Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » vba » druhy-aplikaci-v-excelu

Druhy tabulek a aplikací v Excelu

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak se dají tabulky a aplikace VBA v Excelu rozdělit? - aktualizováno

Základní rozdělení

Rozdělení podle cílové osoby

Kdo bude vaše tabulky, aplikace ve VBA užívat.

  • Pro vlastní potřebu
  • Pro jednu osobu (kolegu)
  • Pro několik kolegů ve firmě
  • Pro externí firmu - cizí uživatele

Složitost tabulek programů

  • Jednorázové jednoduché výpočty
  • Opakované jednoduché výpočty
  • Pomůcky pro výpočet
  • Komplexní řešení
  • Nestandartní řešení
  • Těžko definovatelné - hry, atd.

Jednotlivé kategorie - podrobně popsány

Cílové osoby

Pro koho je aplikace určena.

Pro vlastní potřebu

Většinou se nemusí řešit, jak program vypadá, ošetřovat chyby, tvořit nápovědu. Používá pouze autor, když něco nefunguje, může si upravit ke svému obrazu. Nikoho se na nic nemusí ptát (udělá si jak potřebuje). Pokud potřebuje přidat další funkci, upravit stávající není problém, jde o jeho "dítě".

Pro jednoho kolegu

Víme jak je na tom s Excelem, většinou jde o jednodušší aplikaci, vysvětlí se mu funkce. V případě, že kolega narazí na problém, vždy může zvednout telefon a autorovi zavolat.

Pro několik kolegů ve firmě

Tvořit jednu aplikaci pro více osob už je složitější, každý má jinou úroveň znalostí (nejen Excelu, ale počítaču všeobecně). Jinak je používá a pracujes nimi, reaguje na vzniklý problém. Někdo více používá klávesové zkratky, někdo raději "kliká".

Tabulka či Excelovská pomůcka zůstává ve firmě a pokud je problém autor je většinou při ruce (nebo na telefonu).

Pokud se do toho započte, že tabulka (aplikace) bude používána v různých Excelech, různých jazykových verzích - má autor o zábavu postaráno.

Pro externí firmu

Nebo od externí firmy.

Nejsložitější na tvorbu jelikož před tvorbou, musíte poznat uživatelé, verze Excelu na kterých bude aplikace provozována, jejich požadavky. Aplikaci je nutno doplnit helpem (nápovědou). Většinou bude potřeba uvést kontakt na autora a být k dispozici jako "technická" podpora.

Pokud vytváříte aplikace. ... vše je jinak ..., návrh se od skutečnosti mnohdy liší. Proto doporučuji spolupracovat s konečným uživatelem aplikace. Pokud jednáte se šéfy, kteří vytvoření aplikace mají na starost, ale nebudou s ní pracovat, dopadá výsledek špatně.

Pokud požadujete aplikace. ... vše je jinak ...Dobře si zpracujte požadavky ať nedostanete něco jiného, než potřebujete. Programátoři mnohdy vidí svět jinak než vy jako uživatelé.

Složitost aplikací

I jednoduchá aplikace může zastat mnoho práce.

Jednorázové jednoduché výpočty

Většinou bez VBA nebo s jednoduchým VBA, provede jednu akci, nemusí mít žádné formátování. Prostě si potřebujete ověřit nějaký výpočet. Zkontrolovat zda uváděné splátky odpovídají skutečnost. Vypočítat RPSN, když banka nedokáže říct, atd. Jednou vytvoříte a nikdy se již k tomu nevrátíte.

Většinou jde o vaše aplikace. Případně jako ukázka pro kolegu.

Opakované jednoduché výpočty

Jedná se o tabulky, které provádějí automaticky opakované činnosti. Třeba aplikace co sleduje rodinné finance, načte *.csv z banky rozhodí platby, udělá graf.

Opět u těchto aplikací se jedná o uživatelské (vlastní). Když náhodou něco nevyjde upravíte ručně, případně pokud je čas něco doprogramujete.

Často se jedná o "špageťáky" poslepované aplikace, prostě si svou aplikaci postupně budujete a zdokonalujete a kódy hledáte na internetu.

Pomůcky pro výpočet

Různé aplikace, které sami o sobě jsou k ničemu, ale mohou nám ulehčit život.

Komplexní řešení

Aplikace, které běhají samostatně. Uživatel nemusí vědět, že vytváří excel, jen každé ráno dostane např. *.pdf dokument. Takto jsem vytvořil aplikaci na monitorující stroje. Uživatel dostane k dispozici každé ráno *.pdf a jen se koukne, jak stroj pracoval. Co je na pozadí, že tento graf generuje Excel neví a ani vědět nepotřebuje.

Nestandartní řešení

Excel jako databáze - Jelikož MS Access není součásti základního balíku MS Office, vytvářejí se v Excelu i jednodušší databázové aplikace. Osobně třeba mám aplikaci na tisk faktur (seznam zákazníku, činností, faktur). V databázi by bylo naprogramováno rychleji, ale když není k dispozici Access lze s výhodou využít i MS Excel.

Těžko definovatelné

Hry - i v MS Excel se dají naprogramovat funkční hry. Na internetu jich několik naleznete.

Závěrem

Jaké aplikace používáte, můžete sdělit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:06

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |