Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » project » jen-tak » jak-ziskam-dobrou-praci

Jak získám dobrou práci?

... je lepší dobrou práci získávat nebo si ji vytvořit? ...

Úvodem

Opravdu si myslíte, že dobrou práci získáte účasti na výběrovém řízení?

Není lepší si dobrou práci/zaměstnání vytvořit? Dělat to co vás baví, v čem jste nejlepší? Takto se místo toho, aby jste hledali v inzerátech vhodnou pozici, budou se o vás přetahovat firmy. Takže budete v jiné pozici - budete si moci nejen diktovat podmínky, prostě budete mít:

 • více peněz za práci
 • děláte co vás baví
 • zlepšujete se v tom - protože vás to baví
 • získaváte reference
 • stáváte se nepostradatelným

Jak začít vytvářet získávat dobrou práci?

Blog - web

Osobně doporučuji vytvořit si vlastní blog. Jeho zřízení je zdarma, stejně jako jeho provoz. Navíc jeho zřízení není o nic složitější než založení emailové schránky, nebo objednávka na e-shopu.

Osobně jsem začal tvořit tento blok pro své potěšení a díky němu jsem se mnoho naučil a zjisti spoustu zajímavých informací, ke kterým se člověk jiným způsobem nemůže dostat.

Proč má tolik (téměř všechny) své webové stránky?

Komentáře

V blogu zpřístupněte komentáře. Čtenáři tak mohou vaše články mohou doplnit o relevantní/související informace. Ve svých článcích jsem tak mohl doplnit informace, které jsem neuvedl (předpokládal jsem jejich všeobecnou znalost), případně jsem článek doplnil o další možné postupy (které mě při psaní nenapadly), případně opravil pár nepřesností/chyb (přiznávám - chybuji i já).

Sociální sítě

LinkedIn - nejen pokud hledáte práci doporučuji si vytvořit profil. Osobně jsem získal kontakty na bývalé spolužáky, kolegy, spolupracovníky, zákazníky. Navíc vypadá, že tato síť přináší nejvíce čtenářů. Což se dá předpokládat, můj web je odborně zaměřen a odborníci jsou na této sociální síti.

Facebook - jsou tam všichni. Mám pocit, že tato sociální síť nebude mít moc dlouhého trvání (tak nějak je to spíše takové smetiště, ale je to můj názor).

G+ - spíše síť pro technické obory.

Twitter - krátké textové zprávy do 140 znaků. Zatím testuji.

Diskuzní fóra

Pomáhejte, raďte. Baví vás auta, klidně poraďte jak vyměnit olej, doporučte dobrý servis atd. Opět se o vás bude vědět ("dobré" jméno). Vybudujete si značku. Začnete se o vás mluvit (vyčuhujete z řady).

Životopis

Osobně nejsem zastáncem dlouhých textů. Představte si personalista příjmá osobu na pracovní místo, na danou pozici odpoví 90 uchazečů - (tj. 90 životopisů + 90 motivačních dopisů). Na přečtení a zpracování má 2 hodiny (pouze 120 minut), kolik času tak může věnovat (věnuje) jednomu zájemci?

Četl jsem způsoby jak si možná zrychlují práci například (není ověřené): - vyhodí 50% životopisů do koše, nečte - vyřazuje uchazeče, který má životopisy na více jak 2 stránky, atd.

Co vám to přinese

Vaše značka

Vstoupíte do povědomí - bude se o vás vědět. Pokud se někdo bude rozhodovat, zda si vybrat někoho neznamého, nebo někoho o kom již něco ví, koho si vybere? Například pokud se řekne SEO (většině se vybaví jméno Marek Prokop), atd. Myslíte si, že když mu někdo bude nabízet práci, tak ho bude zkoušet zda opravdu SEO rozumí?

Osobně mě nikdo nezkoušel, zda opravdu umím Excel (ač jeho znalost byla potřeba ;)

Kontakty

Na tom je vše založeno. Stačí si třeba přečíst knihu: "Nikdy nejez sám". A osobní doporučení je to nejlepší. Díky kontaktům získáte i kolegy z jiných oborů (tím přístup nejen k informacím). Rozumíte kávě, určitě se vám budou hodit kontakty na webdesignery, SEO, marketing, právo, dopravu, servis, atd.

Osobně jsem se díky blogu seznámil se spoustou zajímavých (inspirativních) osob a získal soustu potřebných znalostí (mnohdy bych se bez těchto kontaktů k těmto informacím nedostal). Můžete o něčem vědět dříve než široká veřejnost...

Zkušenosti - znalosti

Při psaní získáte spoustu zkušeností v daném oboru o kterém píšete. Při psaní článku si uvědomím a doplním spoustu souvisejících informací/znalostí. Prostě dokud danou věc nezačnete provádět prakticky, unikne vám spousta souvislosti.

Práci

Takto můžete jednodušeji a rychleji obdržet to co potřebujete. Zaměstnání jako zaměstnanec, nebo zakázku jako SOVČ.

Co chcete dělat (vaše práce snů)?

Předpokládám, že víte co chcete dělat, co je vaše práce snů (co si představujete pod pojmem skvělá práce). Takže zjišťováním co můžete dělat se v tomto článku nezabývám. Procstě chcete dělat to co vás baví, co umíte, čemu rozumíte v čem se chcete dále rozvíjet a zlepšovat. Co je pro vás prioritou?

Jen pár úvah, co může být skvělá práce:

 • smysluplnost, seberealizace, uspokojení
 • možnost vzdělávat a vzdělávat se
 • prima kolektiv, zábava
 • ocenění nejen finanční, prestiž

Co se může za formulacemi skrývat:

 • volná pracovní doba - u nás se pracuje od rána do večera
 • služební mobil, auto, notebook - někdo musí pracovat i o víkendu
 • ocenění práce - když jí zvládnete tak vás oceníme přidáním - práce
 • ...

Poznámka: Velmi zajimavé úvahy v knize: Peníze nebo život.

Zajímavé knihy

Knihy které doporučuji k přečtení:

Zajímavých knih souvisejících s tématem práce (skvělá práce, poslání, kontakty, ...), je mnoho, ale pro začátek postačí seznam knih, které mě zaujaly a doporučuji k přečtení/zamylšení.

Vaše názory

Vaše názory. Může odborný blog pomoci k získaní dobré pozice/zakázky?

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |