Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:
aneb využijte Visual Basic for Applications (VBA) při programování v MS Excelu
Nápověda je pouze v angličtině, asi se jim to nechtělo kvůli několika "bláznům" překládat. Alespoň se člověk zdokonaluje v technické angličtině.
Výborně se hodí pro stále se opakující činnosti. Případně chceme-li vytvořit v Excelu něco profesionálního, neobjedeme se bez maker (VBA). Jejich použití je v Excelu velice jednoduché. Stačí mít základy programování ve Visual Basicu (VB), nebo v jiném programovacím jazyku, a již můžete programovat.
Pro stále se opakující činnosti můžeme nahrát makro (pokud jej nechceme programovat).
Z nástrojové lišty Nástroje - Makro - Záznam nového makra... .
Zadáme název makra:
a již můžeme psát či provádět často opakované pohyby. Až bude vše hotovo tak stačí makro stopnout tlačítkem. a máme makro hotovo.
Pokud jej chceme spustit stačí přes menu Nástroje - Makro - Makra... vybereme naše makro podle názvu.
Toto by bylo v krátkosti o makrech a jejich záznamech, osobně moc nepoužívám, více možnosti nabízí vlastní programování maker, na která se podíváme dále:
aneb využijeme Visual Basic for Applications :)
Spustíme nejprve Visual Basic. V menu Nástroje vybereme makro a poté Editor jazyka Visual Basic
Otevře se nám vlastní okno ve Visual Basicu. Doporučuji si ještě zobrazit okna Project Explorer a Properties Window a obdržíme již použitelnou obrazovku:
Tak a máme přehledně uspořádanou plochu se všemi potřebnými drobnostmi. No a můžeme se vrhnout do našeho prvního programu.
Z menu vybereme Insert - Module a můžeme napsat náš První program. Pro jednoduchost si vybereme například součet (jde jen o ukázku a kontrolu a to je nejlépe provádět na něčem jednoduchém.
Function secti(x, y)
secti = x + y
End Function
Pro kontrolu námi vytvořených programů existuje mnoho prostředků, např.: Object Browser, který nám umožní i vložit popisek námi vytvořené funkce. Ať víme, co jsme si to naprogramovali.
Ke každé funkci si můžeme uložit komentář. V Object Browser pravým tlačítkem na funkci vybereme Properties...
Zde zadáme náš popis. Po stisknutí OK se naše poznámka uloží.
A teď již můžeme v Excelu naší první funkci použít. Vybereme Vlož - Funkce, vybereme vlastní funkce.
Zde již je stačí kliknout na název námi vytvořené funkce a hotovo :)
A tohle je výsledek.
Tak a tímto bychom měli svou první naprogramovanou funkci. Je pravda, že zadáním =10+20 máme součtovou funkci hned a bez programování, ale cílem bylo ukázat jak naprogramovat funkci na jednoduchém příkladu. Složitější příklady budou následovat.
Např. použití cyklů, heslování, vlastní menu a mnoho dalšího zajímavého.
Testováno v programu Excel 2003. V starších aplikacích nemusí některé funkce fungovat.
Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:06
Pomohl vám článek? Vyřešili jste problém? Můžete mě podpořit zakoupení tabulky (samozdřejmě čokoládové), když kafe nepiji ;) Odkaz na zakoupení čokolády. Za veškerou podporu vám děkuji a samozdřejmě jí využiji do zdokonalování a rozšířování webu.
Případně přidejte odkaz na vaši oblíbenou sociální síť, případně využijste hashtag #JakNaExcel .
Děkuji za váš čas a doufám, že jste nalezli odpověď na svůj problém.
Narazili jste v článku na nejasnost, chybu? Máte tip na vylepšení nebo doplnění článku? Budu rád pokud se zmínite v komentářích.
Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od dubna roku 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím 8x za sebou). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 20 let (o Excel píší přes 25). Zdarma je zde přes 1.500 návodu, tipů a triků, včetně přes 350 různých šablon, sešitů a přes 70 taháků v pdf.
Pomohl Vám návod? Sdílejte na Facebooku, G+ |
||
LinkedIn... |
Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2025 |