|
Co je myšlenková mapa? Proč jí používat? Jak Vám může pomoci? Někdy označováno jako mentální mapa.
Uspořádání myšlenek do logických / smylsuplných obrázku.
Myšlenková mapa spolupracuje s vaším myšlení. Uvádí v činnost mozek jako celek. Umožní zachytit myšlenky z různých úhlů. Vašim myšlenkám dáte grafickou podobu, která vám pomůže s jejich ujasněním/pochopením a tím i jejich snadnějším zapamatováním.
Pomocí myšlenkových map vytvoříte poznámky, které později budou rychleji pochopitelné. Pokud jste dyslektik dysgrafik (jako já), určitě se Vám myšlenkové mapy zalíbí. O velké oblibě grafického znázornění informací svědčí obrovská popularita infografik (což je trochu jiné pojetí myšlenkové mapy). Sdělované informace jsou rychleji pochopitelné a zapamatovatelné. Oproti klasickému lineárnímu zápisu.
Dost obecného povídání. Porovnáme si výhody a nevýhody myšlenkových map oproti klasickému lineárnímu zápisu. Tj. řádek za řádkem psaným poznámkám. Jako vše tak i myšlenkové mapy mají kromě výhod i nevýhody.
Nejprve výhody myšlenkových map:
Tak a i nevýhody myšlenkových map:
V tomto článku je popsán postup v základních bodech. V dalších článcích se zaměřím na tvorbu myšlenkových map podrobněji.
Podrobněji v samostatném článku.
Není pravda, že neumíte kreslit To říkají jen zamindrákované učitelky kreslení, případně pitomci co o kreslení nic neví!
Určitě umíte nakreslit:
Takže není problém. Navíc pokud znáte knihu "Nápady na ubrousku" - bestseler. Který je nejen o tom jak informace sdělovat pomocí obrázku. Potvrdíte mi, že kreslit umí každý.
Jak vytvořit myšlenkovou mapu víte. Teď jen v čem?
Pro tvorbu myšlenkových map máte na výběr dvě možnosti:
Nejjednodušší. Tužku a papír většinou máte po ruce. Osobně stále nosím propisku a malý deníček. Takže není problém si myšlenku ihned poznamenat.
Protože myšlenkové mapy poslední dobou získávají na popularitě (stejně tak tablety a dotykové mobily) je možnost využít software pro jejich tvorbu.
Můžete si vybrat placených i bezplatných softwaru
Osobně využívám FreeMind - http://cs.wikipedia.org/wiki/FreeMind, a jsem s ním spokojen. Jedná se o freeware (je zdarma). V některém z dalších článku popíšu další software, který jsem zkoušel, včetně mého názoru.
Pár ukázek mých myšlenkových map.
Ukázka struktury původního webu vytvořená pomocí myšlenkové mapy - pomocí tužky a papíru:
Ukázka životopisu za pomocí FreeMind
Zajímavá kniha o myšlenkových mapách v českém jazyce je Mentální mapování od Tonyho Buzana, velkého propagátora. V některém z dalších článku připravím recenzi této knihy.
Informace na internetu, stačí zadat do vyhledávání mentální mapování, myšlenkové mapy, ...
Tvoříte vlastní mapy? Využíváte tužku a papír nebo raději softwarová řešení? Případně která? Máte zajímavou myšlenkovou mapu? Můžete se pochlubit v komentářích.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |