Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » jen-tak » vzdelavani-postrehy

Vzdělávaní - postřehy

Vzdělávání přínosy, komplikace, kde, jak...

Úvodem do vzdělávání

Vzděláváte se? Vzděláváte jiné? Máte možnost se vzdělávat (i vzájemně) ve vaší firmě?

Microsoft Excel logo

Z různých rozhovorů jsem si postupem času sepsal, které záležitosti ovlivňují vzdělávání. Proč se průběžně vzdělává jen málo lidí. Nejde jen o mé postřehy, jde o nápady z různých diskuzí (IPMA, EduH24, MimoŠkolu, EDUfórum, ...). Pokusil jsme se tyto různé informace sumnarizovat v tomto článků. Za dobu co existuje tento článek se mohlo mnoho věcí změnit a určitě se posunulo k lepšímu (internet už mají všichni).

Hlavní kapitoly

Myšlenky jsou rozděleny do těchto tématických kapitol:


Témata jsou z brainstormingu, můžete mít jiný názor/zkušenost. Jakákoliv podobnost se skutečností je náhodná. Jde o obecný necenzurovaný pohled, který se budu doplňovat a rozšiřovat (rád doplním i opačné/negativní názory). Proč jej mít jen v šuplíku a nepodělit se a získat zpětnou vazbu?

Vzdělávání logo

V komentářích se můžete zmínit, co Vás ke vzdělávání napadá. Článek rád rozšířím a doplním.

1. Neví, že neví

Moderní technologie nastoupily takovým tempem, že si mnoho lidí neuvědomuje, jaký význam mohu pro ně mít (kolik ušetří práce jejich efektivní používání). Wiki dokumenty (tvorba a sdílení informací), Cloud (mít informace stále po ruce), MS Project (a umět správně projektově řídit), youtube (nejen vzdělávací videa), sociální sítě (LinkedIn - není jen CV, ale aktualizovaný adresář kontaktů, skupiny, ...). Email, plánování schůzek do sdíleného kalendáře (mnoho lidí neví, že něco takového je vůbec možné - přepošlou 15 emailů, termín 5x změní, protože někdo nemůže, pár lidí stejně nedojde, jde naplánovat na jeden email - naplánování schůzky). To že se může potvrzená schůzka synchronizovat s mobilem, už je pro ně úplné scifi.

Příklad u Excel

Excel umí na velice dobré úrovni (profík) => čísla vkládá ručně a pro výpočty používá kalkulačku, řazení provádí ručně, kontingenční tabulky jsou sprosté slovo...

v Excel jsem mírně pokročilý => programování ve VBA, vlastní a podmíněné formátování, smíšené odkazování, řazení a pokročilé filtrování, kontingenční tabulky, atd...

Podobně to je i u jazykových znalostí, atd.

Možnosti

Když jsem si před 15 lety v jedné firmě nainstaloval ICQ a během 30 minut jim vyřešil prý neřešitelný problém. Nastalo, halo, jak to, že mám na počítači ICQ (to že je problém vyřešen, bylo dobré, ale ICQ na počítači to bylo terno, hned viděli negativa)! Jak si mohu dovolit chatovat v pracovní době (jen jsem použil technologií k vyřešení problémů)! Tři zaměstnanci nad problémem laborovali už půl roku! Probendily cca 150 hodin (neoficiálně ještě více)! Stačilo se zeptat a do 15 min jsem měl odpověď a odkaz jak řešit za další 2 hodiny byl problém vyřešen. Bez ICQ bych to nevyřešil. Navíc dotaz byl obecný žádné know how.

Vidím to u práce s Excel (tam to mám z první ruky ;)). Většina umí max. 10% toho co Excel nabízí, hodně operací provádějí komplikovaně, dlouho (3x - 10x déle než je nutné), složitě. Přitom použítím správně definovaných funkcí (neřkuli VBA a automatizováním) mohu ušetřit více jak 10 hodin týdně (až eleminovat pracovníka, který úkony zbytečně provádí).

Jak zjistím, že nevím, že nevím? Případně jak lidem ukázat, že neví, že neví?

2. Malé dávky/kroky

Když školení je několikadenní "nalejvárna" - po dvou dnech máte hlavu k prasknutí, ale po rychle zapomenete (hlavně pokud nepoužívate denně, nemáte čas na osvojení). Efektivně si zapamatujete jen část. Osobně si myslím, že školit po částech a na praktických příkladech týkajících se dané firmy. Poté je školení neoptimálnější a přinese největší profit.

Pro školení Excel, pokud se naučí základní možností tohoto tabulkového kalkulátoru. Vědomosti mnohdy nedokáží prakticky aplikovat (pokud jsou příklady obecné). Jakmile se použití ukáže na tabulkách dané firmy má školení obrovský přínos, pokud se rozloží ještě rozloží do několika částí (tabulky, grafy, funkce, kontingenční tabulky) schopnost a rychlost osvojení se znatelně zvýší (přínos je znatelný).

Co vyhovuje vám, několikadenní nalejvárna nebo postupné školení?

3. Způsob vzdělávání

Každý se učí jinak, každý preferuje něco jiného (on-line - off-line). Pro každou aktivitu se taktéž hodí jiný způsob. Osobně mi mnohdy postačí *.pdf (video) než se někam dlouze trmácet na školení s živým lektorem. Na druhou stranu v určitých případech praktická ukázka od živého lektora je k nezaplacení, dlouhý slovní popis (video) jí nedokáže nahradit.

  • živý lektor - může dát ihned zpětnou vazbu, poradit
  • knihy - papírové, ebook
  • internet - diskuze, články
  • weináře
  • kontakt na kamaráda - stačí zavolat, když nevím (obrovská úspora času)

Webináře, on-line kurzy. Zaměstnanec může studovat v (mimo) pracovní době (nemusí se na nikoho vázat, aktuálně změnit čas studia, což u prezenčních kurzů nelze). Nemusí nikam jezdit (úspora času, peněz, nervů v silničních zácpách). Může využít prostojové časy (zrovna čekám, než přijde materiál, tak nebudu lelkovat a dovzdělám se).

Proč se doma nepodívat na videopřednášku a na semináři diskutovat o problémech? Přednášející nemusí stále opakovat to samé, studenti nemusí do školy. Semináře se využijí k diskusi nad tématem - získání zpětné vazby, pohled ostatních,...

MOOC (massive open online courses) - budoucnost?

Co využíváte, jak jste spokojení s tou kterou metodou (on-line - off-line)? Kde a kdy studujete? Umožňuje vám firma vzdělávání v pracovní době?

4. Cena

To je drahé! Opravdu? Pokud vám školení týdně ušetří 10 hodin času, je cena 3.000 Kč za jednodenní školení hodně? Určitě ne!

Pokud vám jde o cenu, existuje spousta kvalitních kurzů zdarma. Jak v češtině, tak i v angličtině jich najdete mraky - dokonce na prestižních univerzitách. Pokud kurz absolvujete (zdarma), můžete si za pár dolarů nechat poslat diplom o absolvování (poklud vám jde o ten papír).

Například kurz Jak na Microsoft Excel je kompletně zdarma (od pár lidí jsem slyšel, že díky tomuto kurzu se Excel naučily, získali dobrou práci, našli vše co hledali a potřebovali - uff něco tady zasmrdělo - ale pochválit se musím ;) ). Jen je potřeba do vzdělání vložit váš čas a energií (to už hacknout nejde), nikdo jiný to za vás neudělá.

Další kurzy a školení jsou placené, ale na druhou stranu se vyplatí. Osobně jsem si již zaplatil desítky kurzů a měli pro mě přínos (investovaná částka se mi již vrátila).

Platíte si vzdělávání sami, nebo vám je platí firma? Jaký byl nejdražší absolvovaný kurz? Vyplatil se vám?

5. Velikost skupiny / místo

Někomu vyhovuje větší skupina, někdo se rád učí sám. Výhodou skupiny je, že se vzájemně mohou podporovat, zeptat se na něco jinak a člověku dojdou jiné souvislosti. Každý způsob má své výhody a nevýhody. Je na vás, který vám lépe vyhovuje. Například tréning řečnických dovedností bez publika je neefektivní, pokud nemáte publikum - nemáte atmosféru.

  • jednotlivec
  • skupina

Díky internetu už nemusíte studovat ve firmě, doma, ale klidně z kavárny, pláže (i když tam na ostrém sluníčku na monitoru nic neuvidíte). Studovat můžete ráno, odpoledne, večer.

Moderní metody předávání informací typu BarCamp, kdy se nad jedním tématem sejde skupina osob a mohu se vzájemně zamyslet (vzdělávat) nad jedním tématem (problémem). Zažil jsem na akci SPŘ, kdy se jednalo o vzdělávání v projektovém řízení (velice přínosné výstupy), případně na akci EDUH24 (velice podnětné a cené výstupy). Nejde jen o fyzické setkání s lidmi, kteří se vzdělávájí, ale jsou ochotní vzdělávat jiné. Atmosféra těchto akcí je nepopsatelná, doporučuji vyzkoušet. Informace a zkušenosti načerpané/předané během akce (večera) jsou obrovsky přínosné (nikdo vám je nevezme ;)). To nemluvím o osobních kontaktech, atd.

Jaká velikost skupiny vyhovuje vám? Kdy a kde se vám nejlépe studuje? Využíváte "alternativní" vzdělávací metody?Vzdělávate ostatní?

6. Motivace / Udržení zaměstnanosti

Člověk musí mít vnitřní motivaci, vnější pomůže, ale pokud nemá tu vnitřní motivaci z vnějšku (stimulace) se to ovlivňuje komplikovaněji. Jakmile máte motivaci vzděláváte se sami, aniž vás někdo do vzdělávání nutí (vidíte v tom symsl, ...). Klidně utracíte své finance, protože vám to příjde smysluplné a přínosné.

Firmy se bojí vzdělávat své zaměstnance, argumentujíc: "Pokud lidí vzdělám, tak mi odejdou!".

Nemá znít otázka: "Nebojíte se, že je nebudete vzdělávat a oni Vám zůstanou?"

Mnoho profesí zaniklo (telegrafistka, telefonNí přepojovatelka, ...) a mnoho profesí brzo zanikne (prodavač(ka) - viz samoobslužné termiNály, finanční poradce - kalkulačky na internetu, učitel(kA) - KhantAcademy, Cursea a další on-line vzdělávání, ...).

Pokud bude mít zaměstNanec možnost se vzdělávat (tím pádem dělat na nových a perspektivních projektech) proč by odcházel? Viz Google a další firmy, které vraží neskutečné peníze do vzdělávání, proč jejich pracovníci neodcházejí (jsou ve svém oboru špičky, mají kontkaty)?

Navíc pokud odejde tak bude firmě dělat dobrou reklamu (znám pár osob co odešli ze špičkových firem), přitom původním firmám dělají doboru reklamu, přeposílají zakázky, doporučují, atd. Takže firma víceměně o nic nepřišla.

Firmy neumějí motivovat. Zaměstanci pak nemají snahu: "Přece neukážeme, že to jde rychleji. Buď rád, že jsi rád a moc se nesnaž, zkazíš normy. Prostě 10 let se to dělá takhle, tak s tím ještě dalších 10 let vydržíme ;)". "Až tě popadne pracovní šílenství, sedni do kouta a počkej až to přejde". Proč nevyužít vzdělávání jako obrovský benefit?

Umožňuje vám firma vzdělávat se? Platí vám kurzy, školení? Ocení pokud se vzdělávate sami? Jak?

7. Interní školitelé

Další moderní hit, který se začíná rozmáhat - interní školitelé. V každé firmě se najde mnoho expertů, které něco baví. Proč by nemohli (například v pátek) mít prostor pro interní školení? Pokud je daná problematika baví, tak se sámi vzdělávájí (nečekájí až je někdo pošle na školení). Většinou to nadšení dokáže přenést na další pracovníky (což se nemusí u externího lektora povést). Lidé před ním nemají takový ostych (je jedním z "nich"). Příklady mohou aplikovat přímo na firmu, atd.

To že interní školitel je k dispozici kdykoli (ve firmě mu může kdokoli zavolat a položit dotaz) u externího je to problematické, za rady na telefon budou chtít vzdělávaci agentura zaplatit. Interní zaměstnanec je většinou za levnější peníze (alokuje se jeho čas), než lektor externí (pokud nejde o úplné základy školení) a mnohdy má i více zkušeností (hlavně tím, že zná procesy ve firmě, tak může přímo napasovat na danou firemní kulturu).

Máte ve firmě interní školitelé, osvědčilo se? Jakou formou školí?

8. Pravidelnost / Timemanagement

Máte v pracovní době čas na sevdělávání a zlepšování? Můžete pátek vyhradit zlepšování se a studiu (viz Google a kolik jím díky tomu vzniklo výdělečných projektů a kolik se naučily na projektech, které neuspěli? Co firmy jako Sun, RedHat, FB, LinkedIn, atd. ...).

Příklad s Excelem, pokud se člověk zamyslí (zkonzultuje) tak následně vytvoří rychleji kvalitní šablonu. Nejen že si ušetří spoustu práce (následné činnosti jsou efektivnější), ale získá i Know How, které které využije při další práci.

Vzdělávání je dnes nikdy nekončící proces. Je potřeba se vzdělávat pravidelně. Přicházejí stále nové a nové technologie, možnosti. Zanikají ty staré, mění se. Kdo by před 10 lety řekl, že se někdo bude živit jako správce sociálních sítí ? Kdo by řekl, že se bude živit (měsíční příjem v miliónech Kč) hraním her? Tvorbou youtube videí? Cestováním, pronajímáním gauče v pokoji, blogováním?

Jaké nové profese se objeví příští rok?

Kolik času v pracovní době věnujete sebevzdělávání? Přináší to ovoce? Vzděláváte se pravidelně?

9. Infopodnikatelé

Módní název pro on-line vzdělávání.

Díky internetu se vyrojilo mnoho on-line vzdělávacích kurzů. Za vysoké ceny s mnohdy mizernou kvalitou. Vznik je pochopitelný. Na základě bubliny o tom, že infopodnikatel může člověk vydělávat milióny ročně a téměř bez práce - stačí video a třístrankový web. Tak lidé zkoušejí a snaží se rychle vydělat.

S využitím affilate marketingu jsou podporování lidmi, kteří vidí profit z prodeje daného kurzu (mají z toho peníze). Proto kurz do nebe vychválí, to že kurz zatím nebyl otevřen (takže ho nemohli absolvovat) nezmíní. Jde jim primárně o provizi.

Stejně je to s prohlášením za experta (guru, odborníka), pokud se jím prohlásím ještě nic neznamená. Stačí se podívat na Gogole a najít si o dané osobě informace, hned je vidět na co je daný člověk odborník. To že se vzájemně doporučuje pár kamarádu a snaží navodit zdání odborníku je další slabý pokus (ale na určitou cílovku funguje).

Cena 999 Kč za 25 stránkovou elektronickou knížku A5 je přemrštěná. Stačí si zajít do knihovny a získáte hromadu kvalitní literatury. Osobně si myslím, že kvalitní obsah do 25-ti stránek vtěsnat nejde (no mít čísla zítřejší sportky, tak to by přínos mělo ;)).

Bohužel tyto aktivity poškozují opravdu dobré kurzy, které nejsou za přemrštěnou cenu, nenabízejí tisíce za doporučení tak nejsou tolik vidět. Navíc lidé, kteří se jednou 2x spálili, už se bojí do těchto kurzu vstoupit (když drahý byl k ničemu, nebude ten levnější ještě horší?)

Osobně pokud doporučují, tak bez provize, prostě se mi kurz/školení líbí, tak lektora podpořím bez provize (Doporučuji: Filip Dřímalka, Mira Vlach, Pavel Minář, Karel Novotný, Honza Řezáč, atd.). Svůj Brand si cením hodně vysoko, tekže se neupíšu jen tak někomu.

Pokud se mi nějaký kurz nelíbí, tak to řeknu lektorovi, ať může do příště zlepšit (většinou stačí drobnosti). Každý nějak začínal a nikdo nebyl expert od narození.

Máte za sebou online kurz, e-book? Pomohl vám? Odpovídala cena kvalitě? Doporučily byste nějaký absolvovaný kurz bez provize (affiliate)?

10. Nenahraditelnost / Riskování

"Já bych všechny ty internety zakázala!" Pohlová

Zažili jste ve firmách odpovědi typu: "To nejde! To nemůžeme! To nebude fungovat! Nebudeme to měnit! Neřeknu jak to provádím!". Něco je zavedeno tak se nebude inovovat, musel bych se učit, případně riskovat. To je práce navíc co když nápad nezafunguje? Pak budu vypadat, že to neumím. Přece si nepodřežu pod sebou větev (takto jsem nepostradatelný a stojí to jen a jen na mě). Tvořím auru, že beze mě to nejde. Ať se děje, co se děje. Prostě jsem ve firmě nejdéle, takže mám na to právo. Žádné novinky. (Kreslil jsem u prkna, tak budu výkresy tvořit stále u prkna, žádný AutoCAD! A když příjde nový člověk, vše co provede zkritizuji. Tak budu stále nejlepoší).

Nevidíte smysl pro zlepšení, zefektivnění, vzdělávání se? Pokud zaměstnanci zvládnou více práce, dostanou přidáno jen další práci? Pokud udělají chybu (něco se zadrhne při testování nových postupů), jsou náležitě "odměněni". Proto raději stále dělají efektivně neefektivní věci. Zvládnou toho málo (nebo téměř nic), tím se snižuje i riziko chyb (kdo nic nedělá -> nedělá chyby) což se ocení. Vždy se dá najít důvod, proč se to nestihlo, proč to není hotové. Tak proč se snažit? A jsme opět u motivace...

Lidé neradi neriskují, pokud jsou za komplikace bytí. Proč by měli riskovat? Proč by se měl snažit pokusit něco zlepšit, když snaha nemusí vyjít a budou potrestání? Raději zůstanou u "osvědčeného" způsobu. Firma zakrňuje, ale nejsou problémy. Když se kácí les lítají třísky.

Riskujete ve firmě? Pouštíte se do nových neověřených metod, postupů (které se za pochodu učíte)? Jak se stavíte k vzniklým problémům, komplikacím? Berete je jako výzvu? Možnost zlepšení? Posouvají vás?

11. Otevřenost / Pravdomluvnost

Můžete se ptát, když něco nevíte? Máte otevřenou firemní kulturu? Je brán i špatný dotaz jako podnětný, nebo jste udupání do země a tak se příště raději nezeptáte? Hlavně se nebojte zeptat. Školitel může použít nejasný pojem, pod kterým si představíte něco jiného (např. neférová výhoda, RPSN, RIO, SEO, LED, API, SAP ...).

Znáte informace typu to všichni vědí a umí, ale konkrétní postup, jak to provést už vám nikdo nesdělí (prý si jej máte najít). V jistých chvílích to může být dobrá metoda vzdělávání, ale mnohdy nemá opodstatnění.

Po bitvě, každý generál. Jakmile se vyřeší problém, následně všichni, kromě vás věděli co bylo správné, jak to mělo být, proč se to stalo (během řešení nikdo na nic neupozornil a neřekl jak to má být).

Máte dvojí, trojí informace, každému se něco jiného říká, aby se náhodou někdo dozvěděl více než někdo jiný. Co kdyby znal, uměl více, to by byl problém. Argumentuje se know how (skvělým nápadem), co kdyby někdo ukradl a použil. Osobně si myslím, že to není o nápadu, ale o týmu a způsobu realizace. Nápad na sociální síť tu byl dlouho, dokonce i nějaké sociální sítě fungovali, ale až Facebook to změnil a měl jako první miliardu uživatelů...

Otevřenost je vidět u mladé generace, dojmy a zkušenosti si ochotně sdělují na sociálních sítích (dělají i jiné méně vhodné věci, ale to je jiná diskuze). Nebojí se zeptat, oslovit někoho cizího. Napomáhá jim internet, kdy oslovit virtuálně je velice jednoduché. Dostanou se k zajímavým lidem, projektům. Networking - což je na samostatný článek.

Informace které se nesdělují: NDA, výrobní postupy (CocaCola, Becherovka,...), vojenské, atd.

OpenData - otevřená a veřejně přístupná data?

Ptáte se? Dostáváte smysluplné odpovědi? Mlžíte? Jste pro otevřené informace, nebo tejení informací?

12. Sdílení know How

Obrovským přínosem je databanka sdílených informací, na způsobu wikipedie, ale ve firemním prostředí. Každý zaměstnanec může číst a doplňovat informace. Nastane problém, pohled do databanky, zda již nebylo řešeno (pokud bylo máte vyhráno), pokud se zatím neřešilo, zkusíte a pokud se podaří vyřešit, postup zdokumentujete. Využijete některý z uvedených postupů, ale při aplikací narazíte na problém, postup modifikujete a poznatky doplníte. Během pár let získáte obrovskou studnicí informací.

Podobně si můžete informace zapisovat i doma. Osobně využívám Everynote. Zajímavé weby, výpisky z knih. Člověk jede na akci, někdo má dotaz, stačí zapátrat v Everynote a odpověď je na světě a pomůže. Udaje se synchronizují, mobil, tablet, počítač (jsou v Cloudu). Podobně jsme takto zaslal informace o Lean Canvas (dotaz na uzavřené konferenci), kouknu do Everynote a nakopírují odkaz na youtube. Dotyčný tazatel je nadšen, video řeší jeho problém (moje "ztráta" času cca 30 sec, jeho úspora při hledání v desítkách minut). Podobně jsem já dostal odpovědi na otázky, které bych hledal a analyzoval hodiny (přitom se stačilo zeptat).

Pokud firma blokuje přístup na tyto sítě, řešení najdete také, ale za delší čas. Ale to je o důvěře. Buď si lidé věří, že nebudou internet zneužívat. Nebo mají Facebook zablokován, tak piškvorky hrají na čtverečkovaném papíře...

Využíváte nějakou wiki pro své potřeby? Jakou? Je pro vás přínosem?

13. Generace X, Y, jazyk

Rozdíly v chápaní problematiky a využití moderních technologií. Dnešní generace nemá problém komunikovat a sdělovat informace pomocí mobilních telefonu (tabletů). Oproti starší generaci, pro které je použití těchto technologií komplikovanější. Místo počítače (to nemluví o tabletu) raději používají čtverečkovaný papír a vybarvují si čtverečky.

Jazyk, nemyslím jen angličtina, němčina, ale chápaní pojmů. Například pojem "neférová výhoda" pro někoho může být urážející, protože se chová a jedná čestně. Přitom nejde o neférovost ve smyslu jednání, ale o nedokonalý překlad. Kdy se chápe spíše "schopnost" dovednost. Například mám natrénováno 10.000 hodin hry na kytaru a konkurence má maximálně 100 hodin, mám "neférovou" výhodu obrovských zkušeností.

Pozorujete rozdílnost ve využívají technologií, ochotě pomáhat? Sdílet informace? Využíváte sociální sítě? Které a jak?

14. Teorie nebo praxe

Mnohdy není nad praktickou ukázku, nač se desítky hodin teoreticky vzdělávat (o podnikání), není lepší rozjet nějaký startup a vše si ověřit v praxi a mít možnost konzultovat?

Pouze teoretická výuka Excel nefunguje. Student se vrátí do pracovního procesu a pokud začne zkoušet nabyté vědomosti (máli na to čas a prostor), mnohdy narazí na problém a tím končí (nemá se koho zeptat). Pokud si to prakticky zkusí v hodině, může se ihned zeptat lektory (kolektiv mnohdy ocení - dělá stejnou chybu).

Zažily jste při školení i praktické ověřování?

15. Měření a vyhodnocování přínosu

V neposlední řadě je důležitá návratnost investice do vzdělání. Platí hlavně pro firemní prostředí, kdy firma nebude vynakládat finance, které se jí nevrátí. S tím je spojeno jak vyhodnocovat úspěšnost. Úspora času a efektivit se dá změřit, ale co spokojenost zaměstnanců, lepší vztahy, umění navázat nové obchodní příležitosti, ...

Ne vše se dá změřit a kvantifikovat. Takže vyhodnocení výhodnosti vzdělání je mnohdy složité ne-li nezjistitelné.

Vyhodnocujete, zda školení je prospěšné/rentabilní? Jaké metody využívate?

Kam dal?

Kam dal? Články, odkazy.

Závěrem

Klidně se rozpovídejte v komentářích. Co vám ne/funguje co využíváte, postřehy, doporučení. Trápí vás něco ohledně vzdělávání?

Poznámka: Prosím nevkládat affil odkazy. Bude-li odkaz k tématu rád změním na klikatelný odkaz v administraci blogu .

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |