Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » power-bi » Vizualizace-dat-Power-BI-zaklad
Microsoft Excel logo Microsoft Excel logo

Vizualizace dat v Power BI - základ

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak data v Power BI vizualizovat aneb převést do tabulek a grafů.

V tomto článku se podíváme, jak vytvořit základní vizualizace, sloupcový graf, tabulku, průřez. Na lepší úpravy se podíváme v samostatném článku.

Úvodem

Předpokládám, že v Power BI máte načtená data, která potřebujete vizualizovat. Pro přehlednost je článek rozdělen na kapitoly:


Zdrojová data

Pro tvorbu vizualizací předpokládám, že máte k dispozici v Power Query data například o demoprodejně.

Data jste si načetli v článku Relace mezi tabulkami, případně si můžete načíst vlastní excelovské tabulky podle článku: jak načítat do Power BI data z Excelovských sešitů, případně načítat i jiná data databáze, web, složky, atd.

Power BI - data pro vizualizaci

Načtená data obsahuji záměrně několik provázaných tabulek. Využijeme je nejen zde při tvorbě tabulek (vizualizace ve formě tabulky), kdy data budou na sebe navazovat, ale v dalších článích týkajících se jazyka DAX. Data tedy máte v Power BI, tak se vrhneme na jejich vizualizaci.

Tvorba sloupcového / pruhového grafu

Začneme pruhovým nebo sloupcovým grafem (jak se vám líbí)). V pravé části Vizualizace (Visualizations), si váš oblíbený vybereta. Já si vyberu průhový (první ikonu - ano následně si vyberu třetí), komu se nelíbí, může si vybrat sloupcový (druhou ikonku). Princip je stejný.

Power BI - data pro vizualizaci - výběr z možností

Klikem na ikonu vybrané vizualizace se v prostoru pro sestavu (report) objeví obdélník se šedě nazačenými řádky (pruhy) nebo sloupci (zálěží který graf jste si vybrali).

Power BI - data pro vizualizaci - výběr z možností

Než začnu graf tvořit musím vědět co v grafu chci mít. Já v něm chci mít závislost ceny na názvu výrobku. Ať nemusíte hledat připomínám, že oba sloupce jsou v tabulce Výrobky. Tedy stačí jen zatrhnout. Graf se vytvoří atutomaticky. Power BI pozná co má být v popisu osy a co jsou hodnoty.

Power BI - data pro vizualizaci - vytvořený graf.

Teď mě napadne, že bych potřeboval mít v grafu ještě hmotnost (nebo jinou číselnou informaci). Tak jí v sekci Pole (Fields) zaškrtnu v příslušné tabulce správný sloupce, který chci mít zobrazen.

Power BI - data pro vizualizaci - vytvořený graf.

Ppkud se zamyslíte, tak vás napadne že sčítat cenu a mnotnost nechcete, že chcete mít sloupce pěkně vedle sebe. Což je jednoduché ve výběru vizualizací (máte-li stále vybrán graf) kliknete na jinou ikonu.

Power BI - data pro vizualizaci - vytvořený graf.

A máte hotovou první vizualizaci.

Základní vložení a vytvoření grafu je jednoduché. Co ale když se grafy nebudou dařit vytvořit? Případně je budete chtít vylepšit, upravit. Pod vizualizací máte možnot graf upravovat (ony tři ikonky obdelníky, štětec, potažmo lupa).

Power BI - data pro vizualizaci - vytvořený graf.

Grafy a jiné vizualizace (tabulka, průřezy) se dají neskutečně upravovat. Nejen co do položek, co je na které ose (Power BI může nevhodně odhadnout a místo do svislé osy umistí do vodorovné). Tak také se dají upravovat barvy sloupců a jiných grafických objektů, měnit velikost typ, barvu písem, skrývat a zobrazovat určité udaje, třeba nadpis, atd. Což ale přesahuje prostor v tomto článku. V samostatných článcích se zmíním jak na tyto úpravy a jak vizualizace vylepšovat.

Tvorba tabulky

Dalším důležitým prvkem, který může vizualizace (dashboard) obsahovat je tabulka. Výhodou je že do tabulky můžeme vkládat sloupce z různých tabulek, Power BI díky propojení (relacím) ví, které řádky si odpovídají a tak je sprvávně do tabulky přiřadí a vytvoří jeden záznam.

Graf máte a teď budete chtít tabulku. Tady pozor. Než kliknete na ikonu tabulky nesmíte mít vybrán graf. Jinak se z grafu stane tabulka (ono se nic moc nestane opět zpátky změníte na graf klikem na ikonu grafu, ale proč si život komplikovat). Je vhodné stát mimo graf a následně kliknout na vizualizaci tabulka. Opět se vytvoří šedá tabulka. Nelíbí se vám její pozice nebo velikost? Můžete tuto oblast přesunout zmenšit/zvětšit (klasicky myší).

Power BI - vizualizace tabulka

Vyberete, co chcete mít v tabulce a zaklikněte, klidně mohou být sloupce z různých tabulek, díky relacím (vazbám) se spojí správné řádky.

Power BI - vizualizace tabulka

Opět podrobnější nastavení nad tabulkou si nechám na samostatný článek (kde zmíním časté dotazy jak se zbavit celkových součtu atd.).

Tvorba průřezu

Pro další práci, hlavně s využitím dynamicky definovaných parametru se hodí mít k dispozici výběr (neboli filtr), na to se hodí využít vizualizaci průřez.

Stejně jako v předchozím případě, pokud jste mimo jakykoliv graf tak si ve vizualizacích vyberte Průřez (Slicer).

Power BI - data pro vizualizaci - Průřez

A třeba si vyberte si třeba z tabulky Vyrobky sloupec Kategorie a máte hotovo.

Využití najde u dynamických parametrů, které třeba použijete k filtrování, výběru příslušného souboru atd.

Power BI - data pro vizualizaci - Průřez

Pokud zvolíte čísla může výsledek vypadat jinak, například pokud použijete sloupec Rok z tabulky Roky. Opět nastavením se tato vizualizace dá změnit.

Power BI - data pro vizualizaci - Průřez - čísla

Další vizualizace

V přípravě další vizualizace, jak je budu potřebovat pro další články, tak zde doplním.

Stejně tak články, jak vizualizace doplit o interaktivní prvky jako jsou tlačítka atd.

Související články

Další odkazy na související články v přípravě:

Závěrem

Napadá vás něco na doplnění? Můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |