Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » project » jen-tak » obsahovy-marketing-myty

Obsahový marketing - mýty

... aneb tvořit obsah (ne)funguje ...

Obsahový marketing - polopravdy

Ne všechny rady jsou pravdivé, aneb není všechno zlato co se třpytí.

Obsahový marketing

Obsahový marketing je velice módní slovo (kdo netvoří obsah jako by nebyl). Protože se v poslední době toto slovní spojení stává předmětem zájmu, snaží se na módní vlně vydělat i spousta rádoby expertů a konzultantů. To že správně prováděný obsahový marketing umožňuje dosáhnout požadovaného cíle je pravdou, ale pozor na různé rady, které jeho význam takového propagace zlehčují.


Mýty - polopravdy ohledně obsahového marketingu

Jsou všechny hesla, která se kolem obsahového marketingu objevila pravdivá? Například že obsahový marketing:

V článku se pokusím odpovědět z vlastního pohledu.

Odkud čerpám

Zkušenosti o obsahovém marketingu sbírám na svém webu (na kterém čtete tento článek ;), se věnuje produktům Microsoft Office. Zda web budu nazývat blogem, nebo obsahový webem nic nezmění na faktu, co na webu najdete ;). Nejvíce článku je zde o Microsoft Excel, méně už o Word, PowerPoint, Access, něco málo o marketingu, atd.

Web je na světě cca 7 let, má návštěvnost cca 3.000 / den, takže statistická data už mají nějakou vypovídací schopnost. V článku popsán můj pohled na obsahový marketing. To, že mi něco funguje/nefunguje ještě nemusí nic znamenat.

Pojďme si rozebrat jednotlivé body podrobněji.

Obsahový marketing je levný

Ze své zkušenosti mohu říci, že opak je pravdou. Tvořit kvalitní obsah je zatraceně drahé. Spočte si poctivě čas od nápadu, přes vypracování osnovy, samotného vytvoření/napsání článku, doplnění o fotografie (jejich úprava), úpravy, korektura, publikace, propagace, odpovědi na komentáře, případné doplnění a aktualizace. Pokud provedete opravdu poctivě, zjistíte, že napsání kvalitního článku zabere velké množství času, zaměstná několik osoba a to vše musí někdo zaplatit.

Kolik znáte kvalitních, pravidelně udržovaných webů, navíc v češtině a z vašeho oboru? Troufám si říci, že to jsou jednotky. Kvalitní obsah prodává, to lze vidět například u megapixel.cz, jejich fotoškola a články jak vybrat fotoaparát jsou nejen velice dobře hodnocené (získávají brand odborníků na fotoaparáty), ale hlavně jim to zvedá prodeje fotoaparátu a příslušenství.

Určitě mají dobře spočítané výnosy a vše kombinují s PPC, SEO, atd.

Jak ušetřit?

Jsou i možností jak získat zajímavý obsah levněji (zdarma). Např.:

  • blogování zaměstnanců - inovativní firmy rádi podporují zaměstnance, kteří blogují. Existují i takové, které blogování svým lidem umožňují v pracovní době (Sun, ...).
  • zapůjčení produktu za recenzi - půjčte produkt "zdarma" (za recenzi), pokud již má autor nějakou reputaci, získáte nejen recenzi se zpětným odkazem, ale i bezva reklamu (autor recenze se pochlubí na svém blogu, sociálních sítích, ...)
  • prostor pro blogery - dáte na vašem webu prostor blogerům, kteří se věnuji podobnému tématu.

Obsahový marketing je snadný

Z vlastní zkušenosti je tvorba kvalitního obsahu náročná. Nejen že musíte o daném oboru něco vědět, ale také to umět sepsat.

Pokud se podívám na svůj článek. Narazím na problém, vyzkouším možné řešení. Pokud funguje vytvořím kostru článku (využitím myšlenkových map), článek napíšu, vytvořím sešit v Excel, upravím náhledy obrazovek. Článek publikuji. Následně i propaguji na sociálních sítích.

Určitě se najdou témata o kterých se dá psát zpatra (politika, filozofie ;) ). Pokud lidé mají i básnické "střevo" jde jim psáni ještě rychleji. V tomto případě lze tvrdit: "Tvorba obsahu je snadná."

Kvalitní obsah netřeba propagovat

Jen kvalitní obsah nestačí, je třeba trocha propagace.

Sice už na můj web vede pár odkazů z kvalitních zdrojů, ale bez propagace se stále neobejdu. Pokud jen článek napíšu a nikde nezpropaguji, jeho návštěvnost je v jednotkách (až je zaindexuje vyhledávač). Pokud jej zpropagují, návštěvnost je podstatně větší (podle měření je indexace vyhledávači rychlejší).

Je velice zajímavé sledovat co, kdy, kde a jak zpropagujete, vzhledem k návštěvnosti, oblíbenosti, lajkům a komentářům na sociálních sítích. Pro můj web nejlépe funguje LinkedIn pro pokročilé návody a facebook pro základní návody.

Kdy, kde a jak propagovat si musí každá firmy vyzkoušet. Obecná informace že nejlepší je úterý po 20:00 hod. nemusí zafungovat. U mého webu vím, že pátek odpoledne a celé sobota je na propagaci úplně zbytečná. Kdo by také se dobrovolně zajímal o Excel, navíc o víkendu? Když je spoustá jiných příjemnějších činností. ;)

Obsahový marketing rychle zafunguje

Pokud přijdete s něčím originální, přínosným a budete psát čtivě, můžete se rychle dostat do podvědomí (virální šíření), ale pravděpodobnost, že se to stane, nebude velká.

Co je rychle?

Ze své zkušeností vím, že do podvědomí čtenářů se můj web dostával (dostává) velice pozvolna (cca 7 lety návštěvnost 1-2 čtenáři/den na dnešních cca 3000 čtenářů/den).

Jak proces zrychlit?

Existuje pár metod jak se dostat do podvědomí rychleji:

  • Známá osoba - pokud se o vás pochvalně zmíní
  • Bulvár, kontroverzní téma - pokud na to máte žaludek (pozor na brand a jak se prezentujete)
  • Kvalitní zpětné odkazy - pokud máte dobré téma, můžete se pokusit ukacat vlivné blogery o zpětný odkaz, článek o vašem webu, rozhovor s vámi, ...
  • Reklama - zaplatíte si reklamu PPC, Facebook, atd.

Nejlepší jsou krátké články - lide neradi čtou

Paradoxně na mém webu jsou nejoblíbenější dlouhé články a návody. Jednak podle oblíbenosti na FB, G+, LinkeIn, dále podle shlédnutých stránek (času který na daných stránkách stráví).

Opět doporučuji zkoušet a měřit. Některým odvětvím mohou vyhovovat krátké, některým budou vyhovovat dlouhé články.

Obsahový marketing lze nechat vytvořit externě

Externě lze, ale bude agentura znát vaše podnikání dokonale? Nebude jen psát články obsahující klíčová slova, tak ať na váš web bude mít jen velkou návštěvnost (v grafech rostoucí návštěvnost vypadá dobře), ale nakoupí tito zákazníci? Potažmo provedou akci, kterou potřebujete?

Nebude lepší, pokud bude váš blog autentický? Můžete si tak vybudovat brand, který vám velice těžko bude budovat agentura.

Stačí vybudovat jednorázově

Ze své zkušenosti vím, že nestačí. Před pár lety jsem nechal web ležet ladem, nepřidával jsem nové články, nepropagoval a během měsíce byl vidět obrovský pokles návštěvnosti. Návrat na přechozí hodnoty již návštěvnosti již trval o několik měsíců déle.

Pokud totiž přestanete tvořit obsah a ten propagovat sejdete z očí a postupně i zmizíte z vyhledávačů a odkazů.

Postačí jen obsah

Možná pokud málo konkurenční oblast, tak budování obsahu postačí, pokud váš obor je velice konkurenční (hotely, letenky, elektronika, cestování) jen obsah vám nepostačí. Chce to mít dobře navržený web, tak ať se lide na něm, neztrácejí (příklad špatné koncepce je můj web) tj. dobré UX, mít kvalitní SEO, rychlé načítání webu, propagovat na sociálních sítích, využívat PPC, atd.

V dnešní době je obsah jedním z kanálu jak přivést lidi na web. Zajímavou alternativou je příbuzný obor. Například hravasnidane.cz a odkaz na web a poradenství od Pavla Mináře. Prostě spojení koníčka s prací. Podobně to může fungovat, pokud máte blog o psech, akvaristice, atd. Dostanete na svou stranu stejně smýšlející osůbky. Například ty co mají rádi IT a dobré jídlo ;)

Závěrem

Budujete svůj obsahový web? Zabýváte se obsahovým marketingem? Jak vám funguje? Vyplatí se vám? Kombinujete s PPC, propagujete? Můžete se zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře


Pavel

Přidáno: 13.08.14 16:44

Co má článek společného s MS Project? Dostal jsem se na něj z odkazu z homepage jelikož MS P. mě zajímá.,.. Děkuji

Pavel Lasák

Přidáno: 13.08.14 20:12

To Pavel: Velice málo ;) O MS Project bohužel nebyl zájem tak sjem o něm přestal psát :( Přednostně teď píšů o MS Excel.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |