Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » soubor » excel-2010-tisk

Tisk sešitu - Excel 2010

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak tisknout vaše sešity v MS Excelu? - včetně možnosti ekonomického tisku (jak ušetřit papír).

Úvodem do tisku

Tisknou z Excelu je mnohdy důležité, například při reportování nadřízeným. Pokud již umíte vytvořit a uložit excelovský sešit, potřebujete jej vytisknout. Zatím mnoho firem potřebuje zakládat papírové reporty (než přejdou na elektronickou kancelář - krize je donutí).

V tomto článku se naučíte:

Zobrazení před tiskem

Nejen z důvodu úspory papíru doporučuji před tiskem zkontrolovat, jak bude stránka vypadat (zda nemáte tabulku příliš velkou a místo na jedné stránky (jak mylně předpokládáte) se Vám vytisknout 4! Toto se často stává pokud vyberete jinou tiskárnu, než na které byl sešity vytvořen.

Jak tedy zobrazit ukázku

Z pásu karet vyberete Soubor ze zobrazeného menu Tisk a zobrazí se vám okno pro tisk, kde v pravé části vidíte, jak dokument bude vypadat.

Tisk MS Excel 2010

Máte-li stránek více, můžete se dostat na další pomocí šipek umístěných v dolní liště.

přesun stránek - MS Excel  2010

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Nastavení tisku

Vím, že Vás bude lákat tlačítko Tisk, ale alespoň doporučuji vybrat tiskárnu a rozsah stránek. O dalším nastavení se zmíním v následující kapitole Nastavení tisku - pokročilé.

V Soubor > Tisk v oddíle Tiskárna vyberete vhodnou tiskárnu (kam budete chtít tisk poslat). Často je k dispozici více tiskáren laserové (pro černobílý tisk) "ingoustovka" (pro barevný).

Výběr tiskárny - MS Excel  2010

Pokud Vám nevyhovují, můžete vypsat přímo rozsah stránek v oddíle Nastavení do pole Stránky: vepíšete vlastní rozsah od až: po kterou stránku chcete.

Vlastní rozsah - MS Excel  2010

Zpět na seznam kapitol o tisku v Excelu.

Vlastní tisk

Teď když máte zkontrolované, jak dokument vypadá, vybranou tiskárnu a rozsah tisku stačí klik na počet kopií (většinou není potřeba, protože stačí jeden výtisk), ale třeba pro faktury, dodací listy potřebujete dva (jeden pro Vás druhý pro firmu které posíláte). A teď jen Tisk a dokument se vytiskne (pokud je tiskárna správně nastavená, zapnutá, má papír a ten není zaseknut,...

Tisk - MS Excel  2010

Zpět na seznam kapitol o tisku v Excelu.

Pokročilejší nastavení

V této kapitole proberu další možnosti nastavení tisku.

Výběr stránek pro tisk

Výběr listů jsem probral v ředchozí kapitole.

Jednostranný/oboustranný tisk

Jednostranný nebo oboustranný tisk, automatické překlápění po delší či kratší straně (pokud umí tiskárna), nebo ruční výměna papíru.)

jednostraný oboustraný tisk - MS Excel  2010

Kompletováno

Pro více kopií jak se mají papíry třídit.

Kompletováno - tisk - MS Excel  2010

Orientace

Orientace papíru - na výšku nebo na šířku.

Orientace - tisk - MS Excel 2010

Velikost papíru

Nastavení velikosti papíru (A4, A5, A3 ....)

Papír velikost - tisk - MS Excel 2010

Vlastní okraje

Nastavení okrajů - hlavně pokud papír zakládáte do pořadačů tak počítat s místem vlevo (málokterá šablona s touto alternativou počítá), ale je důležitá. Jelikož po založení je levá část dokumentu špatně čitelná.

Okaje - tisk - MS Excel 2010

Bez měřítka

Tato volba Vám umožňuje přizpůsobit list na jednu stránku (Excel jej zmenší). Podobně umí přizpůsobit řádky nebo sloupce.

Počet stránek na list - tisk - MS Excel 2010

Ostatní nastavení

Dále je možno nastavit:

  • Vlastnosti tiskárny - zde podle tiskárny a jejího ovladače
  • Vzhled stránky - pokud máte raději záložkové menu.
Ostatní nastavení - tisk - MS Excel 2010

Vlastnosti tiskárny

Podle typu tiskárny můžete nastavit mnoho dalších parametrů této tiskárny (barevně, černobíle,...).

MS Excel 2010 - Tisk

Zpět na seznam kapitol o tisku v Excelu.

Ostatní informace o tisku v MS Excelu

Tisknout můžete nejen na tiskárnu, ale také do *.pdf. O tom jak tisknout do *.pdf se zmiňuji v samostatném článku export do *.pdf pomocí VBA. Zde zmíním dvě možnosti jak "exportovat" do *.pdf:

  • Virtuální tiskárna - máte nainstalovanou virtuální tiskárnu, která umožňuje tisk do pdf (tu si vyberete a dáte klasicky TISK).
  • Uložit jako *.pdf - místo tisku zvolíte na kartě Soubor - uložit jako - a v dialogovém okně zvolíte typ uloženého souboru *.pdf místo (*.xlsx, *.xls).

Zpět na seznam kapitol o tisku ve Wordu.

Závěrem

Máte-li nápad jak doplnit článek o tisku v MS Excelu můžete se zmínit v komentářích (a pomoci tak dalším čtenářům).

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:03

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře


Radek

Přidáno: 22.10.12 17:49

Chci vidět nastavení formátu A3.

Pavel Lasák

Přidáno: 23.10.12 17:33

To Radek: Musíš mít tiskárnu, která umí A3, a poté bude i na výběr velikost papíru A3.

Štefan

Přidáno: 19.02.13 11:31

Chci se zeptat, jak to udělat, aby se tisklo na předtištěnou tiskovinu jenom to, co tam zadám. Jde mi o daňové přiznání. V excelu mám předlohu, kde doplním hodnoty. Tato předloha má úplně stejný vzhled jako originál daňové přiznání. Chci to v Excelu vyplnit a poté vytisknout na to originální přiznání. Prostě aby se tisklo jen to co já zadám do kolonek, které jsou na originální tiskovině. Dík

Pavel Lasák

Přidáno: 19.02.13 13:24

To Štefan: Záleží jak máš vytvořen sešit. Co jsem viděl tiskoviny na daňové přiznání, tak je stačí vyplnit, vytisknout na bílou A4 a odevzdat (funguje, dělám už to několik let), nemusí to být přímo ty jejich hnusně růžové formuláře.
Jinak se budou muset v sešitě nastavit buňky na bezbarvé, Odstranit ohraničení... Což není tak snadné (šablona je zamčena na heslo).
Pro úsporu tisku lze na Soubor - tisk - Vzhled stránky. V dialogovém okně zvolit záložku List a zatrhnout černobíle.

Přemek

Přidáno: 19.08.13 14:50

Zdravím, chtěl bych se zeptat, zda je možné zamknout nastavení tisku, aby se list v daném sešitě tiskl stále se stejným nastavením ( okraje, orientace,..) ať už ho otevře kdokoli. Děkuji.

Jana

Přidáno: 16.10.13 15:33

Zdravím ,Jsem rada ze jsem poznala Excel moc ktar vam dekuji za vsechno co mne excel naucil diky moc nashledanou

Pavel Lasák

Přidáno: 16.10.13 19:14

To Jana: Rádo se stalo ať se daří, nejen s Excelem.

Karel

Přidáno: 18.01.14 01:38

Mám stále problémy s tiskem. Mám v Excelu stránku, která má např. 10 sloupců různě širokých. Ten první je 50 pixelů, napíšu do něj text tak, že tuto buňku vyplním až téměř na doraz a když dám náhled před tiskem, tak by mě do té buňky vešlo ještě 10 písmen. Čili ta buňka se jakoby roztáhne a také se tak vytiskne. Nevím jak tomu zabránit, dělá to v Excelu 2007, tak i 2010.

Kil

Přidáno: 01.06.15 13:47

Dotaz: Jde v Excelu nastavit pevné stránkování, že si navolím, kde má stránka končit a pak vložím buňku a následující stránky se nerozhodí( jen maximálně přibude prázdá strana)? Díky.

Lucie

Přidáno: 16.11.15 09:30

Zdravím, potřebovala bych poradit. V excelu mám automaticky při tisku nastaveno A3, netuším proč, každopádně se jedná o soubor, kde pokaždé potřebuji A4. Mohu poprosit o radu, jak to automaticky nastavit na A4? Už mě nebaví to porád překlikávat, navíc kolikrát zapomenu, tak škoda A3.

Václav

Přidáno: 15.01.16 14:07

Mám sešit Excel ve formátu *.xls, který má nastaven dolní okraj 1cm a rámeček, který vychází v rozložení stránky skutečně 1cm nad dolním okrajem je na 3 PC i v tisku 1cm nad dolním okrajem. Ovšem čtvrtý PC (W7 32bit/Office2010) tento okraj posunou více nahoru. V čem může být problém? Díky za jakoukoliv radu na email vaclavdostal@centrum.czSdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |