Přeskočit navigaci | Přeskočit na novinky
     

Jste zde: Úvodní stránka » excel » power-bi » Relace-mezi-tabulkami-Power-BI
Microsoft Excel logo Microsoft Excel logo

Relace mezi tabulkami v Power BI

Videokurzy Excel

Ve spolupráci se SEDUO jsem vytvořil několik videokurzů:

Jak prakticky na relace (vazby) mezi tabulkami v Power BI. Teorie jsem sepsal v článku: Teorie jak na relace.

Co se v článku dozvíte

V tomto článku se dozvíte, jak vytvořit relace v Power BI. Aneb proč jsou relace (vazby mezi tabulkami) důležité, teď je vytvoříme. Pro přehlednost je článek rozdělen na kapitoly


Zdrojová data pro načtení do Power BI

Pro práci s relacemi je potřeba mít vhodná data. Pro jednoduchost je dávám v poslední kapitole zdarma ke stažení. Jde o soubor PowerBI_data_tabulky_jako_tabulka.xlsx, který znáte z článku: Teorie jak na relace..

Power BI - relace - zdrojová data

Data máte v další kapitole je načteme.

Načtení dat do Power BI

Data máte teď jen zbývá je načíst. Jak data načítat jsem podrobně popsal v článku: Načítat excelovské data do Power BI.

V menu Domovská stránka (Home) klik na Načíst data (Get Data) a klik na ikonu Excel.

V dialogovém okně Otevřít (Open) veberete požadovaný soubor, v našem případě PowerBI_data_tabulky_jako_tabulka.xlsx a klik na Otevřít.

V dialogovém okně Navigátor vyberte všechny tabulky jako tabulka a přes Načíst (Load) tlačítko uplně vlevo načtete přímo do Power BI.

Power BI - relace - načteno

Automatické relace v Power BI

Obrovskou výhodou je, že při načítaní vhodně připravených tabulek Power BI automaticky dohledá a vytvoří vazby (vzájemné relace). Pro kontrolu stačí jen v Power BI, v levém menu vybrat Model (Model) a rázem vidíte propojení která Power BI našlo.

Najde i když se sloupce nejmenují stejně ;) v ukázce Sklad vs Sklad_. V demotabulkách tedy nemusíte nic vytvářet a vazby (relace) máte hotové.

Power BI - relace - načteno s relacemi (vazbami)

U hotové relace se můžete podívat, jak je spojeno, stačí jen najet nad šipku vybrané vazby a spojení (relace) se podbarví.

Power BI - relace - načteno s relacemi jak je propojeno

Jelikož data máte propojená a budou se hodit pro další ukázky hlavně u práce s jazykem DAX je vhodné si rozpracovanou práci uložit. Z menu Soubor (File) - Uložit jako (Save as) a vyberte svůj název, třeba: tabulky-pro-praci.

Power BI - relace - ulozit

Vytvoření relace v Power BI

Co když ale máte tu smůlu. že se relace automaticky nevytvoří? Například relaci mezi tabulkou Sklad a tabulkou Kategorie Power BI nepozná. Co teď?

Poznámka: V další kapitole článku je jak relaci smazat, případně jak relaci upravit pokud by Power BI vazbu poznalo špatně.

U nás máme zatím jednodušší příklad, Power BI vazbu nepoznalo a navíc víme, jak mají být sloupce propojeny. V naších tabulkách, bude požadavek propojit z tabulky Sklad sloupec Sklad_ s tabulkou Kategorie se sloupcem Sklad.

V Power BI stačí jen klik a přidržet pravé tlačítko myší nad názvem sloupce (který chcete propojit) v dané tabulce a přetáhnout nad sloupce druhé tabulky (se kterým se má spojit ) a máte hotovo.

Power BI - relace - tvorba relace

Úprava relace

Další možnost, relace je správně jen Power BI pozná špatně typ vazby. Například si myslí, že jde o kardinalitu 1:1 a přitom jde o kardinalitu 1 : N.

Opravit můžete stejně, jako když se koukáte na relaci, stačí najet na šipku nad vazbou. Pak přes pravý klik a vybrat Vlastnosti (Properties).

Power BI - relace - uprava vlastností

Druhá možnost dvojklikem nad šipkou. Následně obdržíte dialogové okno Editovat vazbu (Edit relationnship). V dialogovém okně můžete vybírat tabulky a v tabulkách označovat sloupec, který má být ve vazbě.

Následně můžete vybrat kardinalitu (typ) 1:1, nebo 1:N atd. Případně pro testovací účely můžete relaci dočasně (nebo i travale) deaktivovat odškrtnutím aktivovat tuto relaci (Make this relationship active).

Dále se dá nastavovat směr křížového filtru atd, ale to si nechám do pokročilejších článků.

Power BI - relace - uprava vlastností

Mate-li nastaveno (opraveno) stačí jen klik na tlačítko OK.

Neviditelná relace

V dialogovém okně Edit relationship můžete dočasně deaktivovat relaci. Odškrtnete aktivovat tuto relaci v angličtině Make this relationship active a potvrdíte tlačítkem OK.

Power BI - relace - uprava vlastností

Vazba je pak provedena čárkovanou čarou.

Power BI - relace - zneviditelněná vazba

Smazat vazbu - relaci

Pokud Power BI vytvoří vazbu nevhodně a potřebujete se jí zbavit, není nic jednodužšího než jí smazat. Pravý klik a z menu vybrat Odstranit (Delete).

Power BI - relace - odstranění vazby

Další tipy

Prostor pro tipy a triky při práci s relacemi, co mě v průběhu tvorby článku napadne a nebude se hodit do jiných kapitol. Případně doplním řešenou problematiku, pokud se problém objeví vícekrát.

Případně až budou sepsány důležitější články tak se podívám na hierarchií. Tvorba druhého modelu relace atd.

Související články

Další odkazy na související články v přípravě:

Microsoft Excel - stahuj logo

Ke stažení

Soubor Data pro Power BI - relace (vazby) soubor ve formátu *.xlsm ke stažení zdarma.


Závěrem

Chybí vám v článku nějaká informace? Můžete zmínit v komentářích.

Článek byl aktualizován: 19.09.2020 11:02

Odměna

Ušetřil vám tento web čas, peníze? Pomohl vyřešit problém? Jste ochotni poskytnout symbolickou odměnu na další rozvoj? Vybrte si formu odměny, která vám vyhovuje.


Pavel Lasák - autor webu

Pavel Lasák

Microsoft Office (Word, Excel, Google tabulky, PowerPoint) se věnuji od roku 2000 (od 2004 na této doméně) - V roce 2017 jsem od Microsoft získal prestižní ocenění MVP (zatím jsem jediný z ČR v kategorií Excel). Své vědomosti a zkušenosti dávám k dispozici i on-line ve videích pro SEDUO. Ve firmách školím a konzultuji, učím na MUNI. Tento web již tvořím přes 15 let. Zdarma je zde přes 1.000 návodu, tipů a triků, včetně přes 250 různých šablon, sešitů.

   Pavel Lasák LinkedIn Profil    Pavel Lasák Google+ Profil    Pavel Lasák facebook Profil    Pavel Lasák twitter Profil


Komentáře zatím nejsou

Můžete být prvními co zanechají smysluplný komentář.Sdílejte

Pomohl Vám návod?
Sdílejte na Facebooku, G+
LinkedIn...

Nové články


Reklama


TOPlist Licence Creative Commons webarchiv rss XML

Stránky o MS Office (Excel) produktu společnosti Microsoft. Neslouží jako technická podpora.
| Email na autora: pavel.lasak@gmail.com | Copyright © : Pavel Lasák 2004 - 2021 |