Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
Pro zpracování velkého množství dat existuje kontingenční tabulka. Propadněte jejímu kouzlu efektivity a jednoduchosti.
Pro přehled ve velkém množství nashromážděných dat.
Představte si, že máte obchod se sportovními potřebami. V Excelovské tabulce archivujete prodej různého zboží během roku. Data máte pro různé pobočky, ve kterých pracují různí prodavači. Data jsou pro názorné a jednoduché vysvětlení jak funguje kontingenční tabulka. Většinou obchod k záznamu prodejních dat nepoužívá excel, ale databázový program. Na druhou stranu tento databázový program umí nashromážděná data vyexportovat do Excelu. Potom již nám nic nebrání tato data transformovat do kontingenční tabulky a vyčíst informace, které nám databázový program nenabídne.
Poznámka: Veškeré následující data jsou vymyšlené (tj. daný obchod neexistuje).
Poznámka 2 : Jak vytvářet kontingenční tabulku v MS Excel 2003 jsem sepsal v článku: Kontingenční tabulka Excel 2003 .
Kontingenční tabulka je zobrazení statistického vzajemného vztahu mezi daty.
Kontingenční tabulka se nejčastěji využívá pro zpřehlednění vzajemného vztahu mezi dvěma údaji (ve statistice označováno jako znak). Kontingenční tabulka Vám tyto vzajemné vztahy přehledně zobrazí. Takže řádky odpovídají jednomu údaji/parametru (znaku) a sloupce druhému. V příslušném průsečíku (řádku a sloupce) naleznete odpovídající hodnotu, která vyhovuje příslušnému řásku i sloupci.
Příklad: Máte velkou tabulku kde je jméno osoby a pak údaj o osobě pohlaví (muž, žena) a dále kuřák (ANO, NE). Pokud udlate tabulku 2x2 buňky, kdy v řádcích bude (muž, žena) a ve sloupcích (kuřák, nekuřák). Postupně můžete tabulku procházet a dělat čárky muž kuřák, žena nekuřačka (vžy do příslušného průsečiku). Až zpracování dokončíte můžete říct kolik z tabukly je mužu nekuřáku, kolik je mužu kuřáku, kolik je žen nekuřaček, kolik je žen kuřáček.
Tuhle zdlouhavou práci zvládne udělat Excel pomocí kontingenční tabulky. Takto můžete pzracovat rozsaáhle seznamy kde nepůjde o statistickou tabulku 2x2, ale třeba 30 x 70 (což provádět ručně je nemyslitelné).
Pro tvorbu kontingenční tabulky potřebujeme data. Pro jenoduchost bude tabulka obsahovat tyto sloupce:
Data vytvořené v Excel verze 2010 data pro kontingenční tabulku verze 2010
Data máte, takže směle do toho :)
Otevřeme tabulku a z karty Vložení ze skupiny Tabulky vybereme Kontingenční tabulka - Kontingenční tabulka
Obdržíme okno Vytvořit kontingenční tabulku, kde zadáme:
Klik na OK. Obdržíme prázdnou tabulku, ve které jsou připravena čtyři pole, do kterých přetáhneme data ze Seznamu polí kontingenční tabulky. V našem příkladu zobrazené pole rozdělíme takto:
Pokud vše správně vyplníte, obdržíte:
Hotový příklad si můžete stáhnout: Hotova kontingenční tabulka verze 2010
První kontingenční tabulku máte za sebou. Klikem na jednotlivá roletová menu si můžete výběr omezovat. V následujících článcích proberu další zajímavé a užitečné možnosti kontingenční tabulky.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:07
Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.
Přidáno: 02.11.11 11:25
Zajímalo by mě jak jednoduše vytvořit graf aby vypadal jako tento. http://img810.imageshack.us/img810/5048/image010k.gif mohu se přihlásit o odpověď na email?
Přidáno: 02.11.11 16:05
To Stanislav: Použít například Spojnicové (čárové) grafy - Line Chart
Přidáno: 11.05.12 11:20
Dobrý den, lze ke kontingenčí tabulce připojit ještě jeden sloupec, kam by se třeba napsala poznámka, ale aby byla svázaná s tou KT a nerozhodila se při každém předěláni te kontingencky? Děkuji za odpověď
Přidáno: 04.06.12 20:41
Bohužel nefunguje odkaz na hotovou kontingenční tab. 2010: http://office.lasakovi.com/excel/vlozit/excel-2010-kontingencni-tabulka-uvod/excel-kontingencni-tabulka.xlsx
Přidáno: 05.06.12 16:29
To Fány: kontroloval jsem a obě kontingenční tabulky jsou stále ke stažení zdarma. Kdyby stále nefungovalo mohu poslat emailem.
Přidáno: 03.03.14 09:52
Dá sa pomocou kontingenčnej tabuľky spraviť vyhodnotenie dotazníka?
Přidáno: 03.03.14 20:32
To Peter: V zásadě jde, jen záleží jak tabulka vypadá.
Přidáno: 04.03.14 12:04
Dobrý den, při vytřídění sloupců v KT s jednotlivými měsíci se mi měsíce řadí chaoticky, jak je seřadit chronologicky bez pracného krokování vpřed nebo vzad? Při průměrování hodnot mi průměry nesedí. V čem je problém? Děkuji. jiri.janouskovec@seznam.cz
Přidáno: 04.03.14 20:08
To Jiří Janouškovec: Bez zdrojové tabulky se težko radí. Zašlete na lasak@centrum.cz bude-li čas mrknu se na možné řešení.
Přidáno: 13.03.14 15:21
Jste rozhodně stránka, která mi za vypnutí AdBlocku stála. Myslím, že vše je vysvětleno adekvátně. Díky za to :-)
Přidáno: 13.03.14 17:18
To Martin: Děkuji za vypnutí AdBlocku pro tento web. Rádo se stalo.
Přidáno: 18.11.14 08:17
Dobrý den, chtěl bych se zeptat zda nevíte jak vyřešit následující problém: Mám postupně dopňovaná data - ve sloupci A datum; B název události; C jméno vedoucího; D jméno zástupce; a v dalších pak jména účastníků. Potřebuji dostat do kontingenční tabulky do řádků jména a do slouců počet účastí jako vedoucí, počet účastí jako zástupce a počet účastí celkem. Díky Jakub
Přidáno: 31.03.15 00:49
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda je možné vložit do zápatí Excelu tabulku. Mám tabulku v záhlaví dokumentů kvůli ISU (tabulka o 2 řádcích), ale do Excelu se mi ji nepodařilo vložit. Předem děkuji za radu, jak na to (pokud to vůbec jde) Dáša
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |