Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky

Jste zde: Úvodní stránka » excel » vba-formulare » design-formularu-exce-vba

Design formulářu - Excel VBA

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

formuláře nemusejí být nutně šedé a škaredé.

Design prodává

Stará známa pravda, že desing prodává platí i u formulářů. Pokud zákazníkovi předvedete kvalitně naprogramovaný formulář, jehož smysl chápe jen programátor moc neuspějete. Uživatel většinou nerozumí tomu co je na pozadí, on chce formulář ve kterém se vyzná.

Takhle ne!

Například část formuláře v ukázce (je trochu upraven), k jeho pochopení potřebuje člověk dost času. Je pravdou, že pokud se vyplní vše a správně půjde o perfektní záznam v tabulce, ale troufnu si řící, že ten kdo by byl schopen vypňovat takovýto formulář, je hoden velkého uznání. Spíše se tam něco napíše ať systém daný záznam vezme a uloží (to nemluvím o možností vzniku chyb při zadávání). Zaměstnanec tak může zadat další záznam. Což u nepřehledného formuláře je i pochopitelné.

Excel VBA formulář - špatný

Přitom stačilo formulář torchu rozdělit a více okomentovat a hned by se s ním pracovalo lépe.

Poznámka: Viděl jsem horší formuláře, ale netroufnu si publikovat náhled obrazovky, pro zasvěcené by bylo jasné o který software jde. (nešlo o formulář v MS Excelu ;-)

Klasické šedé...

Pokud vytvaříte formulář, MS Excel nabídné klasickou šeď. Design z základu není špatný, pokud se prvky vhodně rozestaví.

Většina programátoru navrhne formuláře klasické "šedivé". Přeci jen hodnoty "prvků" jsou přednastavené, jejich změna zabere čas.

Excel VBA 

formulář - klasický šedivý

Na druhou stranu pokud si člověk s formulářem vyladí, konečný uživatel to mnohdy kladně ocení. Pokud Vám nestačí klasické formuláře, i v Excelu jsou možnosti jak vytvořit graficky působivé formuláře. Viz dále.

Ukázka lepších formulářů - zdarma ke stažení

Přílohou ukázkový soubor, který předvádí na několika ukázkách jak mohou vypadat formuláře v MS Excelu. Pokud to nevíte tak nepoznáte, že daný formulář byl vytvořen v Excelu.

Excel VBA formulář - 

ukázka lepší grafiky

Soubor Ukázky formulářů v MS Excel soubor ve formátu *.xlsm ke stažení zdarma. Soubor využívá makra.

Jak na tyto formuláře jak nastavit patřičné parametry je popsáno v dalších článcích.

Závěrem

Jakou zkušenost s formuláři máte vy? Jaké formuláře tvoříte či s jakými pracujete a jak jste s jejich designem spokojeni? K dispozici jsou komentáře...

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:06

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Miky

Přidáno: 28.05.12 12:24

Soubor Ukázky formulářů v MS Excel nelze stahnout jako xlsm, ukládá se jako xml. Jak jej stahnout, případně otevřít. Díky

Pavel Lasák

Přidáno: 28.05.12 17:56

To Miky: Pokud nejde v prohlížeči uložit tak pravý klik a v menu zvolit Uložit cíl jako... zkoušel jsem v Exploreru a Chrome a stažení funguje bez problému (stačí pouze kliknout na odkaz).

Pavel K.

Přidáno: 22.08.15 21:02

Kde najdu nějaký přehled stylů formulářů ? Jak je navrhovat adtadt

Pavel Lasák

Přidáno: 17.06.16 11:29

To Pavel K.: Styl formulářů je jen jeden, připravený od Microsoft, budete-li chtít své, musíte si je "nadesignovat" nastavením vlastností jednotlivých prvků daného formuláře.

Petr Svoboda

Přidáno: 22.07.16 10:14

Dobrý den, moc děkuji za to co děláte! Mám jednu otázku, dá se vyrobit UserForm s několika skrytými listy a oušky jako je třeba menu ve win Internet Options? Že bude jako několik formulářů na sobě. Děkuji

Petr Svoboda

Přidáno: 22.07.16 10:22

Tak už to vím :) pomocí MultiPage z menu Toolbox Control ve VBA editoru. Pěkný den!


Excel


Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2024 |