Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » project » jen-tak » jak-uspesne-prodavat-e-book

Jak úspěšně prodávat e-book?

... pár nápadu, jak na úspěšný prodej nejen e-booku ... aneb je rozdíl prodávat a prodat, takže co je třeba mít před prodejem rozmyšleno a co vám neřeknou ...

Úvodem

Poslední dobou se rojí experti, kteří radí jak napsat ebook jak vytvořit web, jak na infopodnikání, jak mít do roka milión. Podle jejich webů je napsat e-book velice jednoduché (máte jej hotov za 14 dnů ;). Vydělat milión do roka je ještě jednoduší jen zveřejníte napsaný e-book a přihodíte mu odpovídající cenu (třeba 1000 Kč za 40 stránek textu). Prodávat není až takový problém (vytvoříte web a umístím na něj váš e-book/video).

Opak je pravdou, skutečné umění prodat (tj. dostat od zákazníka zaplaceno) jednoduché a rychlé není.

V tomto článku je popsáno pár postřehu kolem prodeje, co jinde neříkají (už by to nevypadalo lákavě):

 • Téma, které se bude prodávat
 • Vytvořit e-book, nebo něco jiného
 • Cena
 • Zveřejnit - e-book
 • Affilate
 • PPC, Adwords
 • Reputace - jak se dostat do podvědomí

Téma, které se bude prodávat

pište o tom co vás baví - pěkné heslo ...

Všude se dozvíte - pište o tom, co vás baví, vytvořte produkt a prodávejte (ne že by to nešlo, ale ...). Tento "marketingový" postup zapomíná se na pár souvisejících věcí, předpokládám cíleně. Říct pravdu to už tak lákavě nevypadá - hůře se prodává. Pro to aby e-book (a nejen e-book) měl úspěch musí, být splněno:

 • o je téma zájem - musí být dostatek osob, které se potřebuji v této oblasti vzdělat (pokud budu psát odborně o malíři starověkého Říma vsadím se, že přes 10 publikací neprodám, budu-li psát na téma alkoholismu, kouření, gamblerství, hubnutí, jek bezpracně vydělat milión bude potenciálních čtenářů daleko více)
 • vyřeší téma problém (poradí) - sice mohu mít dobré téma, ale pokud jim nebudu lidem řešit problém (nebude pro ně prospěšné) opět mi moc zisku nepřinese. Učit jak se stát alkoholikem oproti tomu jak se vyléčit z alkoholismu - je jasné které téma přitáhne více osob.
 • konkurence - pokud zadám do vyhledávače problém (alkoholismus, kouření) a vyrojí se na mě tisíce kvalitních stránek, nemá cenu se tématem zabývat, naproti tomu když se o něm nepíše, nebo rady jsou nekvalitní (drahé) má téma potenciál.
 • jste v tom dobrý - to co chcete dělat jste v tom opravdu dobří, rozumíte tématu? Není stovky lepších, kteří vás strčí do kapsy?
 • baví vás to - není to podmínka nutná (ač tento požadavek všichni udávají na prvním místě), ale chápu, v článcích jde o prodej jejich návodů a ty musí vypadat líbivě a snadně. Proto mnohé zaujme věta: "Dělejte to, co vás baví - budete milionáři.", než pravda o tom co vše je potřeba udělat (a mnohé okolo vás bavit nebude).

Osobně jsem na to šel úplně jinak. Protože jsem ke své práci - školení - potřeboval prezentovat informace o Excelu, začal jsem si psát poznámky a ukládat je na vlastní web. Když měl někdo dotaz, odkázal jsem jen na patřičnou stránku. Postupně se jednak dostal web do podvědomí a já zjistil témata o která je zájem.

Vytvořit - e-book nebo něco jiného?

podle reklam prý jde za 14 dní ;) ... je někdo kdo opravdu stihl vytvořit kvalitní e-book (video) za 14 dnů?

Téma již máte a teď je potřeba se rozhodnut pro formu, zda e-book, video, mp3 nahrávky. Kombinace? Pár postřehu:

 • e-book - většinou nejjednodušší (Word, OpenOffice, LibraOffice) má každý doma nebo si může stáhnout zdarma (OpenOffice, LibraOffice)/ zakoupit (Word). Pokud nevíte jak napsat e-book i na to jsou drahé návody ;)
 • mp3 - pokud máte dobrý hlas (umíte poutavě mluvit), tak můžete své rady nahrát a uložit jako zvukovou stopu. Pokud nepotřebujete zvukový záznam sestříhat, tak jeho pořízení lze provést běžnými prostředky (programy, které máte v PC).
 • video - trochu náročnější, potřebujete na to již nějaké prostředky, SW na sestříhání a úpravu.
 • web - stačí registrace na http://www.estranky.cz/ nebo jinde, je to zdarma a pokud zvládnete facebook zvládnete i tvorbu webu. Pro začátek postačí (zjistíte, zda je o téma opravdu zájem).

Cena

Jakou stanovit cenu e-booku? Toť velice těžká otázka. Čeho se knihy týká, jaká je konkurence, jak vysoce odborná kniha je? Jak jste populární (pokud vás nikdo nezná - nemáte reference), atd. Pár ukázek za kolik a jaké knihy se prodávají:

E-booky zdarma

Existuje mnoho kvalitních knih (e-booku), které jsou zdarma, například:

Knihy za peníze

Existují kvalitní e-booky, které jsou za vcelku příznivou cenu:

 • http://ekniha.eu/michal-kubicek-jak-na-zpetny-odkaz/ stran
 • 90 stran
 • 199 cena - navíc existuje možnost jak získat levněji (viz facebook a akce)
 • známa osoba - autor má již reputaci

Existují i finančně nákladné e-booka (nebudu jim dělat reklamu), jen pro ilustraci:

 • 48 stran
 • 960,- Kč cena
 • Dle mého názoru předražené (podle obsahu neobsahuje nic co si člověk nepřečte zdarma na internetu)

Knihy papírové za peníze

Stačí si projít knihkupectví a uvidíte ceny.

Příznaky předražených knih:

Rozhodujete se pro koupí e-booku? Zkuste se zamyslet, zda se vám investice opravdu vyplatí. Nebude lepší se porozhlédnout v zahraničí? Určitě kvalitnější knihu na stejné téma seženete zdarma nebo za pár dolaru (tj. cca 100 Kč), než kupovat v česku za tisícovku? Na co si dát pozor:

 • velká cena vydělte cenu počtem stran, při ceně 17,-Kč za A5 je jasné, že asi jde o předraženou publikaci.
 • dočasná nabídka, brzy dojdou - opět reklamní trik jak budit zdání exkluzivity
 • affilate odkazy - pokud vidíte kladné hodnocení jen u affilate odkazů, autorovi jde většinou o provizi z prodeje (méně už o prospěch čtenáře). Osobně pokud se mi kniha líbí, odkazuji bez nějakého affilate. Navíc v každé knize jde najít nějaké nedokonalosti, nic není jen bíle!

Kolik musíte měsíčně vydělat? Kolik pak musíte prodat e-booku (když už máte stanovenou cenu)? Co daně, poplatky za internet, nákup PC, software, další vzdělávání. Co poplatky za affilate?

Zveřejnit

Pokud chcete e-book na web prodávat bude potřeba dalších speciálních nastavení (prodejní systém, affilate, statistiky) většinou budete potřebovat někoho, kdo vám to nastaví (pokud nejste počítačově zdatní). Což nebude zadarmo. To nemluvím o placení daní, smlouvách atd.

Toto přesahuje rámec tohoto článku. Jen pro uvědomění si, že mate-li jednoduchý web a právě napsaný e-book ještě je dlouhá cesta než začne e-book přinášet peníze (budete opravdu vydělávat)

Affilate

Jak si zajistit reklamu a prodej - aneb doporučení pomáhá prodávat. Pokud někdo vaší knihu doporučí a daná osoba si jí koupí, zaplatíte tomu, co jí doporučil provizi.

Jak funguje

Affiliate marketing (někdy také partnerský/provizní systém). Kdy je provázanost stránek s produktem (e-bookem) a stránek, které tento produkt doporučuji. Má jít o win - win - win situaci. Partnerské stránky tento produkt doporučí, zákazník si tento produkt koupí u autora a získají všichni tři:

 • Zákazník získá (měl by získat) dobrý produkt
 • Autor prodá e-book (nebo jiný výrobek)
 • Partner získá provizi za doporučení

Poznámka: V dnešní době se infomarketing velice rozmáhá, kdy po různých "milionových kampaních" si lidé myslí, že je velice snadné vydělat (pokud by tomu tak bylo tak již je mezi námi 50.000 nových milionářů ...). Napíše se e-book a pak se jen draze prodává (aby bylo i na provize). Partneři rádi píšou oslavné ódy na produkty (mají za to velké provize, to že produkt až tak super není, případně je úplně pochybné kvality neřeší - mnohdy jej ani nevyzkoušely). Zákazník je zmaten a koupí i to co vůbec nepotřebuje.

Moje doporučení: poohlídnout se v zahraničí. Cena produktu je mnohdy desetinová než u nás. Kvalita několikanásobně lepší (je větší konkurence). Navíc mnoho kvalitních informací je úplně zdarma, takže nemusíte nic kupovat a naučíte se toho daleko více, než u nás s draze placenými e-booky. Mám dojem, že produkty (e-booky) co se u nás vznikají, jsou jen ořezaný překlad z bezplatných ukázek zahraničních produktů.

PPC, Adwords

Zaplatíte si kontextovou reklamu. Platíte za klik. Podle referencí na internetu jsou nejlepší služby od Google - Adwords, nebo česká u seznamu - Sklik.

Jak funguje

Zaregistrujete se vložíte finance na účet, zadáte klíčová slova, na která chcete mít reklamu. Na tato slova se bude reklama objevovat na "spřízněných" webech. Cenu zaplatíte, až když uživatel klikne na vaši reklamu (tj. neplatí se za zobrazení této reklamy. Cena za reklamu závisí na oblibenosti daného klíčového slova.

Poznámka: Podrobnější informace doporučuji dohledat na webech příslušných služeb https://adwords.google.com/ odkaz na jiný server, https://www.sklik.cz odkaz na jiný server

Reputace

Jak zajistit aby se o vás vědělo?

 • Blog - blog kde publikujte rady, tipy, triky, ...
 • Diskuzní fóra - poraďte zdarma, pomáhejte, dostanete se do podvědomí, že dané věci opravdu rozumíte a navíc zjistíte, o co mají potencionální zákazníci zájem (kde jsou problémy, na co se zaměřit)
 • Sociální sítě - k "reklamě" své osoby se dají využít sociální sítě LinkedIn, G+, Facebook.
 • Semináře - prezentace na různých seminářích...

Příklad

Například v internetovém marketingu stačí říct jméno Marek Prokop a všem je jasné čím se tento člověk zabývá (klidně zadejte jeho jméno do vyhledávače).

Závěrem

Prodáváte své e-booky? Jak se vám prodej daří? Co využíváte při prodeji? Máte nějaké triky s kterými se chcete pochlubit. Můžete se zmínit v komentářích.

Poznámka: Affilate odkazy v komentářích budu mazat!

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 10:39

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil

Komentáře


Jan Tesař

Přidáno: 30.08.13 19:06

Citace: Poznámka: V dnešní době se infomarketing velice rozmáhá, kdy po různých "milionový.... Velmi vtipně podaný aktuální problém. V poslední době nacházím "infoprodukty" stále častěji v menší a menší kvalitě. Nejvíc mě děsí to, že nacházím stále větší počty lidí, kterí jsou ochotní za tento "infobrak" zaplatit. Autoři se nazívají "experty" na danou oblast, ale tito samozvaní experti většinou nemají hloubkové znalosti o problematice. Proč jsme tedy ochotní za danou věc platit?

Pavel Lasák

Přidáno: 31.08.13 08:13

To Jan Tesař: To bych rád také věděl, proč jsou lidí ochotni za tyto "infroamce" platit.

Pokud se podívám do zahraničí a vidím jak kvalitní informace je zdarma. I u nás se dá dohledat mnoho kvalitních informací zdarma. Pokud navštívím knihovnu za malý poplatek mám přístup k takovému množství literatury....

Ale možná, že si lidé myslí, že bez práce budou mít velké peníze. Ono texty: "Vydělal jsem 500.000,- Kč za půl roku" je v tom podporují. Přitom nejde o zisk, ale obrat. Z toho musí zaplatit daně, náklady na reklamu, affil, tvorbu e-booku, nákup PC, tvorba webu, hosting... a najednou je vydělek úplně jiný.

Jan Tesař

Přidáno: 03.09.13 11:58

To Pavel Lasák: Obávám se, že vím proč to lidé kupují. Jednou jsem smyšel že existují tři věci, které jsou nekonečné: Vesrmír, lidská blbost a lidská lenost. Narozdíl od lidského fakturu věřím, že hranici vesmíru jednou nalezneme... Většina lidí chce zbohatnout bez práce, ale každý nemůže "výhodně dědit". Když tvůrce e-booku zacílí na takovouto skupinu lidí je jasné, že se stále najdou lenoši, kteří si tyto virtuální "informace" koupí. Je to jen o morální stránce Tvůrce. Když pominu morálku spíš se divím, že v dnešní "warez" době někdo nehledá tyto materiály na "ulož" stránkách. To jsme fakt tak líní?!

Pavel Lasák

Přidáno: 03.09.13 16:24

To Jan Tesař: Staré a stále platné přísloví: "Bez práce nejsou koláče." Bohudík nemám takovou morálku, abych okrádal lidi - nasliboval jim nasplnitelné a ještě si za to nechával nehorázně platit. 1000 Kč za e-book, který má podle obsahu cca 50 stránek je přímo "zlodějina".

Jsou vůbec ty "e-booky" na uloz.to? Nejsou lidé tak líní, že je tam ani nedají? Od ukončení školy warez scénu nesleduji a sledovat nebudu.

Lukas

Přidáno: 09.04.14 20:13

Dnešní doba internetu nabízí mnoho možností jak úspěšně prodávat e-book. Jednou z nejúčinnějších možností je vytvoření partnerského programu. Novinkou na českém internetu je nový hráč na vytvoření vlastního partnerského. Jedná se novou a hlavně jednoduchou možnost na vlastní affiliate. http://webitech.cz/simpleaffil-partnersky-program-affiliate/

lenny

Přidáno: 15.04.14 15:27

Prodejte své staré knihy přes http://knihy.hyperinzerce.cz. Je zde mnoho uživatelů, takže i rychlý odběr!


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |