.

Realistický odhad: 5.000 osob (při 1%) si ebook koupí 50 osob. Při ceně knihy 500 Kč. Takže realný vydělek je jen 25.000,-Kč. Pokud připočtete daně získate ...

Zpět na seznam kapitol o ebooku.

Důkazy

Dokonce i ebooky co tvrdí, že ukáží jak napsat ebook za 14 dnů, jim trvá vydání tohoto ebooku více jak 14 dnů...

Takže ono vytvořit kvalitní eboook za 14 dnů je téměř nemožné. Pokud víte o nějakém kvalitním ebooku, jehož tvorba trvala jen a pouze 14 dnů můžete dát vědět do komentářů.

Závěrem

Tento článek slouží jako testovací. Cílem bylo vyzkoušet určitou záležitost. Připravujete tvorbu ebooku? Nebo již nějaký máte za sebou?

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


Pavel Lasák

Přidáno: 14.02.13 20:40

Reakce na emaily: Ebook? "Jak na tvorbu ebooku během 14 dnů?" neprodávám. Pláčete sice dobře, ale na špatné adrese...

Stáňa

Přidáno: 23.04.13 14:06

Na prodej eBooku nepotřebujete jen vlastní databázi, stačí chytře zapojit affiliate partnery a mají-li databázi kvalitní, bývá konverzní poměr okolo 5-10%. O affiliate i tvorbě ebooku píšu na svém blogu www.stanislavamrazkova.cz

Pavel Lasák

Přidáno: 23.04.13 15:52

To Stáňa: Děuji za komentář.
Na druhou stranu, když má někdo kvalitní databázi, nebude nabízet jen tak něco. Ono vybudovat kvalitní databázi představuje kupu práce a odhlašení je otázkou jednoho kliku (nebo označení odesílatele jako spam).
Osobně mám např. clickrate, openrate newsleteru o mnoho větší než udávají statistiky (přikládám to kvalitním informacím, které zasílám), ale cíl mého webu je zatím jinde než prodej affiliate.

otazka

Přidáno: 22.12.13 18:37

Dobry den, chcem sa spytat, ci openrate newsletteru v priemere 14 % a databazy zatial cca 500 je dobra alebo je este zle. Ide o odborne clanky o uctovnictve a daniach a cielova skupina su podnikatelia. www.uctoprekazdeho.sk dakujem

Pavel Lasák

Přidáno: 22.12.13 19:08

To otázka: Například mailchimp uvádí průměrný openrate a clicrate pro daný obor. Viz: http://mailchimp.com/resources/research/email-marketing-benchmarks/

Milan Vilímek Jihlavský

Přidáno: 29.12.13 15:33

Je otázka, jestli se několik stránek napsaných ve WORDu a převedených do PDF dá vůbec považovat za ebook. Více na http://www.eknihy-ebook.cz/

Pavel Lasák

Přidáno: 01.10.15 16:16

To Milan Vilímek Jihlavský: Za mě ANO pokud je velice dobře napsán. Což se nedá řící o všech e-boocích, které jsem viděl. Na druhou stanu to beru tak, že každý začíná. Učí se a potřebuje zpětnou vazbu. Takže publikaci obsahu beru jako sebezdokonalování. Osobně jsem se takto naučil Excel a díky mnoha lidem, co mi psaly do komentářů jsem články mohl vylepšit a sebe dovzdělat v dané oblasit. Přišel jsem na mnoho souvislostí atd. což bych na školení nikdy nezískal.
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |