Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » time-management » time-management-uvod

Time management - úvod

aneb co je čas...

Čas

Čas nemůžeme koupit. Čas nemůžeme uspořit. Čas nemůžeme zastavit. Času je málo. Pokusíme se ho využit?

Time management - základní informace

Člověk je víc než čas. Výsledků nedosahujeme ještě striktnějším plánováním a stíháním času, ale - kromě práce samotné - též péčí o vlastní spokojenost, kondici a duševní pohodu. Jak to může fungovat? Spokojenější a motivovanější člověk díky své vyrovnanosti automaticky pracuje lépe.

Historie plánování času

Princip I. generace Time managementu

První generace se pokusila uspořádat úkoly a činnosti, co jsou před námi. Výsledkem byly přehledy úkolů ve vzájemném propojení se zdroji potřebnými k jejich zajištění. Tj. CO budu dělat.

Princip II. generace Time managementu

Druhá generace seznam úkolů přiřazuje k časové ose. Podrobněji se uvažuje o tom, kdy budu určité věci dělat. Tedy nejen CO, ale i KDY. Tento model intuitivně využívá většina z nás, když si do kalendáře zapisujeme, co a kdy je třeba udělat, zařídit, projednat.

Princip III. generace Time managementu

Třetí generace staví na schopnosti zachytit rozsáhlejší projekty, pracovat týmově a přiřazovat priority jednotlivým činnostem (CO, KDY). Je tak propracovaná, až je nelidská. Málokdo dokáže striktně dodržovat kontext denních, týdenních a měsíčních plánů.

Princip IV. generace Time managementu

Viz dále.

Time management IV. generace

Time management čtvrté generace doplňuje, rozvíjí a v některých bodech přímo popírá generace předchozí. Okolnosti posledního desetiletí (rychlost, možnosti, pokrok) nás nutí k revizi našeho pohledu na problematiku času. Filozofie i prostředky pro plánování času čtvrté generace vycházejí z pozapomenuté pravdy - člověk není stroj. Proto nový přístup není založen na ještě přesnějším a podrobnějším plánování, ale na uspokojování potřeb a pozitivním a tvůrčím myšlením. Dojdeme k jednoduchému pravidlu, že spokojenost člověka je podmínkou jeho dlouhodobé efektivity a lepších výkonů, neboli "naše prosperita začíná tím, že se cítíme dobře".

Jak žijeme a plánujeme

Lidé obvykle žijí svůj život tak, že reagují na okamžité vnější okolnosti - řečeno manažersky, tak řídí. Mnoho nepřemýšlejí v dlouhodobých perspektivách. Teprve v okamžiku, kdy jsou nespokojeni, v časovém stresu, při aktivitách, které nenesou výsledky, začnou hlouběji přemýšlet o příčinách a cílech. Posléze zjistí, že ať organizují a řídí (svůj život) sebelépe, nedosahují vnitřního uspokojení (pozitivních pocitů). Tehdy začnou více uvažovat o sobě a svém vnitřním světě. Tato postupná cesta stojí však příliš mnoho energie a času.

Jak na to ?

Time management IV. generace na to jde obráceně. Napřed nás vede cestou sebepoznání, aby se každodenní život nepříčil zákonitostem naší mysli. Pak své zdroje zaměříme nejpravděpodobnějším správným směrem a konečně budeme řídit, tzn. naplňovat tento směr v každodenním životě. V praxi se nám zase tyto oblasti podle potřeby a zcela přirozeně místy překryjí.

Závěrem

Článek přesunut z předchozího webu.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |