Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » seminare-skoleni » jak-na-linkedin

Jak na LinkedIn

Nejde jen o portál ke shánění nové práce, jak se možná mylně domníváte. Nechcete-li se zaregistrovat, protože práci nehledáte, děláte velkou chybu, protože přicházíte o vaše peníze (zakázky).

Proč být na LinkedIn

Je to nutnost, stejně jako umět číst, psát, počítat,...

LinkedIn logo

Informace

Článek vychází ze školení, které uspořádal Businessheroes odkaz na jiný server a přednášel Petr Jezevec Pouchlý odkaz na jiný server článek je doplněn i o vlastní zkušenosti, které s touto sítí mám.


Proč LinkedIn

Na první pohled se může zdát, že LinkedIn odkaz na jiný server je odkladiště životopisů, ale první zdání klame. Je to síť na profesní kontakty (sdružování profesionálů). Založený osobní profil vám pomáhá i v současném zaměstnání. Přináší výhody vám i firmě pro kterou pracujete (má-li firemní profil). Perspektivní firmy nejen, že dávno profil mají založen, navíc jej umí efektivně využívat (za přispění profilů svých zaměstnanců).

Výhoda LinkedIn

K dispozici máte funkční kontakty. Potřebujete zavolat kolegovi a zjistíte, že už v dané firmě nepracuje? Pokud má udržovaný profil, máte k dispozici aktuální a funkční email, telefon. Osobně (potažmo zaměstnavateli) mi LinkedIn už ušetřil spoustu času.

Firemní profil

Pokud ještě vaše firma nemá profil na LinkedIn, doporučuji rychle napravit. Webové stránky také máte a nepozastavujete se nad tím.

Web LinkedIn je autorita, takže zpětné odkazy a "prokliky" mají pozitivní vliv na viditelnost firmy ve vyhledávačích (SEO) a mnoho dalších výhod. Doporučuji si buď informace dohledat (v angličtině) nebo si zajít na školení jak na sociální síť LinkeIn.

Co a jak vyplnit

Největším borcům stačí jejich jméno - více není potřeba...

To že si své jméno (Brand) museli vybudovat, již vidět není.

Předpokládám, že se na linkedin.com odkaz na jiný server zaregistrujete (pokud již zaregistrování nejste). Takže se můžete podívat na profil.

Co vyplnit?

Jméno a příjmení (tam je to jasné, zapíšete své skutečné jméno, případně doplníte přezdívku, pokud má nějakou souvislost s tím co děláte, budujete si svůj Brand - Nováků jsou mraky).

Foto - fotka je důležitá, za sebe se stydět nemusíte, každý vypadá dobře. Jsou sice osoby, které místo fotky mohou dát siluletu, grafiku, ty většinou vědí, proč to dělají. Pokud vás někdo hledá a najde sto Vopršálků bez fotky, bude věnovat čas dalšímu hledání?

Telefon - skrývat telefon nemá cenu, "prudiči" z call center již váš telefon stejně mají (telefón udáváte u různých smluv, kamarádi si jej ukládají na G+, FB, atd., takže vaše číslo už dávno je veřejné) a volat vám určitě budou. Stačí se naučit triky, jak hovor elegantně ukončit.

Email - hebke.kotatko@example.com asi nebude nejvhodnější ;) Doporučuji příjmeni jméno, nejlépe na vlastní doméně (pokud jí máte, pokud ne zauvažujte nad založením).

Souhrn - to nejdůležitější, úderné informace, krátké, výstižné. Dlouhé texty stejně nikdo nečte.

Dovednosti a doporučení - Co umíte a ovládate. Je to klikačka, pokud někdo uzná že danou dovednost zvládáte, tak vám dám Like (mínus se nedává, jde o sociální síť ;). To že dovednosti můžete mezi sebou přesouvat, vám pomůže nasměrovat profil do směru kterým chcete jít.

Možností co doplnit je více, což přesahuje rámec tohoto článku. Máte-li zajímavý nápad, co vyplnit přednostně, můžete se zmínit v komentářích. Pokud bude zájem - článek doplním a rošířím.

Jak vyplňovat?

Hlavně pravdivě (nepravdivé informace budou brzo odhaleny). Pokud máte svůj styl komunikace a je originální můžete jej využít.

Doporučení

Sledovat jak vypadají profily osob, které jsou ve vašem oboru leadry. V něčem vás motivují a inspirují. Tak jen stačí využít jejich způsobu prezentace i ve vašem profilu (neopisovat!).

Další vychytávky

Můžete si psát poznámky odkud člověka znáte, pokud školíte, jezdíte na konference setkáte (poznáte) na každé několik nových osob, za dva tři měsíce si nebudete na 100% jisti odkud přesně toho člověka znáte. Poznámka (TEDx Brno 04/2014, školení Praha 01/2014, zákazník, dodavatel, atd.) velice pomůže, osobně si poznámky ukládám v kontaktech na google, ale ta možnost je i zde.

Počet spojení

Kolik lidí znáte záleží na tom co děláte, špičkový vědec jich bude mít pravděpodobně měně než expert na networking. Podobně personalisté, kteří hledají vhodné uchazeče, si je s oblibou přidávají do svých sítí (aktuální kontakt). Ono když se někdo prohlašuje za experta na networking na sociálních sítích a má 20 spojení nebude až takový expert.

Jak navázat kontakty

Jak si vybudovat svou síť? Průměrně má člověk na LinkedIn 100 - 250 spojení. Jde o statistiku tak ji neberte moc vážně, pokud máte 92 spojení, případně 270 ;) Opět záleží na vaši profesi, zálibách, atd. Jak si rozšířit svou síť:

Automaticky oslovit osoby, které znáte osobně

Povolíte-li přístup do google kontaktů, LinkedIn na základě emailu projde vaše kontakty a najde pokud se osoba zaregistrovala s tímto emailem.

Ručně oslovit osoby, které znáte osobně

Pokud nechcete automaticky propojovat, můžete osoby hledat ručně (jména zadáte do vyhledávacího pole). Začnete u nejbližší rodiny (rodina vám může dát doporučení, ač tak úplně dobří nejste). Pokračujte přes kamarády, známé, spolužáci, spolupracovníci, zákazníci, dodavatelé, zájmové spolky (koníčky), atd.

Nezdá se to, ale zjistíte, že mnoho osob co znáte, již na LinkedIn je.

Budete oslovování

Nejen, že sami budete hledat kontakty, často se vám stane, že si vás najde váš kamarád, kolega, kterého jste vy nenašli (třeba si právě založil nově profil a buduje svou síť).

Pokud školíte, přednášíte, cestujete, opět se seznamujete s mnoha zajímavými lidmi (většinou se ozvou sami požádají o spojení).

Personalisté, ti se vám budou často ozývat. Osobně filtruji koho přidat a nepřidat.

Neznámí lidé - pokud daného člověka neznám, kouknu na jeho profil. Pokud je profil nic neříkající, zeptám se jí (ho) čím si můžeme být prospěšní, pokud uvede rozumný důvod, nemám problém si daného člověka přidat (takto jsem se seznámil už s několika velice inspirativními lidmi - dokonce valnou většinu už znám osobně). Pokud neodpoví, tak má smůlu (sběratel kontaktů mě neoslovuje).

Můžete oslovovat

Pokud naleznete zajímavou osobu (dělá ve stejném oboru, zajímají jí stejné věci), můžete jí oslovit. Pár krát jsem zkusil, když jsem narazil na člověka co se zajíma o Excel, do zasláné pozvánky krátce napíšů co mu mohu přinést, proč se chci spojit. Zatím všichni odpověděli. Dvěma jsem dokonce dohodil práci ;)

Závěrem

Máte profil na LinkedIn? Doporučíte nějaké triky jak na vylepšení profilu na LinkedIn? Hledáte (proklepáváte) budoucí obchodní partnery (zaměstnance) na LinkedIn? Obdrželi jste zakázku přes tuto sociální síť? Zmiňte se, případně odkažte na svůj profil v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.






Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |