Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » word » formatovani » styly-formatovani

MS Word nastavení: styly a formátování

... aneb efektní změna dokumentů ...

Proč používat styly?

Jednoduchá, rychlá a efektní změna napsaného dokumentu. Pokud správně přiřadíme jednotlivým částem dokumentu styly. Jednoduchou změnou formatování stylu změníme celý dokument. Navíc tento dokument bude mít jendnotnou formu. Udržíme si v něm přehled a celkový vzhled dokumentu nabude profesionálního dojmů.

Hodí se pro grafickou úpravu diplomovou práci či seminárky.

Označení stylu

MS Word: vyber

Před začátkem psaní musíme vědět alespoň kostru. Jak by měl dokument vypadat, co bude nadpis, co odstavec, co popis obrázků... Poté jednoduše přiřadíme příslušným textům daný formát, Nadpis1, Normální atd...


Výběr stylu pro změnu

MS Word: nastaveni

Po napsání dokumentu můžeme ponechat standartní formátování MS Wordu, nebo si je upravit k obrazu svému. Pro vlastní nastavení vybereme Formát - Styly a formatování... vpravo se nám otevře okno Styly a formatování s předdefinovanými styly.


MS Word: nastaveni

Pro daný styl vybereme Změnit...


Úprava stylu

MS Word: uprava stylu

Obdržíme okno, kde nejdůležitější změny můžeme provést přímo v tomto okně. Pro valnou většinu nastavení postačí. Pokud potřebujeme být důslednější a styl naformátovat lépe stačí jen:


MS Word: format

Vybrat z nabídky Formát zda požadujeme formátovat:

  • Písmo...
  • Odstavec...
  • Tabulátory...
  • Ohraničení...
  • Jazyk...
  • Rámeček...
  • Číslování...
  • Klávesová zkratka...

Písmo styly

Nastavení písma

MS Word: písmo

Písmo a jeho nastavení, hlavně typ Písmo, řez písma, velikost, barva, styl podtržení. Výhodou je, že můžeme vidět jak to bude vypada v náhledu.


MS Word: pismo

Proložení znaků speciálnější nastavení ohledně Měřítka, mezer, umístění... Opět k dispozici nádhled.


MS Word: pismo

Textové efekty - pro tištěnou prezentací je toto oknu k ničemu, pokud posílate přímo wordové dokumenty a chcete ukázat, že umíte ovládat Word tak třeba využijete. Nastavují se zde jen Animace. Opět k dispozici nádhled.


Odstavec nastavení stylů

MS Word: odstavec

Odsazení a mezery Nastavit zde můžeme Zarovnání, úroveň osnovy, Odstazení (zleva, zprava), Mezery (před, za, řadkování). V tomto okně se dost často nastavuji Hlavně mezery.


MS Word: odstavec

Tok textu Specialnější nastavení jako kontrola osamocených řádků, svazování řadku, neumožnění dělení slov. V tomto okně většinou se moc nenastavuje. Odsud se můžeme přesunout na Tabulátory.


Tabelátory

MS Word: tabelatory

Nastavení tableratorů


Ohraničení

MS Word: ohraničení

Ohraničení Zde lze nastavit ohraničení, jeho styl ať už jde o čaru celou či přerušovanou, její barvu, šířku. K dispozici máme náhled ať víme jak to vypadá.


MS Word: ohraničení

Stínování


Jazyk

MS Word: jazyk

Nastavení jazyku v jakém daný text píšeme...


Rámeček

MS Word: rameček

Nastavení rámečku kolem textů


Odrážky a číslování

Hodí se nejen pro přehledné číslování kapitol

MS Word: odrážky a čislování

Odrážky můžeme si vybrat z několika vzorů již předpřipraveným nebo nadefinovat vlastní..


MS Word: odrážky a čislování

Číslování - podobně jako odrážky přehledné řazení. Možno se odkazovat k jednotlivým odražkám...


MS Word: odrážky a čislování

Víceurovňové - velice vhodné pokud máme delší články kapitoly číslovat do sekcí a podsekcí ať se jednodušeji na ně odkazuje (samozdřejmě odkazy budou automaticky provázané). Toto nastavení využívám velice častu. Přeci jen technické publikace je vhodné přehledně řadit...


MS Word: odrážky a čislování

SEznam stylů - pro přehlednější archivaci již vytvořených stylu. Lze vytvořit dokonce vlastní šablonu, kde budete mít nadefinováno vše potřebné a nemusíte nastavovat pokaždé znovu. Pokud si to umístite na internet (FTP server) můžete se k tomu dostat téměř odkudkoli. (osobně to takhle mám a rád si použiji svou přednastaveou šablonu)


Klávesové zkratky u nastavení stylů

MS Word: Klávesové zkratky

V tomto okně si můžeme nastavit klávesové zkratky pro nejšastěji použivané styly. Jelikož zas tolik nepíšu tak toto nevyužívám.


Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:38

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter ProfilKomentáře


Karel

Přidáno: 19.02.13 14:00

Dobrý den, nevím, jestli ten dotaz spadá do této pasáže...Chtěl jsem se zeptat na Word a vytváření intuitivních formulářů - Nevím, kde to najít v Nápovědě a jak to udělat. Ukázkový případ - přílohy word na webu: http://www.senkyrik.cz/formulare/ Lze zde konkretizovat, co ve které pasáže může být a v jakém rozsahu (PSČ formát, Kč apod.). Předem děkuji za pomoc, Karel

Pavel Lasák

Přidáno: 19.02.13 19:16

To Karel: článek o formulářích mám v plánu. Zkusím o tom něco napsat. V plánu mám článek pro Word 2007 (2010). V ukázce jsou soubory s formuláři vytvořeny ve verzi Word 2003 a navíc jsou soubory uzamknuty (s heslem).

Základní popis jak na formuláře je na stránkách Microsoftu (snad zatím poslouží) http://office.microsoft.com/cs-cz/word-help/vytvareni-formularu-ktere-uzivatele-mohou-vyplnit-v-aplikaci-word-HA010030746.aspx

Karel

Přidáno: 22.02.13 09:53

Děkuji za odpověď i s odkazem. Prostuduji. Samozřejmě moc uvítám kapitolu k formulářům ve Vašem pojetí :-) Hezký den.

Vladimír Točík

Přidáno: 26.09.14 07:50

Dobrý den, prosím o radu. Pokud píši některým (neklasickým)typem písma ve Wordu, písmena s háčky mi to píše jiným typem a ne tím, co chci. Velice děkuji za radu
Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |