aneb co je čas...
Čas nemůžeme koupit. Čas nemůžeme uspořit. Čas nemůžeme zastavit. Času je málo. Pokusíme se ho využit?
Člověk je víc než čas. Výsledků nedosahujeme ještě striktnějším plánováním a stíháním času, ale - kromě práce samotné - též péčí o vlastní spokojenost, kondici a duševní pohodu. Jak to může fungovat? Spokojenější a motivovanější člověk díky své vyrovnanosti automaticky pracuje lépe.
První generace se pokusila uspořádat úkoly a činnosti, co jsou před námi. Výsledkem byly přehledy úkolů ve vzájemném propojení se zdroji potřebnými k jejich zajištění. Tj. CO budu dělat.
Druhá generace seznam úkolů přiřazuje k časové ose. Podrobněji se uvažuje o tom, kdy budu určité věci dělat. Tedy nejen CO, ale i KDY. Tento model intuitivně využívá většina z nás, když si do kalendáře zapisujeme, co a kdy je třeba udělat, zařídit, projednat.
Třetí generace staví na schopnosti zachytit rozsáhlejší projekty, pracovat týmově a přiřazovat priority jednotlivým činnostem (CO, KDY). Je tak propracovaná, až je nelidská. Málokdo dokáže striktně dodržovat kontext denních, týdenních a měsíčních plánů.
Viz dále.
Time management čtvrté generace doplňuje, rozvíjí a v některých bodech přímo popírá generace předchozí. Okolnosti posledního desetiletí (rychlost, možnosti, pokrok) nás nutí k revizi našeho pohledu na problematiku času. Filozofie i prostředky pro plánování času čtvrté generace vycházejí z pozapomenuté pravdy - člověk není stroj. Proto nový přístup není založen na ještě přesnějším a podrobnějším plánování, ale na uspokojování potřeb a pozitivním a tvůrčím myšlením. Dojdeme k jednoduchému pravidlu, že spokojenost člověka je podmínkou jeho dlouhodobé efektivity a lepších výkonů, neboli "naše prosperita začíná tím, že se cítíme dobře".
Lidé obvykle žijí svůj život tak, že reagují na okamžité vnější okolnosti - řečeno manažersky, tak řídí. Mnoho nepřemýšlejí v dlouhodobých perspektivách. Teprve v okamžiku, kdy jsou nespokojeni, v časovém stresu, při aktivitách, které nenesou výsledky, začnou hlouběji přemýšlet o příčinách a cílech. Posléze zjistí, že ať organizují a řídí (svůj život) sebelépe, nedosahují vnitřního uspokojení (pozitivních pocitů). Tehdy začnou více uvažovat o sobě a svém vnitřním světě. Tato postupná cesta stojí však příliš mnoho energie a času.
Time management IV. generace na to jde obráceně. Napřed nás vede cestou sebepoznání, aby se každodenní život nepříčil zákonitostem naší mysli. Pak své zdroje zaměříme nejpravděpodobnějším správným směrem a konečně budeme řídit, tzn. naplňovat tento směr v každodenním životě. V praxi se nám zase tyto oblasti podle potřeby a zcela přirozeně místy překryjí.
Článek přesunut z předchozího webu.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |